Ślubne fakty z Gdańska

Czy dzień zawarcia związku małżeńskiego można zaliczyć do jednego najważniejszych w życiu? Z całą pewnością tak. Nic zatem dziwnego, że osoby przygotowujące się do tego wydarzenia, poświęcają na to mnóstwo czasu (zwykle rok, a nawet dwa), energii oraz pieniędzy.

Happy stylish wedding couple having fun against blue background
Ślubne fakty z Gdańska

Najwięcej rzecz jasna tych ostatnich, bowiem kwoty wydawane z tej okazji z łatwością osiągają sumy pięciocyfrowe. Czy jest tak w całej Polsce i jak sytuacja wygląda w Gdańsku?

Kiedy pary wydają najwięcej na ślub?

Wiosną tego roku Grupa Portali Weselnych poprosiła o wypełnienie ankiety ponad 300 niedawno poślubionych sobie par. Pytania dotyczyły rozmaitych aspektów organizacji ślubu i wesela, w tym między innymi jego kosztów. Okazuje się, że przeciętna para na zorganizowanie przyjęcia weselnego potrzebuje 40 000 – 50 000 złotych, a kwota ta z roku na rok jest coraz wyższa. Najwięcej ślubów i wesel odbywa się w sierpniu, i to właśnie w lecie narzeczeni wydają największe kwoty; do większych oszczędności skłaniają wesela odbywające się poza „sezonem”. Jak jednak powyższe sumy mają się do zarobków?

sluby-w-gdansku2
Ślubne fakty z Gdańska

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, średnia wysokość pensji w Gdańsku i okolicznych miejscowościach to 4442 złote. Jest to bardzo dobry wynik, plasujący całe województwo pomorskie na drugim miejscu w Polsce. Lepszy rezultat osiągnęło wyłącznie województwo mazowieckie, z kwotą 5453 złote. Za województwem pomorskim umiejscowiło się śląskie – tam zarabia się średnio 4343 złote brutto. Zobacz także aktualne dane o wynagrodzeniach w Polsce przygotowane przez portal wynagrodzenia.pl.

Podstawowe wydatki

Na podstawie wspomnianych wcześniej ankiet można wysnuć dość oczywisty wniosek, że wyższe zarobki przekładają się na większe sumy wydawane na wesele. Przyjrzyjmy się jednak konkretom. Do podstawowych pozycji na liście zakupów zalicza się, rzecz jasna, strój młodej pary. O ile garnitur pana młodego zwykle nie kosztuje więcej niż 2 000 złotych, suknia panny młodej wymaga poważniejszych nakładów finansowych – zazwyczaj wraz z dodatkami jest nawet dwukrotnie droższa. Następny w kolejce jest wynajem sali. Tutaj ceny są bardziej zróżnicowane, można jednak przyjąć koszt ok. 200 złotych za osobę, do czego doliczyć należy alkohol. Oczywiście, bardziej luksusowa sala to większe koszty, nawet do 350 złotych za osobę. Przy tym wszystkim, niewysoka wydaje się zwyczajowa opłata za zaślubiny w kościele – jest to kilkaset złotych, rzadko dochodzące do tysiąca.

Nie sposób wyobrazić sobie wesela bez muzyki. – przekonuje Ewa Sztuczka z portalu fotograf-wesele.plDJ jest nieco tańszym wyborem, jednak wciąż najwięcej par decyduje się na wynajęcie zespołu grającego na żywo. Za ich występ zapłacimy od 2 do 5 tysięcy złotych. Równie kosztowne może być opłacenie kamerzysty czy fotografa ślubnego z Gdańska, którzy mogą zażądać od 2 000 do nawet 5 000 złotych. Dodatkowe koszty stwarzają też popularne atrakcje – fotobudki czy sesje zdjęciowe.

Czy można liczyć na gości z Pomorza?

Zsumowanie wszystkich kosztów wyprawienia wesela może z łatwością przyprawić o ból głowy. Tylko 35% przepytanych nowożeńców przyznało, że pieniądze otrzymane od gości zrekompensowały im poniesione wydatki. Warto zatem zaplanować budżet wcześniej i zastanowić się, gdzie poszukać oszczędności. Rozwiązań jest kilka. Najczęściej pary decydują się na ograniczenie liczby gości do osób najbliższych, lub zaproszenie wyłącznie dorosłych. Warto również rozważyć wynajem nieco tańszej sali, zespołu muzycznego, a nawet stroju. Popularne jest także korzystanie wyłącznie z usług fotografa ślubnego. Jak widać, możliwości jest sporo, a wszystko zależy od własnej inwencji.
ruchu