Światło i cień – zadbaj o jasny dom

Światło pełni niezwykle ważną funkcję w naszym codziennym życiu. Zarówno jego brak, jak i nadmiar może znacząco obniżyć walory estetyczne mieszkania lub domu, a także pogorszyć samopoczucie domowników.

Zachowanie harmonii między światłem i cieniem zagwarantuje odpowiednią efektywność podczas pracy i odpoczynku, zmniejszy rachunki, zmniejszy ryzyko pojawienia się wad i chorób oczu, a przede wszystkim sprawi, że będziemy czuć się dobrze we własnym domu.
W artykule podpowiadamy, w jaki sposób zapewnić w domu odpowiednią ilość światła. Skupimy się na oświetleniu wewnętrznym i poruszymy niezwykle ważną – choć czasem niedocenianą – kwestię rozmieszczenia i doboru okien w aspekcie wykorzystania światła naturalnego.

Co decyduje o właściwym oświetleniu?

O warunkach oświetleniowych, panujących w domu, decydują zarówno źródła sztucznego światła, jak i prawidłowe rozmieszczenie oraz dobór okien. Wpływ na oświetlenie ma nie tylko źródło światła, ale i jego: ukierunkowanie, barwa, natężenie, rodzaj czy funkcja, jaką powinno spełniać. Oświetlenie, już na etapie projektowania budynku, powinno być odpowiednio rozplanowane w podziale na główne, pomocnicze i dekoracyjne. Kategoryzując jego typy, możemy spotkać się również z określeniami takimi jak oświetlenie pośrednie (rozproszone), i bezpośrednie (ukierunkowane).
Przy planowaniu oświetlenia nie można pominąć rozmieszczenia okien i ich doboru – na parametr przepuszczalności świetlnej wpływ ma nie tylko typ i wymiary okna, ale również rodzaj pakietu szyb zespolonych. Ważne są również takie dodatki jak rolety i żaluzje stosowane do zaciemnienia pomieszczeń.

Oświetlenie elektryczne – jak sprawić by służyło jak najlepiej?

Należy zadbać, by lampy dostarczały ilość światła odpowiednią do czynności wykonywanych w danym pomieszczeniu. Oświetlenie główne (pośrednie) powinno równomiernie rozświetlać przestrzeń i emitować światło o neutralnej lub ciepłej barwie oraz niezbyt intensywnym natężeniu – nie mniejszym niż 150 lx i większym niż 300 lx. Jednostka lx (luks) reprezentuje gęstość strumienia świetlnego padającego na konkretną powierzchnię i informuje o natężeniu oświetlenia.
Oświetlenie pomocnicze (bezpośrednie) – wykorzystywane np. do czytania lub do wykonywania prac precyzyjnych – nie powinno przekraczać zakresu natężenia od 300 do 700 lx. Warto zadbać również o to, by odznaczało się przyjazną dla oczu, neutralną lub ciepłą temperaturą barwową. Zalecane jest, by w pomieszczeniach służących relaksowi, światło pomocnicze cechowało się niewielkim natężeniem.

Punkty świetlne w łazienkach i kuchniach, by prawidłowo spełniały swoją funkcję, powinny być rozmieszczone w kluczowych miejscach. Istotne jest, aby oświetlenie łazienkowe emitowało zimniejszą barwę i koncentrowało się w okolicy lustra – bo to właśnie w tym miejscu wymagamy możliwie najlepszej widoczności podczas porannej toalety, nakładania makijażu lub przy goleniu. W kuchni natomiast warto rozmieścić dodatkowe punkty świetlne tak, by emitowały światło skoncentrowane na stół, płytę grzewczą lub kuchenkę, a także na blat, przy którym przygotujemy posiłki.
Dobierając żarówki, rozważmy zakup energooszczędnych i funkcjonalnych żarówek LED, które na rynku znajdziemy w niemal dowolnej temperaturze barwowej z przedziału od 2700 K (ciepła) do 6500 K (zimna).

