Ten nawyk jest najważniejszy dla organizmu!

Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu to podstawa zdrowego stylu życia. Nawet najdoskonalsza dieta, dopracowany do perfekcji plan treningowy oraz dobór najlepszych kosmetyków nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli nie dostarczymy do naszego organizmu odpowiedniej ilości wody.

Ten nawyk jest najważniejszy dla organizmu!

Woda bierze udział w niemal wszystkich życiowych funkcjach organizmu, takich jak transport składników odżywczych, usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, regulowanie temperatury ciała, czy trawienie. U osób dorosłych stanowi ona ponad 60% wagi ciała[1]. Zapotrzebowanie na wodę zależy od wieku, płci, budowy ciała, warunków klimatycznych (gorący i suchy klimat zwiększa zapotrzebowanie) oraz intensywności wysiłku fizycznego.
Kobietom zaleca się wypijanie codziennie minimalnie 2 litrów wody, natomiast mężczyznom 2,5 litra. Z tego 70-80% powinno pochodzić z płynów, a pozostałe 20-30% z pożywienia*. O odpowiednie nawodnienie powinniśmy dbać szczególnie latem, gdy wraz z potem tracimy jeszcze większą ilość wody z organizmu, a upały sprawiają, że nasze ciało domaga
się większej ilości płynów. Tymczasem spadek poziomu nawodnienia o zaledwie 2% wpływa niekorzystanie na nasze samopoczucie i zdrowie[2].

Choć wodę mamy na wyciągnięcie ręki, okazuje się, że najprostsze rozwiązania bywają najtrudniejsze. Z badań przeprowadzonych przez PBS wynika, że aż 80% Polaków spożywa za mało wody w ciągu dnia, a co dziesiąty Polak – nie pije jej w ogóle[3]. Jeśli weźmiemy pod lupę całą Europę, sytuacja jest nieco lepsza. Badania wykazują, że od 5% do 35% Europejczyków pije za mało wody[4]. To jednak wciąż zbyt dużo.

Woda = lepszy nastrój, koncentracja i więcej energii

Odwodnienie (czyli spadek poziomu wody w organizmie) powoduje szereg dolegliwości zdrowotnych, z których większość z nas nie zdaje sobie sprawy, obwiniając o to inne czynniki. Nasz mózg składa się w większości z wody, w związku z tym niedostateczna ilość płynów w organizmie osłabia funkcje poznawcze, powodując dezorientację oraz pogorszenie nastroju. Zbyt niski poziom płynów w organizmie powoduje też zaburzenie pracy mózgu,
problemy z koncentracją, zapamiętywaniem faktów, a nawet z czytaniem i liczeniem. Woda pozwala też lepiej radzić sobie ze stresem, zmęczeniem, czy spadkiem wydajności. Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Human Power, ponad połowa pracujących (57%) pije mniej wody niż jest to zalecane[5]. Zbyt niski poziom nawodnienia osłabia też funkcje motoryczne – negatywnie wpływając na koordynację ruchową.

Woda = Zdrowie i lesze samopoczucie

Do innych symptomów odwodnienia należą bóle głowy i mięśni, zaburzenie temperatury ciała oraz problemy z układem trawiennym, takie jak niestrawność, zgaga czy zaparcia. Wraz z wodą organizm wchłania wiele cennych składników odżywczych, jednocześnie woda pomaga w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Jeśli więc w naszym ciele brakuje
wody, zostają zaburzone podstawowe funkcje organizmu. Jeśli stan odwodnienia utrzymuje się przez dłuższy czas – może to doprowadzić do poważnych schorzeń.
Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie powoduje też zaburzenie wewnętrznego poziomu PH, czyli poziomu kwasowości i zasadowości organizmu. Przy odwodnieniu, organizm wytwarza również mniej śliny, która ma właściwości antybakteryjne. Prowadzi to do wzrostu liczby bakterii w jamie ustnej, a w konsekwencji prowadzi do suchości w jamie ustnej i nieprzyjemnego zapachu z ust.

