W jakich okresach dzieci są narażone na największe działanie wirusów?

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w okresie jesienno –zimowym.

W jakich okresach dzieci są narażone na największe działanie wirusów? Foto. pixabay.com

„Częste zachorowania jesienią, zimą  wczesną wiosną wiążą się zarówno z pogodą, jak i z tym, że to właśnie wtedy dzieci mają styczność z grupą rówieśników w przedszkolu czy szkole. Warto pamiętać, że poza tym okresem, również wczesne lato może sprzyjać rozwijaniu się zakażenia gardła i innych infekcji dróg oddechowych. Wysokie temperatury sprzyjają wysychaniu błon śluzowych i rozwojowi drobnoustrojów w drogach oddechowych, a dodatkowo niektóre wirusy są bardziej aktywne właśnie latem. Nierzadko zupełnie o nich zapominamy” wyjaśnia pediatra dr n. med. Alicja Karney, ekspert programu Zdrowa ONA.

Jakie wirusy najczęściej atakują w porze jesienno -zimowej?

Najczęstszym winowajcą przeziębień jest tzw. rhinowirus. Szczególnie narażeni jesteśmy na jego atak w okresie jesienno – zimowym i u progu wczesnej wiosny. W tym czasie układ odpornościowy dziecka jest osłabiony i nie wykazuje pełnej gotowości do ochrony organizmu przed drobnoustrojami. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być: rzadsze przebywanie na świeżym powietrzu, mniejszy dostęp do surowych warzyw i owoców, niedobór promieniowania słonecznego. Do osłabienia organizmu dziecka przyczynia się też to, że częściej przebywa w zamkniętych pomieszczeniach (szkoła, przedszkole). W okresie jesienno – zimowym szczególnie jesteśmy narażeni na wirusa grypy, oznaczanego symbolami A, B lub C, który co roku się mutuje.

Jakie wirusy najczęściej atakują wiosną?

Wiosną i latem jesteśmy narażeni na przeziębienie wywołane przez rhinowirusy, coronawirusy, adenowirusy i RSV. Chociaż infekcje spowodowane tymi wirusami są spotykane przez cały rok, to największa ich częstotliwość przypada właśnie na okres wiosny. Nazwy są skomplikowane, ale zakażenie tymi wirusami daje takie objawy jak potocznie zwane przeziębienie. Infekcje rhinowirusami przeważnie ograniczają się do nosogardzieli, lecz czasem także mogą zająć ucho środkowe i zatoki. Adenowirusy atakują gardło zaś wirusy RSV dolne drogi oddechowe. Po 2-4 dniach zaczynają występować objawy przeziębienia tj. uczucie zatkanego nosa, katar, częste kichanie, ból gardła, kaszel oraz podwyższona temperatura. Chociaż większość infekcji spowodowanych przez te wirusy ustępuje samoistnie, w szczególnych przypadkach może doprowadzić do powikłań i przeobrazić się w poważne schorzenia.

Jakie wirusy najczęściej atakują w sezonie letnim?

W sezonie letnim nasze dziecko jest podatne na zakażenia wirusem paragrypy 3 i ludzkiego matapneumowirusa (MPV). Wirus paragrypy odpowiedzialny jest za wywoływanie zarażeń dróg oddechowych, zaś wirus MPV wywołuje zapalenie oskrzelików, których przebieg może być ciężki. Grupą szczególnie podatną na zakażenia są dzieci do lat 5. Infekcje mogą przebiegać jako niegroźne zakażenia górnych dróg oddechowych, ale wywołują również choroby dolnych dróg oddechowych u dzieci tj. zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, krtani i tchawicy. Zakażenie wirusem paragrypy najczęściej przebiega łagodnie, zwykle są to infekcje przeziębieniowe. Do zarażenia dochodzi podczas bezpośredniego kontaktu dwóch osób, podczas kontaktu z zakażonymi powierzchniami (np. słuchawka telefonu) lub na skutek wdychania powietrza, w którym został rozpylony wirus (np. przez kichnięcie). Zachorowaniom sprzyja przebywanie w większych skupiskach ludzi (przedszkola, żłobki, szkoła).

Jak obronić dziecko przed wirusami?

Podczas chłodnych pór roku występowanie infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych jest niezmiernie częste. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, postaraj się zrobić wszystko, by twojemu dziecku udało się uniknąć infekcji.