Więcej niż fitness, czyli jak pobudzić mózg?

Trzydziestolatek może się okazać intelektualnym starcem, podczas gdy umysł emeryta może odznaczać się sprawnością młodzieńca. Jak to możliwe?

wiecej niz fitnesTajemnica tkwi w treningu umysłu – tak samo jak można gimnastykować ciało, podobnie powinno się traktować swój umysł. Trzeba go regularnie ćwiczyć, by był sprawny jak najdłużej.

Umysł można gimnastykować na wiele sposobów. Polacy najczęściej sięgają po krzyżówki, rebusy, szachy lub czytanie książek. W Japonii popularność zdobyła specjalnie zaprojektowana gra komputerowa, która ma zwiększać sprawność umysłową, a nawet może opóźniać nadejście demencji i choroby Alzheimera. Konsole do gry ,,Brain Age” stanęły m.in. w poczekalniach i na oddziałach kilku japońskich szpitali. Lekarze na całym świecie zachęcają do wzmożonego wysiłku umysłowego.

Już kilkadziesiąt lat temu naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii zalecali rozwiązywanie krzyżówek i szarad matematycznych. „Jeszcze przed wojną było wiadomo, że tak jak można ćwiczyć ciało, można też ćwiczyć umysł. Wydawnictwa publikujące tzw. zeszyty logiczne nie miały najmniejszych problemów z ich zbytem. Niestety, rozwój cywilizacyjny, w tym dostępność telewizji, zatrzymał ich ekspansję. Dziś zamiast gry w szachy wolimy obejrzeć relację z meczu” – twierdzi Brian Jehnson, psycholog z Uniwersytetu Kentucky.
Nie wszyscy jednak chcą spędzać czas wolny przed telewizorem. Na świecie już prawie 11 milionów ludzi korzysta z programów trenujących umysł. Wiele osób myśli o tym, co zrobić, by jak najdłużej zachować sprawność intelektualną. Współtwórca „Brian Age” prof. Kawashima spędził kilka lata na badaniu korzyści intelektualnych związanych między innymi z rozwiązywaniem prostych zadań matematycznych. Jego książki z serii gimnastyka umysłu szybko trafiły na listę bestsellerów. Stały się też inspiracją dla gier i programów, które podnoszą sprawność intelektualną. Dostępne na rynku treningi to logiczne lub matematyczne zadania, quizy, zagadki i różnorodne testy. ,,Zabawa na ekranie wymaga wykonywania zadań absorbujących pamięć, umiejętności rachowania, czytania i postrzegania. To rodzaj specjalnie opracowanej gimnastyki dla mózgu. Gracz ma jak najszybciej i jak najdokładniej rozwiązać różnego typu zadania i łamigłówki – mówi Jacek Wójcik z firmy Format, produkującej polskie programy z serii ,,Akademia Umysłu”, które wspomagają naukę szybkiego czytania, postrzegania i zapamiętywania.

Trenowanie umysłu jest przede wszystkim kwestią zdrowia ale staje się też modą. Wiele gwiazd Hollywood zgodnie przyznaje, że w grafiki wpisane mają coś więcej niż fitness – jest tam też miejsce zarezerwowane na ćwiczenia umysłu, choćby kilka minut dziennie. Nicole Kidman, czy Jassica Alba uważane za powabną syntezę piękna i inteligencji chwalą się, że utrzymują sprawność umysłu dzięki regularnym treningom. „Bardzo szybko zauważyłam, że trening pamięci jest wspaniałą metodą, aby czuć się umysłowo znacznie młodszą – mówi Kidman. Z tym odczuciem hollywoodzka aktorka nie jest odosobniona. „Obecnie fenomen treningu umysłu ogarnął miliony ludzi na całym świecie, od dzieci po dziadków i laureatów Oskarów” – mówi dr Fakesch.

W dzisiejszym świecie, gdzie informacja jest na wagę złota, szczególne zastosowanie znajduje prawda, że nie wystarczy mieć umysł, trzeba jeszcze wiedzieć, jak sprawnie go używać. Liczy się zdolności szybkiego przyswajania nowych informacji, umiejętność szybkiego postrzegania i odnajdywania się w nowych warunkach. Można skutecznie wykorzystać moc umysłu, poprzez zróżnicowany trening technik pamięciowych. Od czego zacząć? Od rzeczy najprostszych. Od małych codziennych czynności – nauki pięciu nowych słówek z angielskiego, zapamiętania numeru telefonu do przyjaciółki, poświęcenia kilku minut na rozwiązanie zadania logicznego przy porannej kawie. Bo przecież dobrze jest mieć piękny umysł…

źródło: Biuro Informatyki Stosowanej Forma