Szykujesz się na lato festiwali? Zadbaj o skórę!

Przed tobą lato muzycznych festiwali? Szykujesz kreacje, wczytujesz się w festiwalowe line-upy. Nie zapomnij o… skórze! Kosmetolog Maria Semla podpowiada, jak przygotować ją do kilkudniowej zabawy, jak pielęgnować w trakcie festiwali i jak ratować się, w razie kłopotów.

Szykujesz się na lato festiwali? Zadbaj o skórę!
Szykujesz się na lato festiwali? Zadbaj o skórę!

Przed festiwalem

Nie umawiaj się na inwazyjne peelingi, które wywołują widoczne złuszczanie naskórka. Będziesz wtedy musiała unikać słońca, a to w trakcie całodniowych koncertów może być niemożliwe. Chcesz przygotować skórę do kontaktu ze słońcem, postaw na kwas hialuronowy  Znasz go doskonale z nawilżających kremów – ma zdolność wiązania wody i świetnie nawadnia naskórek. Jeśli zastosujesz go w formie mezoterapii, zbudujesz zapas wody w głębszych warstwach skóry. – Mezoterapie wykonywane przed wakacjami to dobra prewencja zmarszczek odwodnieniowych, które są częstym problemem po lecie ­– mówi kosmetolog Maria Semla z Centrum Medycyny Estetycznej Dermatologii WellDerm. Inwestując w mezoterapie (od 350 zł), szukaj formuł z kompleksami witamin, minerałów, aminokwasów, które zadbają o zdrowy koloryt cery. Jeśli boisz się fotostarzenia (wywołuje je słońce), przed festiwalem zafunduj skórze antyoksydacyjną bombę w postaci peelingu ferulowego. Ten antyoksydant absorbuje część promieniowania i aż 8-krotnie zwiększa ochronę przed słońcem, a do tego hamuje tworzenie się przebarwień.

Na festiwalu

  1. Chroń się przed słońcem

Jeśli nie chcesz wylądować w namiocie pierwszej pomocy ze słonecznym poparzeniem, używaj kremów z filtrami. I to wysokimi! Ochrona przed UVB na poziomie SPF 50+ to konieczność. Sprawdź, czy twój krem chroni cię też przed UVA. – UVA przyspiesza powstawanie pierwszych zmarszczek, ponieważ dociera aż do skóry właściwej i niszczy kolagen. Dlatego im wyższa ochrona przed tym promieniowaniem (o skrócie IPD lub PPD), tym lepiej  – mówi kosmetolog. Filtry, nawet jeśli są fotostabilne i wodoodporne, dosmarowuj co 2-4 godziny. Możesz też zainwestować w formułę barwiącą. Rozwiązanie dwa w jednym zapewni ci jednocześnie wysoką ochronę przed słońcem i letni makijaż.

  1. Pamiętaj o antyoksydantach i nawilżaniu

W trakcie festiwalowego maratonu skóra będzie ci wdzięczna za serum z witaminą C. Chroni ona przed stresem oksydacyjnym, który może wzrastać, gdy mało śpisz, średnio się odżywiasz, a do tego dużo korzystasz ze słońca. – Witamina C rozświetla cerę, poprawia jej koloryt, zwiększa nawilżenie naskórka, wpływa korzystnie na produkcję kolagenu – wylicza Maria Semla. Na antyoksydacyjne serum nakładaj silnie nawilżający fluid lub krem z kwasem hialuronowym, ponieważ słońce zmniejsza nawodnienie naskórka. Letni krem do zadań specjalnych może mieć w składzie substancje łagodzące: witaminę B5, wyciągi z ogórka, morwy białej, wąkrotki azjatyckiej, tymianku, żagwi okółkowej (kwas kojowy).

Zadbaj o ciało

Jeśli słońce dało popalić twojej skórze, sięgnij po produkty łagodzące, które mają w nazwie określenia typu après soleil, after sun. W składach szukaj masła karite, shea, bepantenu, alantoiny, protein jedwabiu, aloesu, gliceryny, ginko biloba. Jeśli chcesz uniknąć podrażnień, baw się na festiwalach w przewiewnej odzieży z naturalnych materiałów. Pierz je w płynach pozbawionych wybielaczy (mogą podrażniać). Jeśli bawisz się nad morzem, kąp się do woli w słonej wodzie, to dobrze wpływa na kondycję skóry, ale zawsze po kąpieli opłukuj ciało z soli, a następnie smaruj emolientami lub w wilgotną skórę wmasowuj oliwkę. Wymień mydło na kostkę lub płyn dermatologiczny – w ten sposób jednocześnie je nawilżysz i natłuścisz.

Po festiwalu

Po nietypowych, często ekstremalnych przygodach (mało snu, dużo zabawy i makijażu), skóra lubi się mścić za złe traktowanie. Najczęściej rewanżuje się wysypem wyprysków oraz nadmiernym rogowaceniem ( tak broni się przed nadmiarem słońca). O letnie SOS dla zanieczyszczonej lub zrogowaciałej skóry zapytaliśmy eksperta. Maria Semla: Po pierwsze hydroabrazja Jet Peel, czyli peeling wodny, który w sposób nieinwazyjny oczyszcza skórę z nadmiaru zrogowaciałego naskórka, łoju skórnego i zanieczyszczeń. Po takiej „kąpieli” wskazane jest zastosowanie peelingów enzymatycznych z probiotykami otrzymywanymi z dyni, papai czy ananasa. Probiotyki są letnią alternatywą dla kwasów AHA. Działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo, regulują pracę gruczołów łojowych i obkurczają ich ujścia, a także zmniejszają zmiany ropne, likwidują zaskórniki i wyrównują koloryt. Są bezpieczne latem, szczególnie polecane dla cer łojotokowych, zaskórnikowych i trądzikowych.