Znajdź sprawdzony sposób na zgagę

Wyobraźmy sobie, że właśnie znajdujemy się na przyjęciu. Zajadamy się na nim smakowitym daniem w doborowym towarzystwie, czas upływa nam bardzo przyjemnie, a w tle słychać naszą ulubioną muzykę.

znajdz sposob na zgage
Znajdź sprawdzony sposób na zgagę

Niestety, dobra zabawa szybko się kończy wraz z pojawieniem się kolejnego, nieproszonego gościa. O czym mowa?

O zgadze, czyli o dolegliwości zaliczającej się do grona najczęstszych problemów układu trawiennego. Być może przytoczona powyżej historia zdarzyła się również nam. Zanim powtórzy się ona po raz kolejny, warto zawczasu dowiedzieć się: od czego ma się zgagę, czym się ona zwykle objawia i czy istnieją skuteczne środki na zgagę bez recepty?

Gdy pojawia się zgaga…

Palące pieczenie w przełyku i żołądku to bardzo charakterystyczne objawy zgagi. Czego jest ona wynikiem? Zgaga powstaje z powodu przesuwania się treści pokarmowych z żołądka do przełyku. Proces ten określa się mianem refluksu, który jest naturalnym zjawiskiem, występującym za każdym razem, gdy spożywamy posiłek. Niemniej – w niesprzyjających okolicznościach – refluks potrafi okazać się czymś, co niesie ze sobą bardzo nieprzyjemne skutki. Jakie czynniki wpływają zatem na wystąpienie zgagi? Dolegliwość ta często pojawia się po suto zakrapianych imprezach, obfitym spożyciu słodkości czy nadmiernym piciu kawy. Okoliczności te są bowiem sporym wyzwaniem dla naszego układu trawiennego. Występowanie zgagi może być także spowodowane: paleniem papierosów, przejadaniem się tłustymi pokarmami, piciem napojów gazowanych, nadwagą, zażywaniem dużej ilości preparatów przeciwbólowych, noszeniem ciasnych i uciskających żołądek ubrań, sypianiem z głową ułożoną poniżej lub na równi z żołądkiem, a także spożywaniem posiłków przed aktywnością fizyczną. U większości osób zgaga jest zjawiskiem rzadkim, niemal sporadycznym, jednak zdarza się, iż u niektórych ludzi pojawia się ona regularnie. O czym to może świadczyć? Częste występowanie zgagi bywa symptomem chorób układu pokarmowego. Zalicza się do nich nadkwasota, a także stan chorobowy o nazwie przełyk Berta. Niestety, zgaga może nas także informować o takich problemach zdrowotnych, jak: pojawienie się zmian nowotworowych w przełyku czy wystąpienie wrzodów żołądka bądź dwunastnicy. W przypadku regularnych problemów ze zgagą, zamiast diagnozować się samodzielnie, należy jak najprędzej wybrać się do specjalisty, który po wykonaniu gastroskopii, określi co nam dolega.

Domowe sposoby na zgagę i nadkwasotę

W sytuacjach, w których zgaga pojawiła się u nas z powodu błędów żywieniowych lub w wyniku nadkwasoty (leczonej u gastrologa), możemy wypróbować sprawdzone, domowe metody na piekące odczucia w żołądku i przełyku. Co się do nich zalicza? Najbardziej skuteczne sposoby na zgagę to przede wszystkim picie dużych ilości niegazowanej wody i odstawienie wszelkich używek. A jakie jedzenie na zgagę wpływa najkorzystniej? Ważne jest, by w trakcie zmagań ze zgagą spożywać posiłki niskotłuszczowe, pozbawione ostrych przypraw oraz ciężkostrawnego czosnku, cebuli, pomidorów i cytrusów. Dania te powinny być przez nas konsumowane często, w mniejszych porcjach. Podczas problemów trawiennych, warto także założyć na siebie luźne ubrania oraz pamiętać, by za każdym razem kłaść się na lewym boku, tak, by nasza głowa znajdowała się o 10 do 20 centymetrów powyżej linii ciała. Co więcej, sprawdzony sposób na zgagę to także picie naparu z kopru włoskiego, anyżku, prawoślazu lekarskiego oraz herbaty z imbirem lub kminkiem.

Pomoc z apteki

Kiedy dokuczają nam dolegliwości ze strony układu trawiennego, często zwracamy się o pomoc do farmaceuty w nadziei, że znajdzie on dla nas coś na zgagę, co pozwoli nam w szybkim czasie poczuć się lepiej. W takich sytuacjach magister może nam zaproponować preparat, który zneutralizuje kwas solny, zawarty w treści żołądka. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że farmaceuta poleci nam zaawansowany lek na zgagę, który skupi się na blokowaniu produkcji kwasów żołądkowych. Do takich środków zalicza się lek na zgagę Pantoprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Zmniejsza on ilość kwasu w żołądku, przez co jest bardzo skuteczny w krótkotrwałym leczeniu takich dolegliwości jak: zgaga, nadkwaśność żołądka oraz choroba refleksowa przełyku. Nawet jeśli w wyniku przyjmowania leku mimie nam zgaga, tabletki musimy brać nadal, aż do wykorzystania pełnej dawki.

lek na zgage

Zgaga to dolegliwość trawienna, której towarzyszy piekący ból w przełyku i żołądku. Możemy sobie z nią poradzić, stosując domowe sposoby, takie jak: picie świeżej wody, odstawienie używek oraz noszenie luźnych ubrań. Na zgagę pozytywnie wpływają również środki apteczne, skupiające się na blokowaniu produkcji kwasów żołądkowych. Choć zgaga może być objawem groźnych chorób układu pokarmowego, znacznie częściej jest ona skutkiem naszych błędów żywieniowych i nieodpowiednich nawyków. W przypadku zgagi najważniejsza jest zatem profilaktyka, czyli prowadzenie higienicznego trybu życia i odżywianie się w sposób racjonalny.