Zdrowe odżywianie, jak zacząć?

Wszyscy dobrze wiedzą, jak ważna jest zdrowa dieta w codziennym życiu. Jednak czy łatwo zmienić złe nawyki żywieniowe? Od czego zacząć? Czy zdrowa dieta musi być restrykcyjna?

Zdrowe odżywianie, jak zacząć?

Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia i ulubione potrawy bez których nie może żyć. Wielu z nas ciężko odmówić sobie słonej przekąski do filmu, deseru, czy niedzielnego obiadu bez kotleta schabowego. Aby wprowadzić nasz sposób odżywiania na zdrowe tory, warto wiedzieć przede wszystkim, po co to robimy. Wyznaczenie jasnego celu bardzo pomaga we wprowadzeniu pozytywnych zmian w codziennym menu. I przede wszystkim, trzeba przestać kojarzyć zdrowej diety jako czegoś strasznego. Zdrowe jedzenie jest smaczne. Smaczniejsze niż przetworzone. Przekonasz się.

Dieta tylko dla Ciebie

Najważniejsze to określenie, jakie są potrzeby naszego organizmu. Oczywiście można zacząć się stosować do ogólnie przyjętych zasad sugerowanych w piramidzie żywienia od Instytutu Żywności i Żywienia. I to już będzie pozytywna zmiana i dobry początek np. 2 porcje owoców i warzyw dziennie, ograniczenie tłuszczów roślinnych czy unikanie soli i słodyczy. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm ma swoje indywidualne potrzeby. Odmienną dietę powinna stosować osoba z nadciśnieniem, cukrzyk, czy ktoś z nadwagą (lub niedowagą), sportowiec itd. Najważniejsze to poznać siebie, skonsultować z lekarzem czy dietetykiem. To jest doskonały punkt wyjścia do zmiany w odżywianiu.

Każdy moment jest dobry, ale teraz jest najlepszy

O konieczności zdrowego odżywiania dużo się mówi, jednak wiele osób wie, że bardzo trudno zmienić swoje przyzwyczajenia i nawyki. Każdy ma swoje drobne „jedzeniowe” grzeszki, do tego dochodzi słaba wola i z postanowień nici. Takie zmiany trzeba wprowadzać „systemowo”. Żeby zdrowa dieta była już stałym elementem codziennego trybu życia, trzeba zamienić ją w nawyk. Możemy sobie pomóc na kilka sposobów:

1.Świeże owoce i warzywa to podstawa

Oprzyj na nich swoją kuchnie. Najlepiej wiosną, kiedy po okresie zimowym mamy szczególny apetyt na witaminy, a owoce i warzywa są najsmaczniejsze. Postaraj się podmienić je zamiast przekąsek takich jak chipsy czy ciasteczka. Twoje ciało dzięki temu będzie otrzymywało odpowiednią dawkę witamin i minerałów. Pij świeże koktajle, które z łatwością przyrządzisz w blenderze (np. Vitamix)

Zdrowa kuchnia, to tak naprawdę proste gotowanie. Im mniej przetworzonych rzeczy, tym lepiej. Próbuj nowych smaków, baw się w gotowanie. Wyszukuj przepisy, które są szybkie, zdrowe i pyszne. Możliwości jest nieskończenie wiele. Zyska na tym Twoje zdrowie i oszczędzisz mnóstwo czasu. Polegaj na wysokiej jakości sprzęcie kuchennym, np. blenderze Vitamix, który ze swoimi licznymi funkcjami pomoże Ci łatwo i szybko przygotowywać doskonałe potrawy, które zachwycą Twoją rodzinę i znajomych.

3. Zamień białe pieczywo na pełnoziarniste.

Nie ma nic lepszego na świecie niż chleb z własnej kuchni. Nie tylko zyskasz uznanie w oczach rodziny, ale zyskasz pewność, że Twoje pieczywo jest zdrowe. Możliwości kombinacji własnego wypieku jest mnóstwo. Taki chleb Ci się nie znudzi, a twoje ciało będzie miało zawsze odpowiednią dawkę „dobrych” węglowodanów.

4. Jedz regularnie

Dla wielu może być to trudne. Szybki i intensywny tryb życia tego nie ułatwia. Aby sobie pomóc, warto wcześniej planować posiłki. Dobry sprzęt kuchenny pomoże nam przygotowywać posiłki z wyprzedzeniem.

5. Ogranicz słodycze

Wszystko oczywiście w miarę rozsądku. Raz na jakiś czas ciastko do kawy nikomu nie zaszkodzi. Jednak dla wielu rezygnacja ze słodyczy jest ciężka do wyobrażenia. Trudne są jednak tylko początki. Wbrew pozorom słodycze łatwo zamienić na ich zdrowe odpowiedniki. Mnóstwo przepisów na słodycze możecie wykonać w blenderze, To jest naprawdę bardzo proste, a cała rodzina będzie zachwycona.

6. Rusz się!

Piękna pogoda zdecydowanie pobudza chęć do ruchu i sportu na świeżym powietrzu. Wyrób w sobie nawyk teraz, kiedy pogoda ułatwia wyjście z domu. Uprawianie sportu jest łatwiejsze dzięki odpowiedniemu odżywianiu. Kiedy wprowadzisz w swojej kuchni pozytywne zmiany, zobaczysz ile zyskasz energii. Skończą się momenty bycia ociężałym po posiłku i nabierzesz ochoty do intensywniejszego ruchu.

Zmiany nie zawsze są łatwe. Można jednak sobie pomóc w wyrobieniu odpowiednich nawyków. Motywuj się wzajemnie wraz z bliskimi, zaopatrz się w odpowiednie kuchenne sprzętowe wsparcie i daj sobie czas. Szybka poprawa samopoczucia, nastroju i wzrost energii upewnia Cię w przekonaniu, że warto było. Powodzenia!