Sztuka bycia i obycia. Maciej A. Brzozowski

Jak zachować się w windzie, zatłoczonym autobusie czy wirtualnej przestrzeni? Jak zrobić dobre wrażenie pierwszego dnia w pracy? Jak cieszyć się z uzyskania podwyżki, jednocześnie nie chwaląc się nią?

1
Sztuka bycia i obycia. Maciej A. Brzozowski

Jeżeli mamy wątpliwości, w jaki sposób zachować się w tych i wielu innych sytuacjach, z pomocą i radami przychodzi „Sztuka bycia i obycia. Poradnik dla potrzebujących”. Książka Macieja A. Brzozowskiego w zupełnie nowej odsłonie z rysunkami Henryka Sawki. W księgarniach już 26 kwietnia.

Z pozoru to niuanse, a grają naprawdę ważną rolę w relacjach społecznych, towarzyskich, sytuacjach bardziej i mniej oficjalnych. Teoretycznie prywatne kwestie, takie jak: niestaranny wygląd, bałagan w domu czy wygłaszanie poglądów w niekulturalny sposób, nie tylko nie świadczą o nas najlepiej, a nawet mogą kogoś urazić. Warto przyswoić sobie kilka praktycznych rad, aby nasze zachowanie i obycie stało się jak najlepszą wizytówką nas samych.

Jak się zachować, by wypaść dobrze? Czy ktoś jeszcze zadaje sobie to pytanie? Jesteśmy bardziej otwarci, wolni, bezpośredni, spontaniczni, oryginalni. Pielęgnujemy w sobie poczucie indywidualności i odrębności na tyle, by nie przejmować się konwenansami. Przestaliśmy dbać o szczegóły, detale. Zwłaszcza w czasach, kiedy do utrzymywania relacji między sobą ludzie często nie potrzebują bezpośredniego kontaktu – obywają się rozmową telefoniczną, e-mailem, wpisem w mediach społecznościowych. Nieświadomi podstawowych zasad savoir-vivre,u nie zwracamy uwagi na szczegóły w życiu codziennym i mamy problemy z tym, aby odpowiednio zachować się w sytuacjach ważnych i oficjalnych. Wcale nie musi tak być.

„Sztuka bycia i obycia”, dzięki praktycznym poradom, podpowiada, jak wybrnąć z każdej kłopotliwej sytuacji. Książka prezentuje uniwersalne zasady, dzięki którym zrobimy dobre wrażenie i unikniemy towarzyskich gaf. Maciej A. Brzozowski idzie znacznie dalej i przygląda się tym sferom, o które poszerzyło się współczesne życie społeczne, a którym nikt do tej pory tak wnikliwie się nie przyglądał – dobrym manierom w wirtualnym świecie.

Jak twierdzi autor: Nikt nie rodzi się doskonały i nikt nie umie już od kołyski zachowywać się właściwie w trudnej sytuacji. Każdy z nas, niezależnie od tego, skąd pochodzi, w jakim dorastał środowisku, czy z kim i gdzie pracuje, ma jakieś wątpliwości.

Porady Macieja Brzozowskiego zostały zilustrowane rysunkami Henryka Sawki, jednego z najbardziej cenionych w Polsce rysowników. Jego ilustracje to też trafne komentarze na temat współczesnych obyczajów.

O autorze:

Maciej A. Brzozowski – italianista, dziennikarz, tłumacz, współautor ksiażki „ABC dobrych manier” i „Dobre maniery. Krótki kurs dla użytkowników” oraz „Włosi. Życie to teatr” (Muza SA). Od lat prowadzi szkolenia z savoir-vivre’u i uważnie obserwuje zmieniające się obyczaje.

Henryk Sawka – ceniony polski rysownik i satyryk, łowca absurdów. Od ponad 30 lat bawi nas swoimi żartami. Na stałe związany z tygodnikiem „Newsweek”, jego rysunki publikowane były we wszystkich najważniejszych polskich tytułach prasowych, m.in. „Wprost”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Polska The Times”. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. „Złotej Szpilki” i „Złotego Medalu Satyrykonu”.

O książce:

Autor: Maciej A. Brzozowski
Tytuł: „Sztuka bycia i obycia. Poradnik dla potrzebujących”
Ilustracje: Henryk Sawka
Data premiery: 26.04.2017 r.
Wydawnictwo: Muza SA
Liczba stron: 240
Cena: 32 zł