Joga, czyli ulga dla ciała i ducha!

Joga może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie, nie tylko fizyczne ale i psychiczne! Spróbujcie!

Joga. Aaron Neifer
Joga. Aaron Neifer

Joga włączana jest często do działu fitness, jednak nie jest to sport, który pozwoli nam zrzucić zbędne kilogramy. Oczywiście pomoże ukształtować mięśnie i wzmocni nasze ciało, jednak jej głównym zadaniem jest – uspokojenie. I duszy i ciała!

Równowaga

Joga nawiązuje do najstarszych sposób relaksacji znanych światu. Te pozycje ciała, które powodują napinanie lub rozluźnianie różnych partii mięśni posiadają lecznicze i fizjologiczne działanie na organizm człowieka. Doprowadzają one do zrównoważenia, symetrii i harmonii organizmu. Zaburzenia i dolegliwości fizyczne wypływają z zaburzeń energetycznych spowodowanych brakiem lub nadmiarem energii. Kiedy asana (najprostsza pozycja jogina) jest wykonana poprawnie wtedy energia płynąc bez przeszkód przez organizm człowieka dociera także do miejsc dotkniętych nierównowagą. Poprzez odzyskiwaną stopniową równowagę energetyczną organizm powraca do prawidłowego stanu.

Uspokaja

Współcześnie, jesteśmy zestresowani na tyle, że stan stresu jest dla nas uczuciem normalnym. Jedną z chorób cywilizacyjnych stało się uczucie niepokoju, gdy się nie stresujemy. Joga uczy odpocząć. Ludzie szukają w tej metodzie ucieczki przed bólem kręgosłupa i sztywnością mięśni. Jest to typowy stan stresu. Ćwiczenia jogi dają techniki pozwalające na rozluźnienie pewnych części ciała niezależnie od sytuacji, w jakich jest im dane funkcjonować.

Wzmacnia krążenie

Asany oddziałują na fizjologię człowieka poprzez zwiększenie ruchomości w stawach międzykręgowych, co powoduje poprawę warunków krążenia w naczyniach kręgosłupa, poprawę warunków krążenia oraz dokrwienia mózgu, masaż narządów wewnętrznych i oddziaływanie na gruczoły wydzielania wewnętrznego oraz zwoje nerwowe.

Uspokaja

Spokojny stan umysłu powodowany jest przez tonizowanie mięśni, a także zmniejszenie częstotliwości i intensywności przechodzenia napinających impulsów wzdłuż dróg czuciowych. Tak wielka koncentracja i spokój umysłu nie są możliwe do osiągnięcia w trakcie wykonywania innych ćwiczeń fizycznych. Wiadomo również jak spokój umysłu wpływa na dobrostan organizmu człowieka. Ćwicząc asany polepszamy siłę fizyczną i wytrzymałość organizmu. Po wykonaniu grupy asan występuje u ćwiczącego dobre samopoczucie a także po pewnym czasie zmniejsza się podatność na zmęczenie psychiczne.

joga-joga.pl