Antykoncepcja – informacje ogólne

Termin antykoncepcja pochodzi od łacińskiego słowa conceptio (lub conceptionis), które znaczy poczęcie, a z przedrostkiem anty można je tłumaczyć jako przeciw poczęciu

Antykoncepcja oznacza więc wszelkie świadome działania mające na celu zapobieganie ciąży przy użyciu środków stosowanych w celu zapobiegania zapłodnieniu i z wykorzystaniem metod sterowania płodnością.

Z powyższego wynika, że właściwie tzw. metody naturalne i środki wczesnoporonne, wrzucane do jednego worka z faktycznymi środkami antykoncepcyjnymi, nie powinny być zaliczane do antykoncepcji. Według definicji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) za antykoncepcję można uznać tylko to, co nie wymaga od partnerów zaniechania współżycia, nawet na kilka dni.

Skuteczność metod antykoncepcyjnych określa się w medycynie za pomocą wskaźnika Pearla. Mimo postępu wiedzy w dziedzinie płodności i sterowania nią, nadal metodą w 100% zabezpieczającą przed zajściem w ciążę jest abstynencja seksualna. Gdyż – jak wynika z badań – nawet sterylizacja nie daje całkowitej ochrony.

Metody antykoncepcyjne dzielą się na:
chemiczne
hormonalne
mechaniczne
naturalne (mimo wytycznych WHO zwyczajowo nadal te metody są tu wymieniane)
sterylizacja

Liv Odonson
Obcasy.pl