Rak prostaty – Tabu, niewygodny temat do rozmowy?

Od najmłodszych lat rodzice wpajają nam pewne zasady, dają wzory do naśladowania i pokazują jakie oczekiwania mają względem nas.

Wiadomo, że na samym początku wzorem może być kolega Jasio z grupy przedszkolnej, który sam się ubiera czy wiąże sznurówki, jednak wraz z biegiem czasu te wzory i oczekiwania co do zachowania zmieniają się na bardziej trudne. Dość specyficznym wiekiem jest okres dorastania, bardzo często jest to czas związany z buntem, chęcią pokazania innym kto tu rządzi i oczywiście chęć manifestowania swojej dorosłości. W momencie w którym dorosłość nastaje, pojawiają się zupełnie innej problemy, to właśnie wtedy wiele osób tęskni do bycia tym młodszym, beztroskim dzieckiem.
Niezależnie od wieku właściwie każdy ma marzenie, by być takim wzorem do naśladowania. Kimś, kogo inni stawiają za wzór, chcą podążać za nim i… zadbać o swoje zdrowie. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o raku macicy czy raku piersi. Każdego roku wykrywa się bardzo dużo zmian nowotworowych u kobiet, niestety ale bardzo często są one w tak zaawansowanym stadium, że leczenie może jedynie zmniejszyć dolegliwości, a najczęściej działaniem poprzedzającym samo leczenie jest operacja. Dlatego coraz więcej i coraz głośniej mówi się o profilaktyce. Regularne badania mają za zadanie kontrolowanie swojego stanu zdrowia, a w razie pojawienia się nieprawidłowości szybkiej reakcji by zabić wroga w początkowym stadium. W tej całej walce o świadomość swojego stanu zdrowia wciąż po cicho, ale jednak przebija się temat panów.

Tabu? Przełam je!

Rak prostaty to jednak wciąż temat tabu, pomimo tego, że specjaliści starają się nagłaśniać problem, zachęcać do regularnych badań i wizyt kontrolnych wciąż niewielu z mężczyzn jest do tego przekonanych. Co więcej, wielu z nich wychodzi z założenia, że by móc sprawdzić czy wszystko w porządku, należy udać się do specjalisty, co wiąże się z poczuciem wstydu. Prawdą jest, że samodzielnie również można kontrolować swój stan zdrowia. W Internecie pojawia się coraz więcej specjalistycznych artykułów które mają za zadanie pokazać w jaki sposób można wykonać samobadanie, co jaki czas należy je powtarzać, a także jakiego typu zmiany mogą być niepokojące. Nawet panowie, którzy bardzo dbają o zdrowie swoich kobiet, przypominając o regularnych wizytach u lekarzy sami nie dają im ku temu przykładu. Jakiś czas temu pojawiła się bardzo głośna kampania promująca dawanie dobrego przykładu. I tak matka powinna dać córce przykład regularnie chodząc do ginekologa, jak i również pokazywać informacje o tym, w jaki sposób wykonać samobadanie piersi w domu. Co więcej może również zachęcić do pójścia do ginekologa czy wybrać się tam z córką.
W przypadku panów czasami lepiej, by inicjatywę przejęła partnerka. Warto jest rozmawiać o swoim zdrowiu, powiedzieć, jak dużo partner dla nas znaczy, a także wspomnieć, że badamy się nie tylko dla siebie, ale również dla niego. Bardzo wielu panów, nawet w momencie, w którym pojawiają się pewne niepokojące objawy, nie udaje się do lekarza, ponieważ wstydzi się o tym mówić. Dlatego otwarta rozmowa z bliską osobą będzie w stanie uzmysłowić, jak duże znaczenie ma zdrowie i kontrola. Wprowadzeniem do rozmowy
może być podsyłanie partnerowi przydatnych informacji o samobadaniu, specjalistach w danym rejonie, czy też samej wizycie u lekarza. Dość ciekawym źródłem informacji na ten temat jest strona: http://www.rakprostaty.pl/ do której odwiedzenia również należy zachęcić partnera, czy też przejrzeć zawartość wspólnie. Mężczyzna powinien mieć świadomość, że na każdym kroku ma wsparcie swojej kobiety. To bardzo ważne ponieważ osamotnienie w swoim problemie będzie mogło powodować wycofanie i niechęć do działania zmierzającego do naprawienia swojego zdrowia. Dlatego nawet jeśli mężczyzna jest okazem zdrowia, warto jest porozmawiać o profilaktyce, ponieważ to właśnie ona będzie mogła przyczynić się do szybkiego wykrycia ewentualnych zmian, a także eliminacji ich w zalążku.

Kobiece wsparcie

Odpowiednie podejście do swojego zdrowia, danie przykładu innym będzie mogło przyczynić się do zwiększenia świadomości na ten temat. Bardzo często kobiety nie mają żadnych oporów, by rozmawiać o stanie zdrowia czy wizycie u lekarza w swoim gronie. Z mężczyznami jest zupełnie inaczej. Nawet jeśli któryś odezwie się na ten temat, to zwykle jest to obracane w żart. Z tego właśnie powodu tak duże znaczenie ma podejście i wsparcie ze strony partnerki. Jeśli uda się przekonać mężczyznę swojego życia do zmiany swojej
podstawy, stanie się on automatycznie wzorem dla syna. Warto jest prowadzić rozmowy prozdrowotne ze swoimi bliskimi, uświadamiać ich jak ważni są dla nas. Takie działanie również będzie mogło wydawać się motywujące dla nich, a jednocześnie sprawi że zaczną o swoje zdrowie znacznie bardziej dbać. Same początki będą mogły wydawać się skomplikowane, jednak im bardziej temat będzie wychodził z cienia tabu, tym lepiej będzie się o nim rozmawiało. Najważniejsze jest, by cała rozmowa była utrzymana w lekkiej
formie, bez nacisku czy przymusu. Panowie, przecież umiecie to robić!
Czytaj także: Rak prostaty – przyczyny, objawy, leczenie – Gazetawroclawska.pl