Aspartam — słodki i lekki zamiennik cukru

Próbujesz odchudzić codzienne potrawy? Staraj się wybierać takie, Gubią Cię przekąski między posiłkami?które w swoim składzie nie mają cukru, tylko aspartam (aspartan). Dzięki temu sporo zmniejszysz ilość dostarczanych z pożywieniem kalorii.

Co to jest aspartam? To bardzo mocna substancja słodząca, która jest aż dwieście razy słodsza od cukru. Odkryto ją zupełnie przypadkiem – w latach 60-tych ubiegłego wieku powstała jako produkt uboczny badań nad lekiem na wrzody żołądka. Gdy tylko poznano słodkie właściwości aspartamu, a w badaniach stwierdzono zerową kaloryczność, substancja szybko zaczęła być wykorzystywana w przemyśle spożywczym. Słodzik aspartam znajdziemy dziś naprawdę w wielu produktach, nie tylko na półkach z żywnością typu light czy dla diabetyków. Zawierające aspartam produkty to m.in. różnego rodzaju gumy do żucia, pastylki do ssania, tabletki musujące i sporo słodyczy. Substancje słodzące zamiast cukru są też we wszystkich gazowanych i niegazowanych napojach, które reklamowane są jako produkty bezcukrowe. Jeśli podczas codziennych zakupów zamienimy choć kilka produktów z cukrem na ich odpowiedniki z aspartamem, możemy zaoszczędzić sporo kalorii. A mniej przyswojonych kalorii to dla osób odchudzających się szybszy spadek wagi.

Szkodliwość aspartamu? Nikt nie potwierdził

aspartam i inne substancje słodzące przez lata były uważane za szkodliwe dla naszego organizmu. Posądzano je o wywoływanie nowotworów, uszkodzeń mózgu czy nawet schorzeń psychicznych. Te rzekome skutki uboczne odstraszały wiele osób, które ze względów zdrowotnych powinny odstawić cukier i produkty, których jest składnikiem. Dlatego też na pytanie, czy aspartam jest szkodliwy, postanowili odpowiedzieć naukowcy. W tym temacie przeprowadzono kilkaset niezależnych badań. Wyniki są jednoznaczne, co ostatnio potwierdził Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Aspartam stosowany z umiarem nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. A w nadmiarze? W nadmiarze szkodzi wszystko.