Woda = promienna cera i nienaganna sylwetka

Skóra, jako największy organ naszego ciała, również wymaga sporej ilości wody. Niedobór wody w organizmie prowadzi do swędzenia i suchości skóry, co z kolei niekorzystnie wpływa na jej elastyczność. Zbyt mała ilość wody w organizmie sprawia, że pocimy się mniej, a co za tym idzie nie usuwamy z obiegu toksyn i bakterii, które gromadząc się w skórze zwiększają ryzyko wystąpienia trądziku, czy łuszczycy. Woda ma również duży wpływ na naszą sylwetkę, gdyż pomaga utrzymać naszą wagę pod kontrolą. Odwodniony organizm wysyła fałszywe sygnały do mózgu domagając się jedzenia – gdy w rzeczywistości jesteśmy spragnieni. Czasem warto więc wypić szklankę wody zanim sięgniemy po przekąskę.

Woda = woda

Woda to niezbędny element naszej diety i nie należy jej niczym zastępować. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie wypić więcej niż 2 litry wody dziennie, z pomocą przychodzą nam soki i napoje. Warto jednak sięgnąć po coś naturalnego, co możemy zmieszać z wodą np. napój aloesowy Herbalife. Zawiera on aż 40% soku z aloesu, pozyskanego z całych liści Aloe Vera. Po zmieszaniu z wodą nadaje jej orzeźwiający smak, który pomaga przyswoić większe ilości płynów. Dodatkowo napój zawiera 75 aktywnych biologicznie enzymów wspierających zdrowie układu pokarmowego.

Woda = dobry trening

Skutki odwodnienia są jeszcze wyraźniejsze w trakcie wysiłku fizycznego, ze względu na jego wpływ na funkcjonowanie i wydolność organizmu. Wysiłek fizyczny, szczególnie latem, wiąże się ze znaczną utratą wody i zmusza nas do poszukiwania efektywnych metod  uzupełniania strat. Utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej w równowadze ma w przypadku sportowców i osób aktywnych ogromne znaczenie – zarówno dla wyników, sportowej formy, jak i dla zdrowia. Trening w stanie odwodnienia może zwiększać ryzyko przegrzania organizmu, obciążając układ nerwowy i krążenia, co w praktyce przekłada się na upośledzenie koordynacji ruchowej oraz zaburzenie pracy serca. Przy dłuższych i intensywnych treningach, kiedy woda przestaje nam wystarczać, należy sięgnąć po nawadniający napój dla sportowców z elektrolitami Herbalife Hydrate. Pozwala on zwiększyć spożycie płynów i zaspokaja 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, która pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia. Dostarcza również witaminy z grupy B (B1, B2, B12 i kwas pantotenowy) oraz wapno i magnez, zapewniające prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Mały krok to w tym przypadku naprawdę duża zmiana. Nie pozostaje więc
nic innego, jak sięgnąć po szklankę wody i zadbać o zdrowie, cerę, samopoczucie i sylwetkę.

 

 

[1]Panel Naukowy ds. produktów Dietetycznych. Referencyjna wartość spożycia wody. The EFSA Journal, 2008,2–49.
[2] IoM (Instytut Medycyny), 2004. Referencyjne wartości spożycia wody, potasu, sodu, chloru i siarki. National Academies Press, Washington DC.
[3] *Badanie „Polacy a woda” zrealizowane przez PBS na zlecenie Stowarzyszenia Woda w Domu i w Biurze, 2014 r
[4] Nissensohn et al. Spożycie wody i napojów wśród zdrowych osób dorosłych w niektórych krajach europejskich. 2013. Int J Food Sci Nutr. 64(7); 800-5.
[5]Badanie „Praca, moc, energia w polskich firmach”, Human Power 2017 r.