Gdy twój pęcherz boli… czyli przyczyny, objawy i leczenie zapalenia dróg moczowych

Choroby pęcherza moczowego to bardzo częsta przypadłość, która głównie dotyczy kobiet. Przedstawicielki płci pięknej zapadają na nie nawet 10 razy częściej niż mężczyźni.

pecherz moczowy
Gdy twój pęcherz boli… czyli przyczyny, objawy i leczenie zapalenia dróg moczowych

Wynika to przede wszystkim ze szczególnej budowy anatomicznej kobiet, czyli posiadania przez nie krótkiej cewki moczowej, bezpośrednio sąsiadującej z pęcherzem moczowym oraz odbytem, czyli miejscami, w których gromadzi się spora ilość drobnoustrojów. Znajdujące się tam bakterie w łatwy sposób mogą dostać się do cewki moczowej, następnie do pęcherza i spowodować tam zakażenie, a tym samym doprowadzić do wywołania stanu zapalnego. Jakie inne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne sprzyjają takim infekcjom, czym się one objawiają i jakie należy podjąć kroki, gdy boli pęcherz moczowy?

Przyczyny zapalenia pęcherza

Stan zapalny w drogach moczowych powstaje na skutek działania bakterii, takich jak chlamydie, gronkowce lub dwoinki rzeżączki. Najczęściej jednak, za głównego sprawcę tej dolegliwości uznaje się pałeczkę okrężnicy E. Coli, bytującą w układzie pokarmowym. Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia chorób pęcherza? Zwykło się uznawać, że na zapalenie dróg moczowych częściej zapadają kobiety aktywne seksualnie. Wynika to z możliwości wprowadzenia patogenów z cewki moczowej do pęcherza, podczas każdego stosunku płciowego. Co więcej, zapadalność na tego rodzaju infekcje jest znacznie częstsza w przypadku osób posiadających wrodzone wady układu moczowego oraz cierpiących na kamicę nerkową, niewyrównaną cukrzycę lub choroby obniżające odporność immunologiczną. Przeziębienie pęcherza może się także przytrafić osobom zdrowym, po niefortunnej kąpieli w basenie publicznym, w wyniku powstrzymywania się od oddania moczu, niewłaściwej higieny osobistej oraz za sprawą nazbyt ograniczonego spożycia płynów. Zachowaniu zdrowego pęcherza nie sprzyjają także perfumowane wkładki, tampony i podpaski oraz mechaniczne środki antykoncepcyjne. Co ważne, zapalenie dróg moczowych jest bardzo częste u kobiet w ciąży. Wynika to ze zmian hormonalnych, zachodzących w ich organizmie.

Objawy zapalenia dróg moczowych

Infekcja pęcherza to dolegliwość bardzo nieprzyjemna, której przebieg wygląda niemal identycznie u większości chorych. Jakie symptomy najczęściej jej zatem towarzyszą? Główne objawy zapalenia dróg moczowych (http://neofuragina.pl/) to przede wszystkim: silny ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, konieczność częstego lub nagłego oddania moczu, ból w dole brzucha oraz zmieniony zapach uryny. Charakterystycznym symptomem zapalenia pęcherza jest także mętny i krwisty mocz. Co ważne, nie wszystkie objawy zakażenia muszą wystąpić równocześnie. Zdarza się także, że infekcja pęcherza jest bezobjawowa lub pojawia się w towarzystwie symptomów ogólnoustrojowych, takich jak: gorączka, dreszcze, ból brzucha i nudności.

pecherz moczowy 2
Gdy twój pęcherz boli… czyli przyczyny, objawy i leczenie zapalenia dróg moczowych

Choroby pęcherza – skuteczne leczenie

Nieleczone bądź niedoleczone zapalenie pęcherza bardzo często prowadzi do groźnych powikłań. Przede wszystkim należą do nich bolesne zapalenia nerek. Zdarza się jednak, iż długotrwałe lekceważenie infekcji dróg moczowych może prowadzić do poważnych schorzeń układu rozrodczego. Aby do tego nie dopuścić, bardzo istotne jest natychmiastowe podjęcie leczenia. Od czego należy więc zacząć? Przede wszystkim warto wypróbować domowe sposoby, mające na celu uśmierzenie nieprzyjemnych objawów. Do sprawdzonych metod zalicza się między innymi: przyjmowanie dużych ilości witaminy C (zakwasza ona mocz i hamuje rozwój drobnoustrojów), picie wody co godzinę (płyny rozcieńczają urynę i pomagają szybciej wypłukać z pęcherza bakterie), przemywanie się dwa razy dziennie bezzapachowym, delikatnym płynem z żywymi kulturami bakterii (działają one grzybo – i bakteriobójczo), robienie ziołowych nasiadówek z szałwii, sosny, skrzypu lub rumianku (działają one rozkurczająco na drogi moczowe, przez co łagodzą ból i pieczenie), stosowanie oleju lnianego (osłania on błony śluzowe, nie pozwalając osiadać na nich bakteriom; a poza tym działa przeciwzapalnie) oraz rozgrzewanie się w ciepłej kąpieli lub za sprawą termoforu i poduszki elektrycznej, przyłożonej do okolic krzyża lub ud (ciepło wpływa na ukrwienie śluzówki dróg moczowych). Bardzo pomocne w przypadku zapalenia pęcherza są również środki farmakologiczne. Należy do nich substancja zwana furaginą, dostępna w aptekach pod nazwą Neofuragina. O jej właściwościach i skuteczności można przekonać się między innymi wpisując w przeglądarkę internetową frazę „furagina działanie” oraz „furagina opinie”. Dlaczego preparat ten jest tak przydatny w przypadku zapalenia dróg moczowych? Działanie furaginy opiera się na likwidacji wielu szczepów bakterii, w tym pałeczki E. Coli, przyczyniającej się do wystąpienia zakażenia pęcherza. Tabletki z furaginą skutecznie zwalczają przyczyny infekcji, a także towarzyszące jej symptomy. Jak brać ten preparat w sposób prawidłowy? Skuteczna dawka to zwykle 2 tabletki z furaginą – po 50 gramów – 4 razy na dobę (pierwszego dnia), a następnie 3 razy na dobę (przez kolejne 6-7 dni). Czas działania preparatu jest szybki, pozwala na odczucie poprawy już po jednym dniu stosowania. Jeśli jednak objawy choroby nie ustąpią w ciągu kilku dni, należy pilnie zgłosić się do lekarza.
Zapalenie dróg moczowych to bardzo nieprzyjemna choroba, najczęściej przytrafiająca się kobietom. Objawia się ona zazwyczaj nasilonym bólem lub pieczeniem podczas oddawania moczu, koniecznością ciągłego lub natychmiastowego oddawania uryny, zmienionym kolorem i zapachem moczu oraz bólem w dole brzucha. Skuteczne leczenie tej dolegliwości opiera się na wprowadzeniu domowych sposobów, takich jak: przyjmowanie witaminy C. Równie istotne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, czyli zażywanie tabletek z furaginą. Choć stan zapalny pęcherza to bardzo powszechna i stosunkowo łatwa w leczeniu dolegliwość, nigdy nie należy jej bagatelizować, gdyż jej ignorowanie może prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Czytaj więcej o zapaleniu pęcherza moczowego.