Szczeniak sam w domu – 8 godzin bez właściciela. Jak to zrobić?

W pierwszych dniach po adopcji lub kupnie szczeniaka opiekunowie często spędzają z nim całą dobę – wielu bierze specjalnie urlop w pracy, aby pomóc maluchowi się zaaklimatyzować.

Szczeniak sam w domu – 8 godzin bez właściciela. Jak to zrobić?

Po jakimś czasie urlop jednak się kończy. Szczeniak, który dotychczas cieszył się Twoim towarzystwem 24 godziny na dobę, zostaje sam na co najmniej 8 godzin. Ta nagła zmiana sprawia, że zwierzak czuje się zagubiony, płacze i niszczy różne przedmioty.

York, maltańczyk, buldog francuski – szczeniak sam w domu

Po narodzinach szczeniak nieustannie przebywa w towarzystwie mamy oraz rodzeństwa. Początkowo zawsze ktoś obok niego jest, jednak wraz z kolejnymi tygodniami życia piesek powoli zaczyna uczyć się samodzielności. Mama opuszcza go na coraz dłuższe okresy, a rodzeństwo szybko zaczyna zajmować się swoimi sprawami.

Kiedy szczeniak trafi do nowego domu, to opiekun powinien kontynuować naukę samodzielności, którą zapoczątkowała psia mama. Najgorszym błędem, jaki popełnia większość właścicieli, jest przebywanie ze szczeniakiem przez cały czas. Tymczasem, od razu po przybyciu nowego pupila do domu, należy rozpocząć naukę samodzielności. Oczywiście początkowo może być to trudne – urok szczeniaczka sprawia, że większość opiekunów chce przebywać w jego towarzystwie bez przerwy. Warto jednak się przełamać – bez wątpienia w przyszłości to zaowocuje.

Już pierwszego dnia w nowym domu należy pozostawiać pieska samego. Dobrym pomysłem jest podanie mu jedzenia, pozostawienie zabawki (gryzaka lub maty węchowej) i wyjście do innego pomieszczenia, gdy tylko maluch zacznie jeść. W kolejnych dniach warto wychodzić kilka razy dziennie z mieszkania – początkowo na kilka minut, a później zwiększać ten czas.

Dzięki takim ćwiczeniom szczeniak szybko będzie mógł przekonać się, że Twoje wyjścia są czymś normalnym i nie ma powodów do panikowania, kiedy znikasz z jego pola widzenia.

Szczeniak sam w domu – 9 godzin, 5 godzin, 3 godziny?

Jak długo może pozostać szczeniak sam w domu? To zależy od rytmu dnia, jakiego go nauczysz. Większość małych piesków załatwia się bardzo często – po przebudzeniu, po posiłku, po napiciu się wody. W wielu przypadkach spacer potrzebny jest nawet co 2 godziny. Pozostawianie w domu szczeniaka, który musi się załatwić, może być dużą przeszkodą w nauce czystości.
Oczywiście możesz wykorzystać fakt, że szczenięta przesypiają większą część dnia i przyzwyczaić swojego pupila do snu, wtedy, gdy nie ma Cię w domu. Aby się to udało, powinieneś wyprowadzać go rano, a dopiero po powrocie serwować mu jedzenie, zapewniać zabawę i inne atrakcje. Musisz mieć jednak świadomość, że 8 czy 10 godzin będzie dla pieska zdecydowanie zbyt długim czasem. Większość szczeniaków nie wytrzyma w tym systemie więcej niż 4-5 godzin.

Jeżeli nie jesteś w stanie sam zapewnić szczeniakowi opieki w ciągu dnia, możesz rozważyć możliwość z korzystania usług petsittera.

6-, 7-, 8-tygodniowy szczeniak sam w domu

Zanim pozostawisz szczeniaka samego w domu upewnij się, czy jest on bezpieczny. Zastanów się, jakie przedmioty mogłyby wpaść w psie łapki lub zęby. Sprawdź, czy zwierzak nie ma dostępu do kabli, które mógłby przegryźć, drobnych przedmiotów, które mógłby połknąć lub detergentów, którymi mógłby się zatruć.

Za każdym razem, tuż przed wyjściem z domu, udaj się ze szczeniakiem na spacer. Zadbaj nie tylko o to, by załatwił on swoje potrzeby fizjologiczne, ale także o to, by porządnie się wybiegał. Zmęczony szczeniak ma zdecydowanie większe szanse na przespanie Twojej nieobecności.

Zadbaj o to, by piesek pozostawiony sam w domu, miał dostęp do wody i ulubionych zabawek. Jeżeli na co dzień w domu zawsze włączone jest radio, nie wyłączaj go na czas wyjścia – dzięki temu zwierzak będzie czuł się bezpieczniej.

Nie żegnaj się zbyt wylewnie z pupilem, ponieważ pokażesz mu w ten sposób, że dzieje się coś złego. Postaraj się pohamować swoje emocje.

Jeżeli po powrocie do domu słyszysz, że pies wyje lub szczeka, poczekaj z otworzeniem drzwi do czasu, aż się uspokoi. W przeciwnym razie szczeniak może uznać, że jego strategia jest skuteczna i zacząć wyć coraz dłużej i głośniej podczas Twoich nieobecności.

Po powrocie, podobnie jak przed wyjściem, staraj się zachować spokój. Nie pokazuj nadmiernego entuzjazmu i nie zachęcaj psa do okazywania ekscytacji. Przywitaj się z nim dopiero wtedy, kiedy się uspokoi.

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, więcej praktycznych porad znajdziesz w serwisie: https://wamiz.pl/

Artykuł partnera