Ukraina! Festiwal filmowy

Będzie to już trzecia edycja festiwalu poświęconego kinematografii ukraińskiej, a dwa poprzednie lata pokazały jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia.

foto: www.facebook.com/ukrainaff/

W tym roku w programie nowe produkcje filmowe, goście z Ukrainy, wystawa, debaty, animacje dla dzieci, a także koncert oraz warsztaty.

3. UKRAINA! Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 25-28 października w Warszawie w kinach Iluzjon i Kinoteka. W Polsce mieszka coraz więcej Ukraińców, to nasi sąsiedzi, współpracownicy, koledzy. Przyjeżdżają tutaj uciekając przed wojną lub w poszukiwaniu lepszego życia. Festiwal UKRAINA! pokazuje życie na Ukrainie i Ukrainę widzianą oczami filmowców, jest pomostem pomiędzy Polakami i Ukraińcami, okazją do partnerskiej rozmowy. Festiwal, tworzony przez Polaków i Ukraińców, prezentuje nie tylko filmy ukraińskie, ale również ukraińsko – polskie koprodukcje.

W tym roku na festiwalu zostanie pokazana ukraińsko-polsko-macedońska produkcja KIEDY PADAJĄ DRZEWA. To pełnometrażowy debiut urodzonej w Kijowie reżyserki, scenarzystki i pisarki Marysi Nikitiuk, ze zdjęciami Michała Englerta, uznawany za zwiastun pokoleniowej zmiany w ukraińskim kinie. Film był prezentowany w sekcji Panorama podczas tegorocznego festiwalu Berlinale, a także zdobył nagrodę na Festiwalu Filmowym w Odessie dla grającej jedną z głównych ról Anastazji Pustovit. Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.

Wśród fabuł znajdzie się również ukraiński thriller BRAMA w reżyserii Wołodymyra Tichego. Film opowiada historię rodziny, która po awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu pozostała w Strefie Wykluczenia. – „Brama” jest spojrzeniem na Czarnobyl, jakiego jeszcze nie było. Zazwyczaj awaria w elektrowni jądrowej rozpatrywana jest przez pryzmat danych statystycznych: ile osób zmarło, ile zachorowało. Natomiast nie było głębszego spojrzenia w psychikę tych, którzy przeżyli tragedię. Pokażemy, co stało się z osobą, która była w epicentrum katastrofy nie tylko ekologicznej, ale i kulturowej. Jak to wpłynęło na jej życie, zmieniło otaczający świat. Bohaterowie filmu są jednocześnie komiczni i tragiczni – tak o filmie mówi reżyser Wołodymyr Tichyj.

Kolejnym filmem festiwalu będzie nagrodzony w Cannes DONBAS Sergieja Łoźnicy, który w filmie przygląda się konfliktowi rosyjsko-ukraińskiemu. – To dla mnie bardzo ważne, aby skierować uwagę międzynarodowej opinii publicznej na Donbas – mówi o swoim najnowszym filmie Łoźnica. – To nie jest opowieść o regionie, kraju, albo systemie politycznym, ale o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji, o każdym z nas – zaznaczył reżyser. „Donbas” uroczyście otworzył sekcję Un Certain Regard tegorocznej edycji festiwalu w Cannes.

Jeden wieczór festiwalu poświęcony będzie OLEGOWI SENCOWOWI, ukraińskiemu reżyserowi, który po sprzeciwie wobec rosyjskiej aneksji Krymu, został aresztowany w swoim domu w maju 2014 roku, przewieziony do Rosji i po ponad roku spędzonym w areszcie, oskarżony o terroryzm i skazany na 20 lat więzienia. Oleg Sencow, który zdobył uznanie za debiut fabularny „Gracz“ na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2012 roku, jest wspierany przez środowisko filmowców, które walczy o jego uwolnienie. Oleg Sencow od 16 maja prowadzi strajk głodowy i domaga się zwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji.

Film Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow w reż. Askolda Kurova zdobył Nagrodę Publiczności podczas 2. edycji festiwalu. Festiwal UKRAINA! wspiera Sencowa,organizując co roku zbiórkę pieniędzy i prowadząc wśród widzów kampanię informacyjną na jego temat.