Jak dobrze zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Wielu osobom wydaje się, że nie ma nic szczególnie trudnego w takim zadaniu jak rozplanowanie oświetlenia w domu czy mieszkaniu. Wystarczy zainwestować w światło ogólne (sufitowe), a do tego w kilka innych punktów w postaci lamp ściennych, podłogowych lub stołowych i mamy gotową aranżację. Ale czy na pewno?

lampy-2-cp
Materiał Własny – Salony Agata

Jak się okazuje w praktyce, nie! Nowoczesne oświetlenie w mieszkaniu to coś znacznie więcej. Jeśli zostanie ono odpowiednio dobrane i rozłożone, będzie prawidłowo spełniać wszystkie swoje funkcje. Jeżeli natomiast nie przyłożysz do niego zbyt wielkiej wagi, szybko może się okazać, że jest wyjątkowo niepraktyczne, a wręcz uciążliwe i… szkodliwe. Jak zaprojektować oświetlenie w domu? Zrobić to samodzielnie czy zdać się na pomoc fachowca? Jaką rolę odgrywa oświetlenie i jakie są jego rodzaje? Przekonaj się już teraz!

Światło w mieszkaniu – jaką rolę pełni?

Kiedy na zewnątrz zapada zmrok, a w okresie jesiennym i zimowym dzieje się to bardzo szybko, oświetlenie ogólne pełni rolę „sztucznego słońca”. Umieszczone na suficie, w postaci jednego źródła lub kilku rozlokowanych w regularnych odstępach, równomiernie oświetla całe wnętrze. Dzięki temu nadal możesz funkcjonować w bezpieczny sposób, bez konieczności błądzenia w ciemności.

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ to, jaka jest rola poszczególnych źródeł światła, w dużej mierze zależy od ich typu. Oświetlenie wnętrz możemy zasadniczo podzielić na trzy główne rodzaje – oświetlenie ogólne, inaczej główne, punktowe oraz dekoracyjne.

0t5a1756
Materiał Własny – Salony Agata

Oświetlenie punktowe, takie jak np. lampy ścienne, nowoczesne lampy stojące podłogowe lub stołowe, podszafkowe, to oświetlenie, jakie ukierunkowujesz na konkretny obszar wymagający doświetlenia. Jest to oświetlenie użytkowe, które możesz wykorzystać np. podczas golenia, robienia makijażu, przygotowywania posiłku, czytania książki, szycia czy innych czynności, do jakich potrzebujesz dobrego, mocnego światła.

I jeszcze oświetlenie dekoracyjne. Choć nie pełni funkcji typowo użytkowej, jest równie istotne, co wszystkie pozostałe. Dlaczego? Dlatego, że buduje nastrój, podkreśla to, co chcesz wyeksponować i zakrywa to, co Twoim zdaniem powinno pozostać w ukryciu. Oświetlenie dekoracyjne znacząco wpływa na estetykę wnętrza.

Oświetlenie mieszkania – jak osiągnąć efekt doskonały?

lampy-cp
Materiał Własny – Salony Agata

Nowoczesne oświetlenie mieszkania powinno zawierać w sobie trzy powyższe elementy, które zaplanujesz we właściwy sposób. A zatem, jak dobrać oświetlenie do mieszkania? Po pierwsze światło ogólne. Jak zostało wspomniane, możesz postawić na jedno źródło światła, centralnie umieszczone na suficie, lub rozsądnie rozmieścić kilka punktów na całej jego powierzchni. To, który wariant wybierzesz, zależy od Twojej wizji pomieszczenia. Zarówno jeden, jak i drugi pomysł jest dobry – o ile właściwie dobierzesz oprawy i moc światła. O co chodzi? Źródło światła powinno być skierowane w górę, na sufit, a nie w stronę podłogi. W pierwszym przypadku osiągniesz efekt równomiernego rozproszenia światła, a w drugim narazisz się na powstanie cieni, co odbije się niekorzystnie na wyglądzie wnętrza i co gorsza będzie mało funkcjonalne. Unikaj więc zamkniętych kloszy, które „tłumią” w sobie światło, zamiast jednolicie rozprowadzać je po całym pomieszczeniu.

Jeśli chodzi o oświetlenie punktowe, zadbaj o to, by w Twoim domu znalazły się m.in. kinkiety ścienne w łazience nad lustrem, lampy stojące do salonu, lampka nocna na stolik do sypialni, oświetlenie podszafkowe w kuchni. Powinny one dawać stosunkowo mocne światło, ponieważ ich podstawową rolą jest doświetlanie konkretnej powierzchni. Istotne jest to, aby dodatkowe źródło światła znajdowało się za lub nad Tobą, a nie bezpośrednio przed. Dzięki temu unikniesz odblasków i świecenia prosto w oczy.

lampa-wiszaca-led-pista2a
Materiał Własny – Salony Agata

Oświetlenie dekoracyjne możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów. Powinno ono być stonowane, subtelne. Przy pomocy specjalnych lamp i np. taśm LED możesz podświetlić dosłownie wszystko – wnęki w ścianach, obrazy, schody, przestrzeń tuż przy podłodze lub suficie, wnętrze półek, szaf i szafek. Ta swoista zabawa światłem musi być jednak dobrze przemyślana. Projekt oświetlenia mieszkania możesz wykonać samodzielnie bądź z pomocą profesjonalnego dekoratora wnętrz. Warto skorzystać z tej opcji, jeśli nie czujesz się na siłach, aby podjąć wyzwanie. Oczywiście nie musisz całkowicie zdawać się na projektanta. Jeśli masz swój własny zamysł, wystarczy że skonfrontujesz go z profesjonalną opinią i ewentualnie wprowadzisz niezbędne, być może drobne poprawki.

Źle dobrane oświetlenie – konsekwencje

Dobrze dobrane oświetlenie powoduje, że po pierwsze Twoja domowa przestrzeń staje się w pełni funkcjonalna, a ponadto, podchodząc do tematu rozważnie, możesz przy pomocy światła stworzyć wyjątkowy efekt wizualny. Jeśli będzie ono źle dobrane, osiągniesz skutek dokładnie odwrotny do zamierzonego. Poprzez niewłaściwe oświetlenie możesz zepsuć nawet najpiękniejszą aranżację wnętrza. Ale co najważniejsze, narazisz swój wzrok na niepotrzebne zmęczenie (poprzez niewłaściwe rozmieszczenie oświetlenia i wystawianie oczu na zbyt mocne lub za słabe światło). Jeżeli taka sytuacja będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, możesz doprowadzić do rozwoju poważnych wad wzroku.