Telewizory LED – czy rzeczywiście takie oszczędne

Technologia LED wykorzystywana jest od ponad 30 lat w różnych dziedzinach życia. Z takim rozwiązaniem spotkamy się między innymi w instalacjach przemysłowych, światłach samochodowych, na telebimach reklamowych itp.

telewizory led
Telewizory LED – czy rzeczywiście takie oszczędne

Dlaczego technologia LED jest aż tak popularna i czy zastosowanie technologii tego typu w telewizorach rzeczywiście jest bardziej opłacalne dla użytkowników?

Dawniej i dziś

Pierwsze telewizory pojawiły się mniej więcej w latach 30. XX wieku. Kolorowy odbiornik zaistniał dopiero w 1955 roku. Pierwszy telewizor z płaskim ekranem został wprowadzony na rynek w 1985 roku. Telewizory kineskopowe były początkowo tylko czarno-białe. Pracowały na technologii CRT. Ekran był naświetlany przez wiązkę elektronów. Telewizory CRT były jednak bardzo duże, toporne i w ostateczności zniknęły z rynku.

Pierwsze telewizory plazmowe pojawiły się w sprzedaży na przełomie XX I XXI wieku. Zachwyciły użytkowników głębią kolorów i doskonałym odwzorowaniem obrazu. Telewizory plazmowe zbudowane były z dwóch szyb, a pomiędzy nimi były umieszczone mikroskopijne komórki wypełnione gazem szlachetnym. Za pomocą właściwego napięcia komórki zaczynały świecić na czerwono, zielono lub niebiesko. Niestety telewizory plazmowe pobierały zbyt dużo energii. Ich produkcja stała się nieopłacalna.

Kilkadziesiąt lat wstecz używano do podświetlenia telewizorów LCD lamp fluorescencyjnych z zimną katodą CCFL – taki rodzaj podświetlenia nadal można spotkać w polskich domach. Lampy CCFL są jednak dużo grubsze niż diody LED i przez to telewizory są dosyć duże. Ponadto zużywają o wiele więcej prądu niż telewizory LED. Nowy rodzaj podświetlenia pozwolił budować odbiorniki telewizyjne o grubości zaledwie kilkunastu milimetrów.

Czym jest technologia LED?

Technologia LED (czyli light emitting diode) wykorzystuje niewielkie diody. Obecnie mówi się, że wynalazek ten zrewolucjonizował przemysł elektroniczny. Poprzez użycie diod wyświetlacz telewizora jest bardziej płaski i pobiera mniej energii elektrycznej.

Ciekawostką jest, że jeszcze do niedawna delikatna jasność LED była używana tylko i wyłącznie do nastrojowego oświetlenia, najczęściej w domu. Współcześnie technologia LED wyparła już nieomalże zupełnie tradycyjną technikę oświetlania, czyli tak zwane żarowe źródła światła.

Technologia LED pozwala tworzyć bardziej ekologiczne produkty. Dla środowiska naturalnego ma to niezwykle ważne znaczenie. Zastosowanie tylnego podświetlenia panelu diodami LED sprawia, iż nowoczesne telewizory pozwalają zużywać do 40 procent mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi odbiornikami LCD. Ponadto odbiorniki wyposażone w LED nie emitują podczas swojej pracy energii cieplnej.

Dzięki temu nie istnieje już potrzeba stosowania pasywnych i aktywnych systemów chłodzących, które notabene – zwiększają jeszcze bardziej zużycie energii.

Technologia LED a jakość obrazu

Telewizory wyposażone w technologię LED posiadają tylny, krawędziowy panel. Dzięki takiemu rozwiązaniu prezentowany obraz jest znakomitej jakości – zachwyca dynamiką, idealnie wpasowanym kontrastem oraz naturalnym nasyceniem kolorami (szczególnie bieli oraz czerni). Ponadto układ podświetlenia LED umożliwia wygaszenie jakości do 1 procenta – to właśnie ta opcja umożliwia uzyskanie głębokiej i naturalnej czerni.

Telewizory LED nie posiadają lamp jarzeniowych, co znacznie skraca czas wygaszania się punktów z bardzo jasnych do bardzo ciemnych. Zyskuje na tym jakość dynamicznych scen. Wiele odbiorników typu LED potrafi wyłączyć wybrane struktury diod w miejscu, w którym ma być wyświetlony ciemny obraz. Uzyskanie pełnego kontrastu polega między innymi na poprawie głębi czerni.

Pierwsze telewizory LED posiadały podświetlenie w formie matrycy umieszczonej za panelem CLD matrycy zbudowanej ze świecących diod. Aby móc konstruować jeszcze cieńsze odbiorniki, powstało oświetlenie typ Edge-lit LED. W tym rozwiązaniu diody LED ulokowane zostały na krawędziach panelu. Dzięki temu odbiornik charakteryzuje się niewielką grubością.

E jak ekologia, L jak LED

Zdecydowanym plusem telewizorów LED jest ekologiczny wymiar produkcji. Standardowe podświetlenie LCD korzystało z rtęci. W nowoczesnej produkcji ten proceder został zaniechany. Ta wartość związana jest z aspektem energooszczędności. Diodowy odbiornik nie zużywa tyle prądu, co jego tradycyjny odpowiednik.

Oszczędności płyną przede wszystkim z niewielkiego zapotrzebowania na prąd, a wynika to z ogólnego mniejszego poboru mocy.

Telewizory LG nowej generacji

Szeroką gamę telewizorów oferuje marka LG (na przykład http://www.lg.com/pl/telewizory/lg-39LB5700). Dogodność i praktyczność wiąże się z różnymi funkcjonalnościami. Po pierwsze są to telewizory LED zapewniające doskonałą rozrywkę przy wysokiej rozdzielczości, doskonałą jakość obrazu (obraz staje się jaśniejszy, gładszy i czystszy) oraz kontrast. Nieco bardziej rozbudowaną wersję stanowią telewizory z opcją 3D. Umożliwiają oglądanie trójwymiarowych filmów, programów i wydarzeń sportowych. Nowa jakość oglądania zapewnia kinową głębię i realizm.

Idziemy dalej – telewizory OLED

Kolejną technologią opartą na diodach LED jest oczywiście technologia OLED. Uwidocznione piksele są tworzone przez diody organiczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu piksele świecą niezależnie od siebie.

Telewizory OLED także wymagają odpowiedniego podświetlenia. Technologia gwarantuje niezwykle realistyczną czerń, wysoką jasność i kontrast, a także równomierne kąty widzenia. Obecnie tylko LG posiada w swojej ofercie telewizory OLED.

A co powiecie na zakrzywiony ekran? Coraz częściej pojawiają się zakrzywione telewizory. Czy rzeczywiście są na tyle funkcjonalne, by zapłacić za nie wyższą cenę? Telewizory zakrzywione zapewniają głębsze wrażenia płynące z oglądania filmów lub grania w gry. Ponadto oferują szersze kąty widzenia i większy – pozbawiony zniekształceń kontrast. Ponadto zakrzywienie gwarantuje równomierne podświetlenie obrazu.