Dobór i rozmieszczenie okien – wpuść słońce do swojego domu

Słońce emituje najzdrowszą barwę światła dla ludzkich oczu. To właśnie wybór okien, a także rozplanowanie ich rozmieszczenia ma kluczowy wpływ na stworzenie optymalnych warunków oświetleniowych. Podczas doboru okien należy uwzględnić: specyfikę pomieszczenia, nasze najważniejsze potrzeby oraz parametry okna. Ich rozmieszczenie powinno zostać starannie zaplanowane na etapie projektowania budynku.
Jednym z głównych czynników decydujących o rozmieszczeniu okien jest nasłonecznienie i zlokalizowanie pomieszczenia względem stron świata. Planując rozmieszczenie okien na stronę południową lub południowo-zachodnią, możemy uzyskać intensywniejsze nasłonecznienie pokoju w skali całego roku. Takie usytuowanie okien pozwoli zmniejszyć opłaty za ogrzewanie i oświetlenie w okresie zimowym, ale w okresie letnim może spowodować nadmierne nagrzewanie pomieszczenia. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem, mającym na celu zacienienie pokoju, będzie zastosowanie szyb o małym współczynniku przenikalności świetlnej lub rolet zewnętrznych. Pomocne mogą być także odpowiednio zamontowane rolety tekstylne bądź rolety plisowane pokryte od strony szyby specjalną powłoką refleksyjną.


Dobór okien pod względem nasłonecznienia pomieszczeń powinien uwzględniać przeznaczenie konkretnego pokoju. Przykładowo: okna do salonu i sypialni powinny odznaczać się możliwie dużym współczynnikiem przepuszczalności promieni słonecznych, dzięki czemu do pomieszczeń przedostanie się więcej światła, które optycznie powiększy ich przestrzeń. Dobierając okna, zwracajmy uwagę także na parametry takie jak: izolacyjność akustyczna, przenikalność cieplna, zabezpieczenia antywłamaniowe, czy efektywność systemów wentylacji.

Ochrona domu przed nadmierną ilością słońca

By radzić sobie z nadmiarem promieni słonecznych, a tym samym ze zbyt intensywnym oświetleniem i z towarzyszącą mu wysoką temperaturą, warto pomyśleć o zacienieniu pomieszczeń poprzez instalację rolet lub żaluzji.
Zapytaliśmy eksperta firmy DAKO, w jaki sposób dobrać rolety zewnętrzne do okien narażonych na zbytnią ekspozycję słoneczną, a także, czy lepszym rozwiązaniem są rolety wewnętrzne czy zewnętrzne.

„Wszystkie typy rolet zewnętrznych skutecznie chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzaniem pomieszczenia. Latem zatrzymują promienie słoneczne, a zimą zapobiegają utracie ciepła. Jeśli chodzi o wybór rolet zewnętrznych albo wewnętrznych, wszystko zależy od naszych potrzeb oraz pomieszczenia, w którym mają być zainstalowane. Rolety zewnętrzne są rozwiązaniem energooszczędnym oraz zwiększającym bezpieczeństwo. Z kolei rolety tekstylne oferują dużo większy wybór wzorów, są też tańsze, a dzięki odpowiedniemu montażowi mogą zagwarantować dokładne zaciemnienie.”
Jak widać, uzyskanie w domu harmonii między światłem i cieniem to złożony proces, który wymaga od nas strategicznego planowania już na etapie projektowania budynku. Zarówno nadmiar, jak i niedomiar światła mogą powodować wiele przykrych konsekwencji zdrowotnych, ekonomicznych oraz uczynić dom mniej atrakcyjnym wizualnie. Dlatego też tak ważny jest odpowiedni dobór oświetlenia elektrycznego, rozplanowanie rozmieszczenia i dopasowanie okien, a także wyposażenie pomieszczeń w odpowiednie rolety chroniące dom przed nadmiarem promieni słonecznych.

 

Artykuł sponsorowany