Ulubiony fotograf Björk i najsłynniejsza fotografka sceny queer

27 października to dzień rewolucji na rynku fotografii w Polsce. Nigdy wcześniej tyle wybitnych gwiazd stojących za obiektywem nie znalazło się na jednej licytacji.

ulubiony-fotograf-bjork
Araki Nobuyoshi – Girl with coca-cola bottl

Nan Goldin i Nobuyoshi Araki – zagraniczna dwójka, tworząca jedne z najbardziej odważnych zdjęć na świecie, obok Witkacego i Konrada Hillera, którzy ukształtowali historię medium w Polsce. Aukcja Fotografii odbędzie się w DESA Unicum.Nan Goldin i Nobuyoshi Araki to dwójka fotografów niezwykłych, bo arcyważnych dla sztuki współczesnej. On – jeden z najpłodniejszych współczesnych artystów, mistrz bezpruderyjnych, intymnych portretów kobiet. Ona – jedna z najistotniejszych postaci amerykańskiej sceny queer, autorka kontrowersyjnych cykli zdjęć o tym środowisku. Ich prace, sięgające granic intymności, nieodwracalnie zmieniły sposób, w jaki postrzega się współczesną fotografię. Jest na świecie zaledwie kilka podobnie niezwykłych „par” – gdy stworzyli wspólnie album „Tokyo Love”, ziemia zatrzęsła się pod nogami największych kuratorów, i galerzystów. Jedną z największych fanek twórczości Arakiego jest Björk.

Najsłynniejsza islandzka piosenkarka była również jego modelką, podobnie jak Lady Gaga i piękności z okładek topowych magazynów – „i-D”, „Numéro”, „Dazed&Confused” oraz „Love”. Oboje mieli solowe wystawy w najsłynniejszych muzeach świata, by wymienić zaledwie MoMA w Nowym Jorku, Foam Photography Museum w Amsterdamie i Centre George Pompidou w Paryżu. Już niedługo ich prace znajdą się na niezwykłej Aukcji Fotografii. Portret Jimmy Paulette, słynnej drag queen, autorstwa Nan Goldin będzie licytowany od 20 tysięcy złotych. „Girl with coca-cola bottle” Arakiego wystawiona zostanie z ceną wywoławczą 15 tysięcy.


Oprócz kontrowersyjnych zagranicznych postaci, nie zabraknie pereł rodzimej fotografii. Jest jedno polskie nazwisko, które zawsze, ale to zawsze wywołuje ogromne emocje. Bezprecedensowe są również rekordy, które padają za każdym razem, gdy idzie o zdjęcie autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Nie mogło więc zabraknąć jego twórczości na październikowej licytacji. Znajdzie się na niej dyptyk „Nieśmiały bandyta. Groźny bandyta” z 1931 roku z ceną wywoławczą 70 tysięcy złotych. Wystawiana wcześniej w Monachium, Nowym Jorku, Chicago i Paryżu fotografia należy do najciekawszych realizacji artysty, wpisując się w tematykę „życiowego teatru”, tak chętnie podejmowanej przez Witkacego.

Wysoko wyceniane i jeszcze bardziej cenione są fotograficzne eksperymenty Karola Hillera i Bronisława Schlabsa. „Kompozycja heliograficzna” pierwszego z nich ilustrowała słynny artykuł, w którym Hiller opisywał autorską, rewolucyjną technikę. Jej cena wywoławcza to 45 tysięcy złotych. Abstrakcyjne fotografie Schlabsa będą natomiast licytowane od 4 tysięcy. Wśród prawie 90 prac znajdują się również zdjęcia Zbigniewa Dłubaka, Zofii Rydet, Józefa Robakowskiego, Natalii LL, Jana Saudka, Zdzisława Beksińskiego, Zbigniewa Libery, Katarzyny Kozyry i Konrada Pustoły.

Aukcja: 27 października, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul.
Marszałkowska 34-50, Warszawa
Wystawa obiektów: 20-27 października, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i
godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50,
Warszawa, wstęp wolny