Rekonstrukcja ACL i co dalej?

Operacja więzadła krzyżowego przedniego rozpoczyna drogę do odzyskania pełnej sprawności kolana.

Trudności na początku wydają się ogromne, jednak dobry rehabilitant pomoże je przezwyciężyć i wskaże pacjentowi najlepsze, prawidłowe ćwiczenia.

Uszkodzenie ACL

Zerwanie więzadła krzyżowego występuje bardzo często. Nie omija doświadczonych sportowców, ani zwykłych osób. Lekarze doszukują się wielu przyczyn tej kontuzji. Jednym z nich jest np. obniżenie kontroli nerwowo-mięśniowej. Brak leczenia niestabilności stawu kolanowego może skutkować nieodwracalnymi zmianami zwyrodnieniowymi, dlatego zabieg jest najlepszym wyjściem. W trakcie jego trwania pobiera się tkankę własną pacjenta, najczęściej ścięgien mięśni, uzyskanych z małego nacięcia w operowanym stawie.

Powrót do pełnego zdrowia

Po operacji więzadło krzyżowe jest bardzo wrażliwe, należy je więc szczególnie chronić przed rozmaitymi rozciągnięciami i uszkodzeniami. W czasie kilku tygodni od interwencji chirurga konieczne jest noszenie stabilizatora i chodzenie o kulach. Do codziennej sprawności wraca się po ok. 12 tygodniach. Sport można zacząć delikatnie uprawiać po mniej więcej kwartale, bardziej agresywne ćwiczenia, np. z ruchami skrętnymi kolan, dozwolone są dopiero po 9 miesiącach.

Błędy rehabilitacyjne

Po operacji ACL przed chorym otwiera się okres rehabilitacji. Wiele osób popełnia błędy, które negatywnie wpływają na kolano. Oto niektóre z nich:

  • Wstawanie z łóżka bez używania ortezy. Odzyskanie sprawności nogi na początku wydaje się niemożliwe do osiągnięcia. Nie wolno wykonywać próby ruchu bez zabezpieczenia ortezą zablokowaną w wyproście. Stanowi to bowiem niepotrzebne ryzyko. Dla bezpieczeństwa należy podpierać operowaną nogę stopą zdrowej kończyny.

  • Źle wykonywane ćwiczenia. Terapeuta będzie zalecał zawsze wykonywanie ćwiczeń w tzw. zamkniętych łańcuchach kinetycznych. Zabronione jest np. prostowanie nogi zwieszonej poza brzegiem stołu. Nie wolno też leżeć na brzuchu i biernie rozciągać zginaczy z nogami poza stołem.

  • Zwieszanie nogi podczas siedzenia bez podparcia stopy. W pierwszych 4-6 tygodniach po operacji trzeba zawsze stawiać stopę na podłożu, nieprzestrzeganie tej zasady może się wiązać z rozciągnięciem przeszczepu.

Znalezienie świetnego specjalisty, który przeprowadzi zabieg nie jest wcale takie trudne, jak się wydaje! Znaleźć go można na stronie www.tourmedica.pl, oferującej także różne inne zabiegi, również z zakresu medycyny estetycznej.

 

 

 

Artykuł sponsorowany