Uwaga! Kleszcze na majówce! O czym należy pamiętać wyjeżdżając na wypoczynek

Zbliża się długi weekend majowy – większość z nas wyjeżdża poza miasto na upragniony wypoczynek.

Fot. przychodniawawer.pl
Fot. przychodniawawer.pl

Jednak oprócz kaloszy, wędki, roweru i dobrego humoru, trzeba pamiętać też o odpowiedniej profilaktyce przeciw kleszczom, gdyż właśnie zaczyna się sezon ich wzmożonej aktywności. Jak uchronić się przed kleszczami radzi lek. med. Jakub Berczak, internista Grupy LUX MED.

Gdzie można spotkać kleszcze?

Przede wszystkim na wilgotnych i ciepłych, porośniętych roślinnością terenach takich jak: lasy, łąki, brzegi rzek czy jezior. Jeśli planujesz majówkę w takim otoczeniu – zachowaj szczególną ostrożność, bo tam jest ich najwięcej. Jednak w okresie ich wzmożonej aktywności, czyli wraz z początkiem wiosny – możemy je spotkać również w parku czy we własnym ogródku.

Czapka i długie rękawy

Na spacer do lasu czy nad jezioro powinniśmy zakładać długie rękawy, długie spodnie, wysokie skarpety, które naciągniemy na nogawki oraz czapkę, aby ochronić również skórę głowy. Jeśli ubrania nasze będą w jasnym kolorze, mamy większą szansę zauważy
kleszcza i zareagować zanim przedostanie się do naszej skóry. Po każdym powrocie
ze spaceru po lesie należy obejrzeć swoje ciało, szczególną uwagę zwracając na miejsca takie jak: pachwiny, pachy, miejsca za uszami, kolana.

Zapachowa profilaktyka

Nawet jeśli nasza skóra jest chroniona przez ubrania nie daje to pewności, że kleszcze nas nie zaatakują. Reagują przede wszystkim na temperaturę naszego ciała, zapach potu
i wydychany dwutlenek węgla, dlatego wyczuwając naszą obecność już z odległości 20 metrów. Na rynku dostępne są różne spray’e, maści i kremy do stosowania na skórę, których zapach może skutecznie odstraszyć owady.

Gdy kleszcz nas dopadnie…

Jeśli pomimo profilaktyki znajdziemy kleszcza na swoim ciele należy go jak najszybciej wyjąć, aby w ten sposób chronić się przed niebezpiecznymi drobnoustrojami. Najlepiej zgłosić się do najbliższej placówki i poprosić o pomoc doświadczony personel medyczny, który właściwie wyjmie kleszcza i zdezynfekuje miejsce ukąszenia. Jeśli w ciągu kilku dni pojawi się powiększający się rumień wokół rany, obrzęk albo wystąpią objawy grypopodobne – należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż może to być oznaką zakażenia boreliozą.

Szczepienia profilaktyczne

Z myślą o osobach, które chcą spędzać aktywnie na świeżym powietrzu bez obaw o swoje zdrowie, specjaliści chorób zakaźnych Grupy LUX MED przygotowali pakiet „Bezpieczny Wypoczynek”, który przewiduje szczepienie przeciwko wirusowi odkleszczowego zapalenia mózgu. Szczepionka podawana jest w trzech dawkach według schematu dobranego przez lekarza i pozwoli uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia skutków wirusa przenoszonego przez kleszcze.