6 korzyści zdrowotnych płynących z praktyki jogi

Joga to obecnie nie tylko modny sposób na aktywność fizyczną, rozciąganie mięśni czy wyciszenie umysłu po zabieganym dniu. Okazuje się, że jej praktyka niesie wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu.

Foto. unsplash.com

Mimo, że kiedyś była to tajemna filozofia wschodu, dziś zajęcia z jogi oferuje już prawie każdy sportowy obiekt czy siłownia. Popularność tej dyscypliny wzrosła nie tylko ze względu na jej zbawienne możliwości wyciszania umysłu, czego potrzebują w szczególności zabiegani ludzie z zachodu, ale i pozytywnego wpływu na ciało i cały organizm. Czy praktyka jogi może stanowić profilaktykę w zapobieganiu chorobom?

Zapobieganie miażdżycy

Jak wiadomo, zbyt wysoka ilość cholesterolu w organizmie może prowadzić do poważnych chorób serca, a nawet przyczynić się do przedwczesnej śmierci. Joga pomaga obniżyć jego stężenie – a zwłaszcza lipoprotein o dużej gęstości, tzw. „złego cholesterolu”. W związku z tym możliwe jest opóźnienie postępów miażdżycy.

Obniżenie ciśnienia

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo powszechnym schorzeniem – tym bardziej, że można funkcjonować z nim latami, nie zdając sobie z tego sprawy. Zaskakujące wyniki pokazują, że dzięki wyjątkowemu połączeniu ćwiczeń fizycznych z medytacją, ciśnienie obniża się w większym stopniu niż po innych aktywnościach. Kluczową rolę pełni tutaj oddech. Jednak aby skutecznie wyleczyć chorobę należy zmienić swój styl życia – nawyki żywieniowe, rzucić palenie, ograniczyć spożycie alkoholu i kofeiny, a także zredukować stres.

Odciążenie kręgosłupa

Praktykowanie jogi nie tylko zmniejsza dolegliwości bólowe pleców, ale wpływa na ogólne możliwości ruchowe (uelastycznia biodra, stawy, rozciągania mięśnie). Specjalne wybrane asany wzmacniają kręgosłup oraz lędźwie, a w efekcie poprawiają całą naszą postawę. W ofercie zajęć z jogi znajdziecie także jogę dedykowaną właśnie kręgosłupowi – to nie tylko znany już z oferty fitness wzmacniający pilates czy „zdrowy kręgosłup”, bo pozycje są przygotowane zgodnie z całą filozofią i mądrością takich mistrzów jak m.in. B.K.S. Iyengar, który w swojej metodzie proponuje użycie pasków, klocków czy kocy, dzięki czemu nawet początkujące osoby mogą wykonywać ćwiczenia poprawnie i korzystać z nich w pełni.

Pomoc w depresji

Po sesji jogi można odczuć zaskakujące uczucie uwolnienia od codziennych trosk, negatywnych uczuć i myśli. Te zajęcia polecane są osobom, które cierpią na duże huśtawki nastrojów, natłok myśli oraz… depresję. Praktyka jogi to swoista terapia. Reguluje gospodarkę hormonalną, podnosi też poziom ważnego kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) w mózgu, którego niskie stężenie wywołuje zaburzenia psychiczne takie jak właśnie depresja czy stany lękowe. Joga pomaga złapać dystans do napływających emocji i akceptować je – na takiej samej zasadzie jak akceptuje się dyskomfort podczas wykonywania asan. Pozwala zmniejszyć niepokój, gniew, lęk czy złość.

Leczenie bezsenności

Joga jako remedium na bezsenność? Okazuje się, że tak. W połączeniu z medytacją pomaga zasnąć, a następnego dnia obudzić się pełnym energii (na kolejną praktykę ;)). Skłony do przodu, delikatne skręty czy proste pozycje odwrócone połączone z łagodnym oddychaniem jednocześnie dodają energii i uspokajają – możemy zarówno być doenergetyzowani jak i zrelaksowani. Ta magiczna filozofia zabierze Cię do stanu błogiego, wewnętrznego spokoju.

Wydłużenie życia

Czy wiecie czym są telomery? To końcowe fragmenty chromosomów, które skracają się za każdym razem, gdy komórka się dzieli. Z wiekiem stają się coraz krótsze, co może skutkować chorobami takimi jak nowotwory, Alzheimer, osteoporoza czy cukrzyca. Możemy jednak chronić telomery, dzięki diecie bogatej w zdrowe tłuszcze, warzywa, a także – praktykując jogę i mindfulness. Redukcja stresu poprzez uprawianie jogi jest jednym z czynników wpływających na spowolnienie ich skracania.

Jak widać, praktykowanie jogi posiada same zalety. Nie tylko może uchronić nas od niebezpiecznych chorób (tych fizycznych jak i psychicznych), ale i przyczynić się do naszej długowieczności! To, na jaki rodzaj zajęć się zdecydujemy, nie ma aż takiego znaczenia, jak regularność względem wykonywanych ćwiczeń. Na zdrowie!

Zuzanna Niedzielska/Obcasy.pl