Zajady – wstydliwy, wakacyjny problem. Jak im zaradzić?

Zapalenie naskórka w okolicach kącików ust, czyli inaczej zajady to uciążliwy i nieprzyjemny problem. Te drobne i niepozorne ranki utrudniają otwieranie ust, powodują duży dyskomfort i nieestetycznie wyglądają. Chociaż wśród innych przypadłości zdrowotnych zajady mogą sprawiać wrażenie błahej dolegliwości, to jednak mogą okazać się bardzo kłopotliwym i trudnym do pokonania przeciwnikiem. Skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Young woman with virus herpes on lips
Zajady – wstydliwy, wakacyjny problem. Jak im zaradzić?

Przyczyn pojawienia się zajadów jest kilka, a do najbardziej powszechnych należą bakterie i grzyby wywołujące infekcje, a także niedobór minerałów i witamin, a w szczególności żelaza i witamin z grupy B, które zapobiegają ich tworzeniu. Powstawaniu zajadów czasem sprzyjają również antybiotyki, których przyjmowanie może powodować niedobór witamin, w tym tych z grupy B. W konsekwencji powstają trudne do zwalczenia pęknięcia w kącikach ust, które po jakimś czasie tworzą małą ranę wywołującą ból, a jej proces gojenia jest dość powolny.

Jednym z kluczowych sposobów na przeciwdziałanie zajadom i walkę z nimi jest zadbanie o odpowiednią dietę. Aby nie dopuścić do powstania zajadów, posiłki powinny być różnorodne, bogate w warzywa i owoce, które zapewnią odpowiednią dawkę minerałów i witamin. Nie można również zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej.

W zwalczaniu zajadów dobrze sprawdzają się różnego rodzaju maści i kremy – m.in. maści cynkowe, bogate w witaminy A i E czy preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Jednym z takich środków jest na przykład Zajadex, który tworzy na skórze warstwę ochronną, pomaga łagodzić swędzenie i pieczenie skóry, redukując uczucie dyskomfortu. Zawiera naturalne składniki, takie jak cynk, witaminę B2 oraz ekstrakt z szałwii lekarskiej. Niezależnie jednak jaki preparat wybierzemy, trzeba pamiętać, iż podstawą sukcesu w walce z zajadami jest regularna aplikacja preparatu, który powinien przyspieszyć proces leczenia.

W przypadku częstego pojawiania się zajadów warto wybrać się do lekarza. Specjalista stwierdzi, czy objawy na pewno są efektem zajadów, które są dosyć często mylone z opryszczką. Pomoże również w doborze odpowiednich preparatów, w zależności od tego, jaka jest przyczyna pojawienia się zajadów i doradzi, jakie metody przeciwdziałania będą najbardziej skuteczne.

Walka z zajadami często bywa żmudna i nieprzyjemna, dlatego warto pamiętać przede wszystkim o zapobieganiu tego typu dolegliwościom przez stosowanie zróżnicowanej diety i higieny ust.