Wypełniacze zmarszczek i ust – poradnik

Rosnąca popularność wypełniaczy dermatologicznych była do przewidzenia - stanowią one bowiem bezpieczny sposób na szybkie odmłodzenie oraz wymodelowanie twarzy. Z ich użyciem możemy pozbyć się zmarszczek pod oczami (w tzw. dolinie łez), stale nawilżyć lub powiększyć usta, odmłodzić dłonie, pozbyć się bruzd nosowo-wargowych, wymodelować kształt twarzy - m.in. podkreślić kości policzkowe, wyrównać asymetrię nosa, wysmuklić twarz, czy generalnie uzyskać efekt odmłodzenia. Iniekcje wypełniaczy są szybkie, praktycznie bezbolesne i od razu dają efekty.

Wypełniacze zmarszczek i ust – poradnik

Co zrobić, aby zabiegi z ich użyciem były faktycznie bezpieczne, a efekty utrzymywały się jak najdłużej? Przeczytaj nasz poradnik, przygotowany wraz z najlepszymi w Polsce dermatologami.

1. Znajdź odpowiedniego lekarza

Medycyna estetyczna rozwija się bardzo dynamicznie, wypełniacze mają coraz lepsze komponenty i działanie, ale jeden aspekt pozostaje wciąż taki sam – iniekcja była, jest i będzie procedurą medyczną! Dlatego z zamiarem jej wykonania udajemy się do lekarza, a nie kosmetyczki, kosmetologa, czy innej osoby, nie posiadającej odpowiednich kompetencji.

Wybór lekarza jest kluczowy. Dermatolog, który o ludzkiej skórze i tkankach wie praktycznie wszystko, sprawi, że efekt będzie jak najbardziej naturalny, a sam zabieg bezpieczny. W razie komplikacji, które w profesjonalnym gabinecie i tak zdarzają się naprawdę rzadko, będzie wiedział, co robi. Bezpieczeństwo to podstawa dla zachowania zdrowia i estetycznego wyglądu. Niestety, kosmetyczka nie posiada kompetencji, które by jej to umożliwiły. Nie ma tygodnia, w którym w gabinetach dermatologicznych nie pojawiłaby się osoba z komplikacjami po iniekcji wypełniaczy przez niewłaściwą osobę. Niestety, wiele osób wciąż kusi bardzo niska cena, które de facto sama w sobie powinna niepokoić – radzi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog, ekspert medycyny estetycznej.

Jakiego lekarza zatem wybrać?

Najlepiej dermatologa, który regularnie wykonuje zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Warto poradzić się osób, które zabiegi mają już za sobą.

2. Zastanów się, jaki efekt chcesz uzyska

Przed zabiegiem warto przejrzeć swoje stare zdjęcia z czasów, kiedy czułeś/aś się i wyglądałeś/aś najlepiej. Pokaż je doktorowi podczas wizyty. To pomoże zobrazować lekarzowi Twoje oczekiwania i dobrać jak najlepsze zabiegi, dzięki którym uzyskasz podobny efekt odmłodzenia. Jeśli nie dysponujesz takimi zdjęciami, możesz wskazać zdjęcia pacjentów ze stron klinik, prezentujące efekt „przed i po”.

Pamiętajmy, że lekarz jest w stanie przewidzieć, jak dany wypełniacz zachowa się w określonej strefie, bacząc na budowę anatomiczną kondycję skóry i kilka innych czynników. Zdjęcia mogą zatem jedynie przybliżyć to, czego pragnie pacjent, a nie być wzorem, który można by idealnie odwzorować. Dermatolog znajdzie złoty środek i przedstawi pacjentowi realny do uzyskania efekt podczas konsultacji. Warto przemyśleć swoje oczekiwania, aby efekt końcowy był z nimi spójny – mówi dr n. med. Dorota Kozicka, specjalista dermatolog, ekspert medycyny estetycznej.

3. Powiedz lekarzowi, jakie zabiegi masz za sobą

W każdej renomowanej klinice, przed przystąpieniem do iniekcji wypełniacza, dermatolog przeprowadza wywiad lekarski. Jedno lub kilka pytań są związane z zabiegami, które pacjent ma już za sobą. Bardzo ważne jest wymienienie wszystkich ingerencji chirurgicznych, dermatologicznych i kosmetologicznych, bowiem mogą one mieć znaczący wpływ na zachowanie danego wypełniacza. Informacje, które znajdą się w wywiadzie, mają na celu wykluczenie skutków ubocznych oraz powikłań i zostaną między lekarzem a pacjentem. Zatem bardzo ważne jest ich przekazanie. Podobnie sprawa się ma z lekami – należy lekarza poinformować o wszystkich przejmowanych farmakologiach, włączając suplementy diety.

4. Zapoznaj się z przeciwskazaniami

Zazwyczaj na termin wizyty u dobrego dermatologa, trzeba trochę poczeka. Może tak się wydarzy, że w międzyczasie stan zdrowia Pacjenta ulegnie zmianie i wydarzy się coś, co uniemożliwi wykonanie iniekcji wypełniacza. Wówczas należy przełożyć wizytę na inny termin.

Jeżeli istnieje jakiekolwiek ryzyko powikłań, lepiej odczekać trochę czasu. Wiem, że wiele pacjentów z niecierpliwością czeka na umówioną wcześniej wizytę i trudno się pogodzić z jej przesunięciem, ale zawsze tłumaczę, że zdrowie jest najważniejsze.

Przeciwskazania to: ciąża, karmienie piersią, wirusowe, bakteryjne i grzybicze infekcje skóry, przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi, reakcje uczuleniowe na wypełniacze występujące w przeszłości, choroby autoimmunologiczne w okresie aktywnym, posiadanie implanta trwałego w danej okolicy, skłonność do tworzenia blizn przerosłych i keloidów – wymienia dr n. med. Igor Michajłowski.

Przed udaniem się na wizytę do gabinetu dermatologicznego, warto zapoznać się z przeciwskazaniami, aby mieć pewność, że doktor nie odeśle nas z kwitkiem. Jeśli natomiast posiadając tę wiedzę, trafimy na „eksperta”, który mimo wszystko zechce wykonać iniekcję, nie powinniśmy się na to godzi