Sposób na niewielką łazienkę

W mieszkaniu w bloku łazienka często jest ciasna i nieustawna. Podpowiadamy, jak na małym metrażu zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty i sprawić, by wnętrze wydawało się większe, a jednocześnie było przytulne.

lazieneczka
Sposób na niewielką łazienkę

Dobrze zagospodarowana przestrzeń to podstawa funkcjonalnego i przytulnego wnętrza. Odpowiednie zaaranżowanie łazienki na 3–4 metrach kwadratowych wymaga jednak pomysłowości i dobrego planu. Dlatego podczas urządzania pomieszczenia powinniśmy przede wszystkim kierować się zasadą optymalnego wykorzystania każdego centymetra. Remont łazienki zacznijmy więc od oceny planu wnętrza – może uda się przesunąć jakąś ścianę działową lub jej fragment, by uzyskać dodatkowe miejsce na pralkę czy natrysk. W grubszych ścianach spróbujmy wygospodarować wnęki na szafki, które rozwiążą problem przechowywania. W każdej łazience, niezależnie od wielkości, warto również na etapie projektowania zadbać o czytelny podział na strefy – mokrą i suchą. Na wprost wejścia najlepiej umieścić umywalkę z lustrem. Strefa z toaletą powinna być usytuowana z boku i lekko schowana.

Wyposażenie na miarę

lazienunia
Sposób na niewielką łazienkę

Wybierając sprzęty, musimy mieć na uwadze wymiary pomieszczenia. Szczęśliwie zadanie to ułatwiają nam sami producenci, którzy wprowadzają do oferty serie wyposażenia idealnie pasującego do wszystkich łazienek – nie tylko ogromnych salonów kąpielowych, ale też tych nieustawnych. W sprzedaży dostępne są małe wanny, krótsze miski toaletowe, narożne modele umywalek czy kompaktowe meble. Warto również wybrać wiszące sprzęty – miskę toaletową i meble. Podwieszana ceramika wygląda lekko, nie zabiera cennego miejsca na podłodze, łatwiej jest też utrzymać ją w czystości. Pamiętajmy, że im więcej widać posadzki, tym większe wydaje się pomieszczenie. Ponadto taki montaż pozwala ukryć w ścianie zbiornik spłukujący i instalację wodno-kanalizacyjną. Przy urządzaniu małej łazienki jesteśmy także zmuszeni do wyboru pomiędzy wanną i natryskiem. Ten problem rozwiąże wanna z parawanem prysznicowym, dzięki któremu będziemy mogli korzystać zarówno z kąpieli, jak i orzeźwiającego prysznica. Parawany nawannowe są dostępne w różnych wymiarach, a niektóre można całkowicie złożyć na ścianę.

Sprawdzone triki

lazienka
Eksperci radzą, by w małej łazience zachować umiar – kolorystyczny, materiałowy i stylistyczny. Dzięki temu unikniemy chaosu i przeładowania w aranżacji. Nie zapomnijmy o lustrach i gładkich, lśniących powierzchniach, które znakomicie powiększają przestrzeń. Do niedużego pomieszczenia polecane są meble o prostych bryłach, jasne, z lakierowanymi frontami z płyty MDF (połysk ma swój udział w wizualnym powiększaniu wnętrza). Dobierając materiały wykończeniowe na ściany i podłogi, również postawmy na jasne, chłodne barwy, które „oddalają” ściany. Sprawdzą się takie kolory płytek, jak biel, szarość, beż czy błękit. Warto też wybrać ich duże formaty – odpowiednio ułożone dodają wnętrzu centymetrów i mogą sprawić, że wyda się ono wyższe lub szersze. Kolejnym zabiegiem, chętnie stosowanym przez projektantów, jest montaż tych samych płytek na ścianie i podłodze. Powoduje to zatarcie granic przestrzennych i tym samym powiększa optycznie wnętrze. W małych łazienkach egzamin zdadzą płytki rektyfikowane, które można układać z zastosowaniem bardzo cienkiej fugi. Dzięki temu otrzymamy jednolitą płaszczyznę, bez podziałów. W niedużych pomieszczeniach sprawdzą się jasne płytki, np. z kolekcji Grissa marki Cersanit. Na ciemniejsze, barwne akcenty można się zdecydować przy wyborze armatury (np. czarne baterie łazienkowe z serii Mille) oraz dodatków: ręczników, dywaników, akcesoriów. Zadbajmy także o nastrój, ustawiając rośliny doniczkowe, pachnące mydła oraz świece.

Wszystko w porządku

laznia
Sposób na niewielką łazienkę

W niewielkim wnętrzu konieczne jest utrzymanie porządku. Aby to osiągnąć, starajmy się „ukryć” w szafkach jak najwięcej kosmetyków, środków czystości i niezbędnych akcesoriów. Tak zorganizowana łazienka wyda się większa. Praktycznym rozwiązaniem będą słupki naścienne, które dodatkowo wyposażone są w kosze, np. na bieliznę. Pomocne w okiełznaniu bałaganu w szufladach mogą okazać się specjalne systemy do organizacji przestrzeni. Dzięki takim rozwiązaniom możemy być pewni, że wszystko znajdzie się na swoim miejscu. Warto też wykorzystać miejsce na półki lub zabudowę nad stelażem podtynkowym, na którym zawieszona jest miska toaletowa. Świetnym pomysłem jest również zastosowanie szafki z lustrem i podświetleniem nad umywalką. W ten sposób zyskamy miejsce na kosmetyki, a dekoracyjne oświetlenie doda wnętrzu wyjątkowego klimatu.