Zdrowe niemowlę – wyzwanie dzisiejszych czasów

W 2016 roku w Polsce odnotowano ponad 382 tysiące urodzeń. Badania wskazują, iż 2/3 rodziców karmi swoje dzieci w niewłaściwy sposób oraz zbyt szybko rozszerza dietę maluchów. Świadomość w zakresie odpowiedniego dbania o niemowlęta wciąż jest niewystarczająca, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób w późniejszych latach.

 

Pixabay
Pixabay

Z tego względu tak istotna jest regularna opieka lekarska nad nowo narodzonym dzieckiem, dzięki której stan jego zdrowia i rozwój są na bieżąco oceniane. Stała opieka pediatryczna umożliwia również rodzicom pogłębianie wiedzy na temat najlepszych metod dbania o zdrowie dziecka.

Pierwsze 24 miesiące – kluczowy okres dla rozwoju dziecka

Pierwszy rok w życiu dziecka jest określany jako okres niemowlęcy. W tym czasie w organizmie dziecka zachodzą niezwykle intensywne i szybkie zmiany. Niemowlę rozwija się fizycznie, psychicznie i emocjonalnie.

Wszelkie nieprawidłowości pojawiające się w ciągu pierwszych 24 miesięcy życia dziecka mają odzwierciedlenie w późniejszych latach w postaci zaburzenia prawidłowego rozwoju dziecka – mówi dr n. med. Małgorzata Jarosz, pediatra Medicover.

Jak wynika z raportu GUS, na cukrzycę, zarówno typu 1. Jak i 2., chorują już niemowlęta, a także przedszkolaki i nastolatki. U połowy badanych dzieci wykryto wadę wzroku, w tym krótkowzroczność, astygmatyzm, zeza oraz złe widzenie z bliska. Z kolei najczęstszym przewlekłym schorzeniem są u maluchów alergie, które dotyczą niemal 10 proc. badanych dzieci.

Kompleksowa opieka nad dzieckiem to podstawa

W ciągu 2 pierwszych lat dziecko wymaga regularnej opieki lekarskiej. Powinna ona obejmować  dokładny nadzór nad prawidłowym rozwojem oraz zapobieganie chorobom, które mogą ten rozwój zakłócić. W tym celu konieczne jest systematyczne przeprowadzenie badań lekarskich oraz wywiadu na temat stanu zdrowia dziecka, co pozwoli na wczesne wykrycie pierwszych objawów zaburzeń rozwoju i chorób dziecka oraz szybkie wdrożenie leczenia. Istotne znaczenie ma również realizacja szczepień ochronnych zgodnie z obowiązującym programem, które stanowią najskuteczniejszy sposób zapobiegania chorobom zakaźnym. Nie mniej istotne jest także ustalanie dostosowanych do wieku indywidualnych zasad karmienia dziecka oraz właściwej diety matki. Ponadto warto, by rodzice zapoznali się  z zasadami pielęgnacji oraz zabaw psychoruchowych, tak aby zapewnić dziecku właściwy rozwój psychiczny oraz fizyczny i od początku budowali z nim właściwe relacje.