3 miesiąc ciąży – czyli finał pierwszego trymestru ciąży!

Trzeci miesiąc ciąży, czyli od skończenia 6 do 10 tygodnia rozwoju dziecka. To okres przejściowy między pierwszym a drugim trymestrem. Pod koniec tego miesiąca większość ciążowych dolegliwości kończy się.

3 miesiąc ciąży – czyli finał pierwszego trymestru ciąży, radzi Monika Wójcik, ambasadorka kampanii i konkursu ”Położna na medal”

Dziecko rozwija się bardzo szybko, dużo przybiera na wadze, a mamie zaczyna poszerzać się talia. O tym, jakie zmiany zachodzą w trzecim miesiącu ciąży w organizmie kobiety, opowiada Monika Wójcik, położna i ambasadorka Kampanii „Położna na medal”.

Rozwój dziecka w trzecim miesiącu

Jesteś już pewnie po pierwszej wizycie u ginekologa i mogłaś usłyszeć najbardziej wzruszający dźwięk, czyli akcję serca swojego dzidziusia. Twój mąż lub partner, jeśli uczestniczył w badaniu, w tym momencie na pewno miał łzy wzruszenia w oczach, a duma rozpierała jego pierś. Tak, to są te chwile, które głęboko zapadają w nasza pamięć.
U Twojego maluszka powstaje fizjologiczna przepuklina pępowinowa, która w późniejszym rozwoju powinna zaniknąć (ok. 10 tygodnia). Palce dłoni i stóp dziecka są rozdzielone. Twarz jest szeroka, a oczy są otwarte, ale w końcu 8 tygodnia następuje zamknięcie powiek. Małżowiny uszne przyjmują ostateczny kształt. Do końca 9 tygodnia zewnętrzne narządy płciowe żeńskie i męskie są bardzo do siebie podobne. Rozpoznanie czy to będzie syn czy córka jest możliwe już w 12 tygodniu. W nerkach rozpoczyna się produkcja moczu, który dziecko oddaje do wód płodowych, a produkty przemiany materii przenikają do organizmu mamy, który się ich następnie pozbywa. Twoje dzieciątko może już ważyć ok. 14g i mieć 61 mm wzrostu.

Dieta i odpoczynek – najważniejsze elementy 3 miesiąca

Zmęczenie może wciąż nie ustępować. Podobnie jest z nudnościami i wymiotami. Choć pod koniec trzeciego miesiąca ciąży dolegliwości te powinny zniknąć, nie jest to jednak regułą. W związku z tym można stracić na wadze trochę kilogramów. Częściej niż zwykle dokuczają bóle głowy. Pod koniec trzeciego miesiąca może się zaznaczyć zarys brzuszka, przez co ubrania staja się nieco za ciasne, zwłaszcza w talii, ale także na wysokości piersi. Zapotrzebowanie na witaminy wzrasta z powodu potrzeb twojego dzidziusia. Zdrowa dieta powinna zaspokoić te potrzeby. Przeciętnie waga w pierwszym trymestrze ciąży powinna wzrosnąć o 1,5-2,5kg. Odpowiednia aktywność fizyczna jest korzystna zarówno dla mamy jak i dla dziecka i dobrym rozwiązaniem są spacery. Twoje włosy mogą stać się grubsze i wyglądać zdrowiej.

Badania w 3 miesiącu ciąży

W 3 miesiącu ciąży, oprócz USG, kobieta powinna wykonać badania krwi – morfologię, badania na kiłę, HIV i różyczkę oraz badanie moczu. Ważne jest także określenie czynnika Rh matki. Jeśli jest on ujemny, istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego, w którym przeciwciała matki atakują organizm dziecka.

foto Pixabay

3 miesiąc ciąży to dobry moment na wykonanie USG genetycznego

Wykonywane w tym czasie badania prenatalne mogą być źródłem niepokoju ale i ulgi.
Zastanawiasz się co dalej? Poprzez dzisiejszy rozwój medycyny mamy możliwość oceny, jeszcze w łonie matki, czy dzieciątko jest zdrowie. Wraz z tym pojawiają się kolejne dylematy. Powinnaś podjąć decyzję czy chcesz wiedzieć więcej ryzykując, że poznasz bolesną prawdę i staniesz wobec wielu trudnych decyzji, czy wolisz nie wiedzieć nic. Jeśli masz przyjaciółki, które robiły badania prenatalne, porozmawiaj z nimi i bez pośpiechu zastanów się co jest dla Ciebie najlepsze.

Rada położnej dla przyszłej mamy

W jednej z broszur dedykowanej przyszłym mamom spotkałam się z opinią, że niektóre kobiety mogą się w tym czasie spotkać z traktowaniem ich jako „opakowanie” chroniące bezcenną zawartość, jaką jest dziecko. Będą borykać się z opiniami: „To nic, że tego nie lubisz, musisz to zjeść, zrobić, wytrzymać.. Dla dobra dziecka”. Mają poczucie bycia traktowaną przedmiotowo. Jak sobie z tym poradzić? Jedne kobiety grzecznie wycofają się, bo nie mają w tym momencie siły na konfrontację. Innym będzie pomagało zaprotestowanie i powiedzenie wprost: „Halo ja też tu jestem”. Podejmij taka strategię, w której będziesz się czuła komfortowo.

foto Pixabay

Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, piątej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2018 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2018 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal2018.pl
Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.