Romans starego z nowym

Każdy z nas przyzna, że przyjemnie przebywa się we wnętrzu, w którym miesza się stare i nowe, tworząc niezwykły nastrój.
Atmosfery takiej nie uzyskamy wybierając mebli z najnowszego katalogu. Podkreślając kontrast zestawienia antyków z nowoczesnymi sprzętami lub wprowadzając w przemyślany sposób akcenty dekoracyjne mamy okazję stworzyć oryginalne wnętrze.

Wszyscy doceniamy urok mieszkania, w którym gospodarze nie wahali się ustawić obok siebie starego, babcinego kredensu obok minimalistycznej kanapy. Rezultat takich działań jest zawsze niepowtarzalny, intrygujący i inspirujący . Działając w ten sposób każdy pokój może ukrywać oddzielną niespodziankę. Wnętrza takie są bardzo zindywidualizowane.
Swoboda działania podczas łączenia mebli i dekoracji pochodzących z różnych okresów historycznych nie jest ograniczona żadnymi zasadami. Co więcej, możesz zestawiać i dodawać dowolną liczbę elementów.
Mieszania starego z nowym można dokonywać oszczędnie, ustawiając obok siebie jedynie pojedyncze elementy lub przeciwnie, bawić się przepychem i dokonaniami każdej epoki stylistycznej. Twoim jedynym celem jest uzyskanie zabawnego i przytulnego wnętrza.
Każdy z nas doskonale wie co lubi i w jakim otoczeniu czuje się najlepiej. Teraz wystarczy przenieść nasze upodobania do wnętrza, w którym mieszkamy i z entuzjazmem przystąpić do wprowadzana zmian. Cała rzecz polega na stosowaniu metody prób i błędów, co oznacza, że efektem nie będą pomyłki a odkrycia.
Planując tło pasujące do eklektycznych mebli i drobiazgów najlepiej wybrać gładkie i puste. Najbardziej klasyczne będą białe ściany, drewno lub sizal na podłodze i obicia z naturalnych tkanin. Chociaż nie musi być to regułą, ważne jest jedynie aby tło nie dzieliło przestrzeni a jedynie podkreślało cechy ustawionych na jej tle rozmaitych sprzętów.
Możesz na tle metalicznej tapety XXI wieku ustawić uszaty fotel lub umywalkę o marmurowym blacie, lub wręcz odwrotnie tapeta w starym stylu może okazać się najlepszym „oparciem” dla pleksiglasowych krzeseł.
Jeśli wolisz ograniczyć się do pomieszania tylko staroświeckich i nowych mebli, również możesz dokonać tego na kilka sposobów. Wszystkie meble mogą być w jednym kolorze lub jednakowo wykończone. Meble wyściełane, wykonane w różnych stylach, ujednolicisz obijając je tą samą tkaniną. Można tu dobierać meble ze względu na kształty: prostokątne, kręte – lub kierując się motywem przewodnim. Na przykład kuchnia może wyróżniać się kolekcją rozmaitych urządzeń i narzędzi kuchennych jakie wytwarzano dawniej i dziś.
Czasem ustawienie tylko jednego lub dwóch mebli z zupełnie innych czasów potrafi nadać wnętrzu niezwykle atrakcyjny wygląd. Ultranowoczesną kuchnię całą w bieli urozmaici wiejski stół z surowego drewna. Dzięki temu pomieszczenie nie będzie wyglądać zbyt sterylnie.
Metoda taka nie musi rujnować naszego domowego budżetu. Zamiast drogich antyków możemy wybrać używane, wyszukane na pchlim targu dodatki czy znalezione na babcinym strychu meble. Nawet nowe nie musi oznaczać mebla najlepszego projektanta. Możemy skorzystać z sezonowych obniżek w salonach meblowych i kupić nowoczesną kanapę nawet za połowę ceny. Nie da się ukryć, że taki sposób aranżacji wnętrz dla wielu będzie świetną wymówką do zakupu dawno wypatrzonego mebla czy ozdoby.

Beata Skrzypiec
architek