6 sprytnych pomysłów na aranżację małej łazienki

Aranżacja małej łazienki to nie lada problem. Powinno się w niej znaleźć wszystko co niezbędne, jednak ograniczeniem wydaje się brak miejsca. Z pewnością jej urządzenie nie należy do najprostszych. Jednak kilka sprytnych trików i inwencja własna sprawi, że mała łazienka przestanie być problemem.

aranzacja malej lazienki
6 sprytnych pomysłów na aranżację małej łazienki. Foto Enrico Corno

Kluczowe aspekty to odpowiedni dobór oświetlenia, wyposażenia i sprzętów łazienkowych, jak również optymalnego jej wykończenia. Podpowiadamy jak sprawić aby mała łazienka była komfortowym i estetycznym pomieszczeniem, nie pozbawionym funkcjonalności.

Poniżej przedstawiamy 6 sprytnych pomysłów na aranżację małej łazienki. Więcej ciekawych informacji na ten temat znajdziesz przeglądając te artykuły o małych łazienkach.

1. Optyczne powiększenie małej łazienki

Proste rozwiązania w przypadku niewielkich pomieszczeń są najczęściej najskuteczniejsze. Jednym z najważniejszych elementów przy aranżacji małej łazienki jest optyczne jej powiększenie. Zasadą jest aby w małej łazience stosować jasne barwy. Mogą to być czysta biel lub jej złamane odcienie, jasne szarości lub błękity.
Na wrażenie głębi oraz optyczne powiększenie małej łazienki wpływ będą miały ponadto materiały wykończeniowe błyszczące lub odbijające światło. Ważnym elementem będzie również lustro – koniecznie bez ramy. Tafle luster mogą zostać powieszone na przeciwległych ścianach co sprawi że pomieszczenie wyda się jeszcze większe.
Istnieje również katalog barw i faktur których należy unikać przy aranżacji małej łazienki. Przede wszystkim nie należy stosować mocnych agresywnych barw, niewskazane są ponadto wzorzyste elementy. Aby łazienka nabrała przestronności wizualnej nie powinna być zbyt różnorodna kolorystycznie.

2. Minimalizm czyli wiszące sprzęty i sprytne przechowywanie

Efektowna i funkcjonalna aranżacja małej łazienki to również odpowiednie rozplanowanie elementów wyposażenia a także armatury łazienkowej. Mała łazienka nie powinna zostać zagracona, więc zadbajmy o to aby na podłodze stało jak najmniej sprzętów. Wolna podłoga to podstawa w małej łazience. Na ścianie mogą zostać powieszone półki czy szafka łazienkowa, można również umieścić schowek na kosmetyki za lustrem.
Minimalizm i ergonomia to ważne elementy przy aranżacji małej łazienki. Warto więc wybrać wiszące urządzenia czy sprzęty – umywalkę oraz WC. W sprzedaży są ciekawe i praktyczne umywalki ze spłuczką do toalety. Woda po umyciu twarzy czy rąk służy do spłukiwania w toalecie.
Więcej materiałów na temat sprytnych schowków w niewielkiej łazience znajdziesz klikając w ten link http://kb.pl/teksty/2016/12/30/jak-urzadzic-mala-lazienke-porady-dla-lazienek-w-bloku

3. Prysznic do małej łazienki

W małej łazience najlepiej sprawdzi się prysznic w rogu. Jest to duża oszczędność miejsca. Dobrze jeśli będzie to prysznic bez brodzika, kratka odpływowa powinna zostać umieszczona w podłodze a natrysk umieszczony na ścianie. Do tego celu służy odpływ liniowy lub punktowy do montażu najczęściej w podłodze, rzadziej w ścianie. Drzwi prysznicowe powinny być z przeźroczystego szkła hartowanego. Dobrze sprawdzają się drzwi przesuwne, tudzież szklana ścianka, którą po kąpieli się odsuwa.

4. Oświetlenie – kluczowy element małej łazienki

Odpowiednie oświetlenie to kwestia niebagatelna przy aranżacji małej łazienki. Oświetlenie również ma wpływ na optyczne powiększenie przestrzeni oraz co niemniej ważne na komfort użytkowania.
Oprócz niezbędnego głównego górnego źródła światła, warto zadbać o kilka sprytnych sztuczek oświetleniowych. W małej łazience dobrze sprawdzą się punktowe reflektory które rozproszą światło przy pomocy luster.
Niektórzy projektanci wnętrz zalecają aby w małej łazience oświetlenie było zorganizowane trójstopniowo. W tej koncepcji kolejne oświetlenie powinno być zamontowane w kabinie prysznicowej.

5. Na ściany i podłogę – wykończenie wnętrza

Wiemy już jakie barwy zastosować w małej łazience aby uzyskać optyczne powiększenie przestrzeni. Jednak równie ważne są materiały wykończeniowe które zastosujemy. Wbrew obiegowym opiniom w małej łazience nie powinno się stosować małych płytek. O wiele lepiej sprawdzą się płytki wielkoformatowe. Dobrym pomysłem mogą okazać się również posadzki żywiczne o wysokim połysku. Dzięki temu że dobrze odbijają światło można za ich pomocą osiągnąć wrażenie większej przestrzeni.
Jeśli pomieszczenie jest niskie można pokusić się o płytki prostokątne na ściany i ułożyć je w orientacji pionowej. Natomiast jeśli pomieszczenie jest bardzo wąskie, prostokątne płytki należy układać w orientacji poziomej.
Jeśli decyzja padnie na płytki, nie powinny mieć one powierzchni matowej. Płytki błyszczące lub o wysokim połysku będą doskonale odbijały światło a co za tym idzie korzystnie wpływały na optyczne wrażenie przestronności pomieszczenia.

6. Małe jest piękne – kilka dodatkowych rad przy urządzaniu małej łazienki

Mała łazienka również może być praktyczna i pojemna, o ile dobrze wykorzystamy i zagospodarujemy przestrzeń. W małej łazience każdy centymetr się liczy, warto więc zastanowić się nad zamontowaniem pawlacza nad drzwiami łazienki oraz szafek lub półek narożnych. Drzwiczkami do szafek i pawlacza mogą być lustra.
Dość nieszablonowym pomysłem jest wykorzystanie do przechowywania różności potrzebnych w łazience skrzynek ogrodowych o niewielkich gabarytach. Drewniane skrzynki po pomalowaniu na biało można powiesić na ścianie i uzyskać oryginalne półki lub szafki. Jest to propozycja w szczególności do wykorzystania w małej łazience rustykalnej.
Oprócz tego że przy aranżacji małej łazienki warto wybierać modele umywalek i sedesów w wersji podwieszanej, warto również rozejrzeć się za sprzętami w wersji mini. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienteli, wielu producentów oferuje tego typu asortyment.