Skocz ze spadochronem – to nie takie trudne!

Chcesz pokonać swój strach? Udowodnić sobie, że możesz jeszcze więcej? A może szukasz pomysłu na ekstremalną weekendową rozrywkę? W każdym z tych przypadków doskonałą odpowiedzią będzie skok ze spadochronem. Teraz, aby skoczyć, nie potrzebujesz mozolnych szkoleń, badań lekarskich czy super kondycji, ponieważ możesz skorzystać ze skoków tandemowych!

skoki na spadochronie

Skoki tandemowe cieszą się dzisiaj sporym zainteresowaniem i z roku na rok bierze w nich udział coraz więcej osób. W Polsce dostępne są już od dawna, ale też nie każdy wie o ich istnieniu. Są wybierane nie tylko przez tych, którzy szukają adrenaliny dla siebie, ale również jako niecodzienny upominek, na przykład na urodziny, Dzień Chłopaka czy też na ślub. Jak odbywają się skoki w tandemie? Kto może z nich skorzystać? Ile kosztują? Odpowiadamy na wszystkie te pytania!

Na czym polega skok tandemowy?

Skoki tandemowe, jak można domyślić się po ich nazwie, odbywają się w dwójkę. Podobnie jak do tanga trzeba dwojga, w tym przypadku do skoku potrzebny jest pilot tandemu, którym najczęściej jest instruktor spadochroniarstwa z tysiącami skoków na koncie, a także pasażer, który z kolei nie musi posiadać żadnej wcześniejszej styczności ze spadochroniarstwem.

Uczestnicy skoku są spięci ze sobą specjalną uprzężą tandemową, a na plecach pilota znajduje się spadochron do tandemów oraz automat – bezpieczeństwo jest w związku z tym na najwyższym poziomie, więc nie ma się o co obawiać. O wszystkie kwestie techniczne zadba więc pilot, który będzie czuwał nad przebiegiem skoku od wyskoku z samolotu aż do lądowania.

Swobodne spadanie i miękkie lądowanie

Jeśli chcesz wziąć udział w skoku tandemowy, na samym początku musisz wykonać jego rezerwację. To nie takie trudne, ponieważ można zrobić to całkowicie przez internet – wystarczy tylko wskazać odpowiedni termin na stronie wybranego przez siebie ośrodka organizującego skoki. Możesz zrobić to nawet teraz!

Gdy nadejdzie „godzina zero”, w takim przypadku ze wskazanym wyprzedzeniem należy przyjechać na lotnisko. Tam uczestnicy biorą udział w krótkim przeszkoleniu bezpieczeństwa, podczas którego otrzymują informacje dotyczące procedur i przebiegu wydarzenia. Potem odbierają wyposażenie – gogle oraz kombinezon, gdy wymaga tego pogoda, ale przy pięknej aurze można skakać też bez niego. Potem piloci i pasażerowie tandemów wchodzą do samolotu, by dostać się na wysokość 3000 lub 4000 metrów.

Wysokość wyskoku ma duże znaczenie, ponieważ to od niej zależy czas swobodnego spadania – to właśnie ta najbardziej emocjonująca faza całego skoku tandemowego, ponieważ wtedy uczestnicy spadają z prędkością rzędu 200 kilometrów na godzinę. Tego po prostu nie można opisać, tylko trzeba to przeżyć! W przypadku skoku z 3000 metrów czas swobodnego spadania wynosi około 30 sekund, z kolei dla 4000 metrów to około 60 sekund, więc jeżeli chcesz spędzić w powietrzu emocjonującą przygodę, warto wybrać skok z 4000 metrów.

Nie trzeba obawiać się o lądowanie – gdy osiągnie się odpowiednią wysokość po czasie swobodnego spadania, wtedy pilot otwiera spadochron, a następnie przez kilka minut uczestnicy wolno spadają na lądowisko. Lądowanie jest miękkie, więc nie ma ryzyka doznania kontuzji.

Kto może skoczyć w tandemie?

Dużą zaletą skoków tandemowych jest ich łatwa dostępność, ponieważ może wziąć w nich udział praktycznie każda osoba. Nie trzeba przy tym dostarczać zaświadczeń lekarskich, jak zostało już wspomniane, ale należy pamiętać o tym, że pojawiają się również pewne ograniczenia.

Przede wszystkim skoki są przeznaczone dla osób, które ważą mniej niż 100 kilogramów oraz mają wzrost wyższy niż 120 centymetrów – ma to związek z ograniczeniami sprzętowymi. Również w skoku nie powinny brać udziału osoby z ostrymi schorzeniami układów krążeniowego i oddechowego, poważnymi uszkodzeniami kręgosłupa, wrodzoną łamliwością kości, a także epilepsją. Nie ma przy tym ograniczeń wiekowych, a najstarsza osoba, która skoczyła w Polsce w tandemie, miała 82 lata!

Ile kosztuje skok w tandemie?

Ceny skoków tandemowych wcale nie są takie wysokie, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Za skok odbywający się z wysokości 3000 metrów trzeba będzie zapłacić około 500-600 złotych, z kolei za ten z wysokości 4000 metrów – około 700-800 złotych. Jeżeli chcesz zdecydować się na dodatkową usługę wideorejestracji całego wydarzenia, a naprawdę warto, aby mieć wyjątkową pamiątkę, wtedy trzeba dopłacić za nią jeszcze około 250 złotych. Ośrodki organizujące skoki kuszą także rabatami i promocjami, więc ceny mogą być niższe od podanych – warto szukać informacji na ich stronach internetowych.

Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w skokach tandemowych, w takim przypadku możesz zrobić to bezpiecznie razem z Certyfikowanym Ośrodkiem Szkolenia Lotniczego „Skydive”, który ma swoją siedzibę na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem. Organizuje skoki również w Przasnyszu, Gliwicach i w Pruszczu Gdańskim. Formularz rezerwacji oraz dodatkowe informacje o ofercie możesz znaleźć na stronie skydive.pl. Życzymy wyjątkowej podniebnej zabawy!