Związki małżeńskie kontra związki nieformalne – co bardziej się opłaca?

Minęły już te czasy, kiedy dwoje zakochanych w sobie ludzi zaraz po wyznaniu miłości stawało na ślubnym kobiercu. W tych sprawach nastąpił potężny zwrot.

  Związki małżeńskie kontra związki nieformalne - co bardziej się opłaca?
Związki małżeńskie kontra związki nieformalne – co bardziej się opłaca?

Oprócz składania przysięgi w kościele albo w urzędzie, młodzi ludzie często bez żadnych dokumentów tworzą wspólnotę zwaną związkiem nieformalnym. I wydawałoby się, że nic tych drugich od tych pierwszych nie różni oprócz dokumentacji i składanych przysiąg. A jednak, coś ich różni.

Zadowolenie a tradycja, wartości i stereotypy

Dotychczasowe badania pokazują, że silny wpływ na poziom zadowolenia z relacji intymnej dwojga ludzi ma: tradycyjność wartości rodzinnych i poziom zgodności ze stereotypami płciowymi. Tradycyjność ma związek z hierarchicznością poszczególnych ról w rodzinie, a zgodność ze stereotypami to nic innego jak role kobiety jako matki wychowującej dzieci i dbającej o ognisko domowe oraz mężczyzny- ojca, głowy rodziny dbającego o jej byt. W obecnych czasach odchodzi się od takiego modelu rodziny. Partnerzy w związkach nietradycyjnych płynnie wymieniają się rolami i obowiązkami.
Badacze postanowili tym razem porównać ze sobą dwa rodzaje związków: związek małżeński oraz związek nieformalny.

Cechy łączące porównywane związki to:

bezdzietność i podobny staż związku. Celem badania było pokazanie, które związki są bardziej zadowolone z relacji,  w których związkach jest więcej  psychologicznych zysków i start. Wyniki pokazują, że u małżeństw jest:

  • większe zadowolenie z relacji niż u osób pozostających w związku nieformalnym,
  • zyski są wyższe.

Natomiast koszty są ponoszone jednakowo w obu rodzajach relacji. Większe zadowolenie z relacji w związkach małżeńskich może wynikać z faktu, iż ludzie decydujący się na relacje małżeńskie wyżej oceniają swoje kompetencje budowania i utrzymywania pozytywnych związków interpersonalnych, mają w tym zakresie więcej pozytywnych doświadczeń niż osoby niechętne do zawierania formalnych związków, i z tych powodów są skłonne sformalizować relację. Biorąc pod uwagę zyski, małżeństwo w porównaniu do związków nieformalnych posiada szerszy i bardziej różnorodny wachlarz nagród, pełniących rolę wzmocnień pozytywnych. Przebywanie w małżeństwie wpływa na wzrost poczucia bezpieczeństwa i zaspokaja potrzebę przynależności do większej grupy osób, ponadto bycie żoną czy mężem wiąże się z akceptacją społeczną i pozytywną oceną ze strony otoczenia.  Małżeństwo to podstawa budowania rodziny i większe prawdopodobieństwo jej przetrwania. W relacjach nieformalnych zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa jest mniejsze, partnerów łączy przywiązanie, a nie zobowiązania społeczne czy prawne.

Anna Łukawska
Obcasy.pl