Agnieszka Dygant: Być może sukces twórców „Zimnej wojny” zainspiruje innych polskich filmowców i mentalnie ich otworzy

Agnieszka Dygant nie ma wątpliwości, że twórcy „Zimnej wojny”, zdobywając trzy nominacje do tegorocznych Oscarów, JUŻ odnieśli historyczny sukces. Jej zdaniem to wynik ciężkiej pracy, wielkiego zaangażowania i determinacji wielu osób. Co więcej - sukces ten zainspirować może innych artystów.

Foto. Facebook @dygantagnieszka

Dzieło Pawła Pawlikowskiego już zyskało ogromne uznanie na całym świecie, o czym świadczyć mogą liczne nagrody na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych, w tym pięć Europejskich Nagród Filmowych oraz Złota Palma na Festiwalu w Cannes. Z kolei 22 stycznia Amerykańska Akademia Filmowa nominowała „Zimną wojnę” do Oscara w trzech kategoriach. Niezależnie od tego, czy produkcja wywalczy jakąś statuetkę, czy nie, to duże znaczenia ma już sama świadomość, że polska kinematografia również może sięgać po światowe trofea. Agnieszka Dygant wierzy, że to najlepsza motywacja do owocnej pracy dla pozostałych filmowców z rodzimego podwórka, bo – jak pokazuje powyższy przykład – charyzma i pomysły zostają zauważone i docenione.

– Każdy sam pracuje na swój sukces. W tym przypadku aktorzy i reżyser zachwycili świat i to jest na pewno ich wielki sukces. Jak to się ma i czy to się przełoży na sukces polskiej kinematografii – nie wiem. Być może to zainspiruje innych filmowców, jakoś mentalnie pootwiera ich, że wszystko jest możliwe, że kiedy zrobisz dobry film, to on się może spodobać wszędzie, na wszystkich konkursach, festiwalach, również w Hollywood – wyznaje agencji Newseria Lifestyle Agnieszka Dygant.

Aktorka przyznaje, że nie podoba jej się stwierdzenie, że nominacje do Oscara dla „Zimnej wojny” to początek wielkiej fali sukcesów dla polskiej kinematografii. Choć oczywiście chciałaby, żeby tak było i żeby jeden sukces pociągnął za sobą kolejne.

– Nie lubię uogólnień i takich określeń „to będzie wielki początek”, bo to zawsze tak niefajnie brzmi. Nie od dziś dla wielu wielkim marzeniem jest, żeby być w Los Angeles, być i tam grać. I to dzisiaj coraz częściej się dzieje – prostuje.

Gala wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego 2019 roku w Dolby Theatre w Los Angeles.

Wpis znaleziono dzięki:

- Agnieszka Dygant

- "Zimna wojna"

- Oscary 2019