„Zaufana Niania” Joanna Jakubiak

Każdy rodzic, który szukał kiedykolwiek niani dla swojej pociechy, wie jak trudne jest to zadanie. Wiek, doświadczenie, wykształcenie, umiejętności – to wszystko są oczywiście istotne elementy – nie stanowią jednak o sukcesie. Jak szukać niani, żeby móc jej zaufać i jak pracować, żeby zasłużyć na zaufanie rodziców? Odpowiedzi na te pytania oraz gotowy kwestionariusz dla rodziców, czytelnicy znajdą w poradniku Joanny Jakubiak „Zaufana Niania”,

„Zaufana Niania” Joanna Jakubiak

Niania, to po mamie i tacie, często pierwsza osoba, której dziecko ufa najbardziej. Rodzice świadomi tego faktu, prowadzą frustrujące i nieefektywne poszukiwania niani idealnej. Joanna Jakubiak – niania z doświadczeniem i szefowa agencji niań – pomogła rodzicom już blisko dwóch tysięcy maluchów. Jak sama przekonuje we wstępie do swojej książki dla wielu rodziców poszukiwanie niani może być przeżyciem niemalże traumatycznym. Jak zatem wpuścić do domu obcą osobę, i na dodatek zostawić pod jej opieką własne dziecko? Joanna Jakubiak postanowiła pomóc rodzicom, dzieląc się z nimi swoją wiedzą i wieloletnią praktyką.

Ta książka powstała po to, aby dać Ci, rodzicu, narzędzia do samodzielnego przeprowadzenia rekrutacji niani. Pozwolą Ci one wybrać nianię idealną, szytą na Twoją miarę. Z tej książki dowiesz się również, jak naprawdę wygląda zawód niani, ile serca wkładamy w naszą pracę i z jakimi wyrzeczeniami się ona wiąże. Poznasz też kilka historii z życia niani, dowiesz się, jakie problemy, pytania, obawy nurtują innych rodziców. I wreszcie nauczysz się, jak zbudować relację z opiekunką Twojego dziecka. Z kolei Ty, nianiu, dowiesz się, jak przygotować się do tego zawodu, jak stać się opiekunką, której poszukują rodzice. Jakich sytuacji się wystrzegać, jak na nie reagować.

Książka liczy nieco ponad 300 stron, podzielona jest na kilkadziesiąt krótkich rozdziałów, adresujących konkretne problemy i opisujących typowe sytuacje w trójkącie rodzice-dziecko- niania. W pierwszej części „15 ważnych lekcji dla rodzica i niani” autorka skupia się na swoich doświadczeniach z pracy opiekunki. Opisuje je w konwencji pamiętnika, przywołując konkretne historie i przykłady z życia wzięte. Każdy z piętnastu rozdziałów zamyka lekcjami, które wyjaśniają np. jak postrzegany jest zawód niani w różnych krajach, dla kogo właściwie jest ta praca, jak ważne jest pierwsze spotkanie niani i dziecka, jak ustalać zasady, dlaczego należy wspierać nianię i dlaczego warto poznać jej najbliższych oraz przede wszystkim dlaczego tak ważne jest zaufanie. W rozdziale przybliża także zagadnienia takie jak szacunek, rozstanie, agresję u dziecka czy wakacje z nianią.

Joanna Jakubiak

Pierwszy raz została nianią na krótko przed 18. urodzinami. Przez osiem kolejnych lat pracowała jako opiekunka do dzieci, poznają ten zawód od podszewki. Od 2013 r. kieruje założoną przez siebie agencją niań.  Wykształcenie socjologiczne pomogło jej stworzyć autorski system rekrutowania opiekunek. Jej zdaniem ciepło i poczucie humoru to cechy, które najbardziej pomagają w pracy niani. Sukces, który odniosła to dowód, że musi mieć rację.

Wpis znaleziono dzięki:

- „Zaufana Niania”

- Joanna Jakubiak

- Nowości książkowe