Silikonowe zastrzyki bardziej śmiertelne niż kiedykolwiek

Silikon wstrzykiwany tu i ówdzie to niejako trend naszych czasów. W ten sposób wiele kobiet "naprawia" swoje niedoskonałości. Jednak co oprócz plusów? Jakie są negatywne skutki?

Foto Fotolia

Często słyszy się o botoksie. To niesamowite ile przypadłości można wyleczyć poprzez umiejętne wstrzykiwanie silikonu. Nadpotliwość, czy opryszczka to tylko niektóre z nich. Certyfikowani dermatolodzy i chirurdzy plastyczni, którzy podejmują się takich zabiegów to oczywiście dalej nie zagrażająca nam metoda.

Dlaczego niebezpieczne?

Powtarzana prawda o tym, że trzeba ufać tylko certyfikowanym dobrom tutaj także się sprawdza. Niepokój wzbudza liczba doniesień prasowych na temat nielicencjonowanych dostawców tego cuda. Zamiast kwasu hialuronowego możemy mieć wstrzyknięty silikon, ale także tłuszcz jagnięcy! FDA wydała oświadczenie, w którym ostrzega przed katastrofalnymi zagrożeniami płynącymi z zastrzyków silikonowych.

Czy zagrożenie jest duże?

W Polsce nie porusza się tego tematu tak bardzo jak w Ameryce, gdzie ludzie wręcz masowo poddają się podobnym zabiegom i naprawdę umierają z powodu tych syntetycznych substancji ‚wpuszczanych’ do ciała. Miejsca, w które wstrzykuje się silikon są najróżniejsze. W pośladki by nadać objętości i jędrności, a w twarz by zatuszować oznaki starzenia. Jednak warto pamiętać, że nie do końca wiemy co jest nam wstrzykiwane!

Często zdarza się, że ci nielicencjonowani praktykujący – niedoświadczeni ludzką anatomią – nieumyślnie strzelają do naczynia krwionośnego. A wtedy silikon może dotrzeć do serca lub płuc, blokując przepływ krwi i powodując nagłe ataki serca i udary.

Według chirurga plastycznego z Atlanty, Wrighta Jonesa zastrzyki w nielicencjonowanych miejscach mogą kosztować jedną dziesiątą ceny legalnego zabiegu. To najbardziej kusi użytkowników takich miejsca. Zabiegi, które wykorzystują nasz własny tłuszcz są bardzo drogie i dlatego wiele osób udaje się w miejsca niesprawdzone ze względu na korzystną cenę. Jednak czy mają świadomość, że źle wykonany zabieg może zabić?

Oczywiście nie znaczy to, że tłuszcz jest jedynym bezpiecznym rozwiązaniem. Wielu dermatologów i chirurgów stosuje kosmetyczne wypełniacze zatwierdzone przez FDA. Dają one przede wszystkim natychmiastowy efekt. Jednak warto zwracać uwagę na fakt GDZIE i CO mamy wstrzykiwane, by przez fanaberię nie stracić życia.

 

Izabela Żyndul