Sery kozie w przepisach – smaczne źródło wapnia i białka

Kozie sery coraz częściej goszczą na polskich stołach, nie tylko w domach, w których ktoś uczulony jest na mleko krowie.

sery kozie w przepisach
Sery kozie w przepisach- smaczne źródło wapnia i białka

Okazuje się bowiem, że wyjątkowy smak koziego sera oraz jego walory zdrowotne i dostępność tego przysmaku, to dla niego najlepsza reklama. Poza tym naturalne składniki diety i czerpanie z natury to obecnie moda, która nigdy nie powinna przeminąć.

Cechy koziego sera

Na temat serów kozich można zebrać wiele ciekawych informacji. Na przykład niewiele osób wie, że mleko kozie jest lepiej przyswajalne, niż krowie, bo zawiera mniej kazein. To dlatego mogą po nie sięgać osoby z alergią pokarmową. A warto, bo produkty z koziego mleka to ogromne źródło witamin, a także niezbędnych mikroelementów, takich jak wapń, fosfor, potas i magnez. Kozy bowiem są niezwykle odporne na choroby, niewymagające i wszystkożerne. Wypasane na łąkach, pastwiskach i trawnikach jedzą wszystko – trawę, zioła, kwiaty, przez co ze swojego pożywienia czerpią wszelkie wartościowe składniki, a samo mleko ma wyjątkowy aromat. I chociaż wydaje nam się, że sery, twarogi, maślanki i inne przetwory mleczne od zawsze produkowano z mleka krowiego, to jesteśmy w błędzie. Od czasów starożytnych bowiem to kozy i owce głównie dostarczały tego zdrowego napoju, a Polsce mleko krowie na szeroką skalę zaczęto wykorzystywać dopiero w XIX wieku. Nawet za czasów, gdy powstawały greckie mity wierzono, że mleko kozie jest pokarmem bogów.

Chociaż na półkach sklepowych znajdziemy mleko kozie czy jogurty, to jednak najpopularniejszymi produktami z koziego mleka są właśnie sery. Kozi ser oznacza jednak różne smaki i różne sposoby produkcji. Z mleka koziego produkuje się właściwie każdy rodzaj sera – sery świeże, twarogowe, idealne do kanapek, delikatną ricottę, z której można wykonać desery, aż po twarde, znakomite na kanapki. Najpopularniejsze jednak są sery miękkie z białą pleśnią, które wykorzystujemy zarówno jako ser na kanapki, ale też do przyrządzania potraw na gorąco. Najmniej kaloryczne są sery twarogowe, ale każdy dostarcza olbrzymie ilości wapnia oraz białka, które niezbędne są do prawidłowego rozwoju każdego człowieka.

Długa historia sera

Jak powstał pierwszy ser nie do końca wiadomo, bo przecież było to wieki temu. Niektórzy uważają, że ludzie składali mleko kozie w ofierze bogom, a że zostawili je na słońcu, to mleko ścięło się po kilku dniach. Inna legenda mówi, że ludzie zauważyli, że mleko pozostawione blisko ogniska warzy się i powstają na jego powierzchni grudki. Mleko ścinało się także i zamieniało w ser w bukłakach z żołądków zwierząt, w których wciąż działały enzymy ścinające białko. Na początku więc produkowano zwykły ser twarogowy. Wystarczyło bowiem ścięte grudki odsączyć od serwatki. Przez setki lat sposób produkcji serów był udoskonalany, między innymi przez mnichów. Obecnie na całym świecie istnieje ok. 4000 gatunków serów, a w tym jest 800 francuskich. Francja zresztą jest krajem, w którym małe dzieci znają technologię produkcji serów i doskonale rozróżniają ich smaki. Poza Francją sery produkuje się oczywiście na całym świecie, ale potentatami są jeszcze Szwajcarzy, Włosi i Holendrzy (w Holandii istnieją miejscowości o nazwie Gouda i Edam). W naszym kraju możemy się pochwalić około 90 gatunkami sera i chyba każdy z nas docenia naturalny, biały, lekko kwaśny twaróg.

Kozi ser na polskim stole

Sery różnego rodzaju są ważnym składnikiem wielu potraw w kuchniach całego świata. Sery kozie mogą być elementem deski serowej z dodatkiem winogron, orzechów, gruszek, w towarzystwie wina. Można dodawać je do pizzy, omletów oraz zapiekanek makaronowych czy warzywnych, do grzanek czy zup. Wyśmienicie smakuje w sałatce warzywnej z oliwą z oliwek czy sosem winegret, panierowany i smażony na patelni, podawany z dżemem z borówek lub żurawiny. Tak naprawdę każdy może samodzielnie eksperymentować, próbować różnego rodzaju serów z mleka koziego na słodko czy wytrawnie.

Jakie są najpopularniejsze kozie sery sprawdzisz tu: http://chavroux.pl/jakie-sa-najpopularniejsze-kozie-sery/.

sery kozie w przepisach2

Jednym z prostszych przepisów, w których warto wykorzystać kozi ser, jest sałatka z awokado z grzankami. Aby ją wykonać potrzebujemy:

Składniki:

  • liście różnych sałat;
  • 1 dojrzałe awokado;
  • pestki z 1/3 owocu granatu;
  • 4 rzodkiewki;
  • sos winegret, który składa się z 4 łyżek + 1 łyżki soku z cytryny + 1 łyżeczki octu winnego;
  • do smaku dodajemy sól, pieprz oraz pół ząbka rozgniecionego czosnku.

Sposób przygotowania:

  1. Sałatę wkładamy do miski, na nią kładziemy obrane i pokrojone w drobną kostkę awokado, pokrojone w plasterki rzodkiewki, i pestki granatu.
  2. Całość polewamy sosem.

Do grzanek potrzebujemy:

  • bagietki;
  • 1/2 ząbka czosnku;
  • 100 g sera koziego (kupimy go w formie roladki);
  • świeżego rozmarynu.

Sposób przygotowania:

  1. Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni C, bagietkę kroimy w kromki, smarujemy roztartym czosnkiem, solimy, kropimy oliwą, układamy ser kozi oraz rozmaryn.
  2. Grzanki muszę się piec około 3 minut i gorące podajemy razem z sałatką.

Jedząc takie danie dostarczymy sobie porcji witamin, sporą dawkę antywirusowego i antybakteryjnego czosnku oraz białka i wapnia, którego źródłem będzie kozi ser. Ponadto ser sprawi, że dłużej będziemy czuć się syci. To świetna przekąska po wysiłku fizycznym czy w formie kolacji.