Zostawił po sobie tylko kilkadziesiąt dzieł. Jedno z nich właśnie idzie pod młotek

Witold Wojtkiewicz zostawił po sobie tylko kilkadziesiąt dzieł malarskich. Jedno z nich – „Komedianci” pójdzie pod młotek już 16 listopada na aukcji Prace na Papierze: Sztuka Dawna w DESA Unicum. Wśród licytowanych prac pojawi się także rysunek Brunona Schulza pochodzący z kolekcji Jerzego Ficowskiego. Tej klasy dzieła w zasadzie nie pojawiają się w sprzedaży.

Zostawił po sobie tylko kilkadziesiąt dzieł. Jedno z nich właśnie idzie pod młotek

Prezentowana praca Wojtkiewicza stanowi absolutny unikat na rynku. Obiekt z powodzeniem mógłby stanowić ozdobę każdej publicznej galerii lub muzeum. „Komedianci” powstali w 1905 roku i niemal od razu zostali wystawieni na pierwszej wystawie „Grupy Pięciu”, jednej z ważniejszych polskich grup artystycznych początku XX wieku. Dzieło należy do cyklu „Cyrk” i stanowi przykład charakterystycznego dla Wojtkiewicza, wizyjnego, symbolistycznego malarstwa, w którym artysta posługuje się motywem teatru, maski i dziecięcej zabawy, chcąc zobrazować skryte ludzkie lęki i pragnienia. Praca wystawiana była m.in. na monograficznej wystawie artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie. Cena wywoławcza wynosi 90 tys. złotych.

Ewenementem będzie praca na papierze Brunona Schulza pochodząca z kolekcji Jerzego Ficowskiego – najwybitniejszego znawcy twórczości tego pisarza. Rysunki artysty stanowią ogromną rzadkość na rynku sztuki. W swoich pracach Schulz przedstawiał wizje, które towarzyszyły jego prozie. Prezentowane dzieło to scena krawieckiej przymiarki, w której demoniczna kobieta jest ubierana w materiał przez krawca – mężczyznę zdominowanego jej erotycznym urokiem. Po prawej stronie kompozycji Schulz umieścił manekina – motyw świetnie znany ze zbioru opowiadań pisarza – „Sklepów cynamonowych”. Cena wywoławcza pracy wynosi 140 tys. złotych.

Kolejną z prac, na które warto zwrócić uwagę na listopadowej aukcji jest „Portret Jerzego Glassa jako chłopca” autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Ojciec Jerzego – Stefan Glass był znanym w międzywojennej Warszawie matematykiem, tłumaczem i poetą. Uczestniczył w organizowanych przez Witkacego narkotycznych seansach. W 1929 roku artysta sportretował jego syna, silnie akcentując twarz chłopca, w efekcie czego widz może odnieść wrażenie przenikania go wzrokiem przez młodzieńca. O wystawianym na aukcji portrecie Witkacy wspomina w jednym ze swoich listów do żony: „Dziś po kolacji musiałem wykonać za 50 zł portret syna Glassa z I małżeństwa. Zupełna ruina finansowa na tle hotelu jest nieuchronna. Obstalunków żadnych nie mam. Nie wiem, skąd wezmę flotę na wycieczki”. Obraz przez lata znajdował się w prywatnej kolekcji rodziny sportretowanego i nigdy wcześniej nie był wystawiany na sprzedaż. Cena wywoławcza wynosi 40 tys. złotych.

Ponad 100 obiektów oferowanych na aukcji Prace na Papierze: Sztuka Dawna stanowi przekrój przez polskie malarstwo i rysunek. Przedział czasowy, w którym powstały prace, zawiera się pomiędzy latami 50. XIX stulecia, a drugą połową XX wieku. Najcenniejsze prace oferowane na aukcji związane są z sztuką polskiego modernizmu i międzywojnia. Wśród nich należy wyróżnić dzieła cenionych i popularnych artystów, np. Józefa Pankiewicza („Anemony”, cena wywoławcza: 13 tys. zł), Juliana Fałata („Nieśwież”, cena wywoławcza: 18 tys. zł), Władysława Podkowińskiego („Góry Świętokrzyskie”, cena wywoławcza: 18 tys. zł), Jacka Malczewskiego (m.in. „Portret Jana Barszczyńskiego”, cena wywoławcza: 6,5 tys. zł) czy Leona Wyczółkowskiego („Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie”, cena wywoławcza: 30 tys. zł). Wiele z oferowanych prac pochodzi z prywatnych zbiorów i nie pojawiało się nigdy na wystawach czy aukcjach.

Aukcja „Prace na papierze: Sztuka Dawna”: 16 listopada, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 6-16 listopada, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

Wpis znaleziono dzięki:

- malarstwo

- aukcja

- sztuka