Szkoła fotografii – jak robić profesjonalne zdjęcia jedzenia

Strony z przepisami ociekają przepysznie wyglądającymi zdjęciami potraw. Smakowite jedzenie jest też na portalach społecznościowych (na Pinterest jedzenie jest 2 razy popularniejsze od mody), blogach o gotowaniu i zdrowym żywieniu i portalach lifestylowych.

slodkie-fotografowanie
Szkoła fotografii – jak robić profesjonalne zdjęcia jedzenia

Przesłodkie zdjęcia deserów

W internecie najchętniej dzielimy się zdjęciami deserów (wg amerykańskiej firmy marketingowej 360i). Aktywują one w mózgu ośrodek nagrody i sprawiają nam przyjemność.

Sugestii zdjęć ulegają szczególnie kobiety (te na diecie wyjątkowo intensywnie), które po przejrzeniu fotografii słodkości, spożywają więcej kalorii. Samo patrzenie nie zaspokaja jednak potrzeby jedzenia. Pięknie wykonane zdjęcia z odpowiednią kompozycją zachęcają do przetestowania przepisu, do którego dołączono fotografię. Podstawę dobrego zdjęcia stanowi tło. Powinno jak najmniej rozpraszać, być jednolite i estetycznie wyglądać. Deser o wiele lepiej zaprezentuje się na jednokolorowym obrusie niż na ceracie w pstrokate wzorki.

Perspektywa i to co otacza jedzenie

Jedzenie najlepiej wygląda z góry, dlatego robiąc zdjęcie umieszczamy aparat centralnie nad potrawą. Jeśli na produkcie widać jego strukturę, np. dziury w serze czy chlebie, warto zrobić bardzo duże zbliżenie. Dzięki temu stworzymy poczucie bliskości z jedzeniem, namacalność dania i niemal intymny kontakt z potrawą. Tak przedstawionemu obrazowi nikt się nie oprze. Wykonując zdjęcie pokażmy szerszy kontekst, tzn. gdzie znajduje się potrawa, kto ją spożywa i w jakiej sytuacji. To jeszcze bardziej przybliży posiłek i uczyni z niego obiekt pożądania.

Kadrowanie i usuwanie niepotrzebnych przedmiotów

Dobra szkoła fotografii uczy początkujących fotografów odpowiedniego kadrowania, niezależnie od tego czy zdjęcie wykonujemy telefonem, czy profesjonalną lustrzanką. Główny obiekt, czyli jedzenie, ma stanowić centrum kompozycji (nawet jeśli talerz z potrawą nie znajduje się na środku zdjęcia). Dodatkowe przedmioty na zdjęciu, rozpraszające i tworzące nieład, nie są nikomu potrzebne. Z kadru usuwamy wszystkie linie (chyba, że należymy do grona profesjonalistów), bo potrafią skutecznie zepsuć zdjęcie nawet najsmaczniejszej potrawy.

Ostrość i perfekcyjny food porn

Ostre zdjęcie zawsze wygląda profesjonalnie. Zanim zaczniemy robić fotkę, ustawmy jedzenie przy dobrym źródle światła. Dzięki temu nawet słaby aparat poradzi sobie ze złapaniem ostrości. Potrawy najbardziej smakowicie prezentują się w jasnym świetle, dlatego wykonując zdjęcie, zadbajmy o jak najlepsze oświetlenie.

Zdjęcia z błyszczykiem i chrupiącą skórką

Tłuszcz jako najbardziej kaloryczny składnik naszego pożywienia działa pobudzająco na nasze zmysły i nasz apetyt. Zdjęcia błyszczące się od roztopionego sera lub gęstego oleju podobają nam się bardziej niż te bez „błyszczyka”. Tak samo działa chrupiąca skórka. Kiedy patrzymy na fotografię chleba z popękaną skórką i leżącymi obok niego okruszkami, od razu wyobrażamy sobie, jak pieczywo chrupie w naszych ustach. Czujemy jego zapach i stajemy się głodni. Na dobrej i zachęcającej fotografii warto pokazać to, co wywołuje u nas głód i nieodpartą ochotę na zjedzenie potrawy.

Na zdjęciach jedzeniowych trzeba zbudować odpowiedni nastrój i opowiedzieć historię. Do stworzenia przepysznego fotograficznego portfolio przydaje się sztuka stylizacji kulinarnej, wiedza o kompozycji, a także umiejętność operowania światłem. Wszystkich tych umiejętności nauczymy się na profesjonalnych zajęciach szkoły fotografii https://www.akademianikona.pl/.