Babcine sposoby na ząbkowanie do dziś sprawdzają się najlepiej!

Ząbkowanie u dzieci jest czasem, na który każdy rodzic z niecierpliwością czeka, jak i się go boi. Wokół tego czasu krąży bowiem wiele historii, których obawiają się zwłaszcza początkujący rodzice. Jednak dzieci ząbkowały również kiedyś i nasze matki, babki i prababki świetnie dawały sobie radę. Jaka jest na ząbkowanie recepta?

babcine_sposoby
Babcine sposoby na ząbkowanie do dziś sprawdzają się najlepiej!

Ząbkowanie u dzieci nie jest czasem łatwym ani dla dzieci, ani dla rodziców. Właśnie dlatego współcześnie tak bardzo się go boimy. Próbujemy szukać coraz nowocześniejszych metod na radzenie sobie z bólem i marudzeniem dziecka, bo i nam to dokucza. Jednak jeżeli się zastanowimy, to przecież kobiety od wieków zmagały się z tym okresem u swoich pociech. Ząbkowanie u dzieci nie jest przecież wymysłem nowoczesności, towarzyszyło matkom i ich dzieciom od zawsze.

Jak sobie radziły nasze babcie?

Przede wszystkim, aby odpowiedzieć na to pytanie należałoby odmitologizować „ząbkowanie u dzieci”, jako coś niesamowitego, czego należy się obawiać. Jest to naturalny proces fizjologiczny, który towarzyszy dojrzewaniu młodego człowieka. Jeżeli zmienimy nasze podejście i spojrzymy na ząbkowanie u dzieci, jako coś naturalnego i nieuniknionego, będzie nam – rodzicom łatwiej przejść przez ten czas.

Spokój – to charakteryzowało podejście kobiet. Dzięki temu, że ząbkowanie nie stanowiło niczego nadzwyczajnego matki zachowywały spokój. Jest on bezcenny, gdy dziecko jest niespokojne. Maluchy wyczuwają nasze emocje lepiej niż nam się wydaje. Wtulone w nasze spokojnie bijące serce, same się uspokajają. Nawet, gdy niepokoi nas np. podwyższona temperatura, czy biegunka u dziecka, zachowajmy spokój i udajmy się do lekarza.

Ząbkowanie u dzieci – naturalne metody radzenia sobie z bólem

Ważne jest również to, że za czasów naszych babć nie było wszelkich chemicznych uśmierzaczy bólu, które mają groźne skutki uboczne, poza tym wcale nie są konieczne, aby wprowadzać je do organizmu maluszka. Niektóre, jak np. lidokaina nie tylko jest groźna, lecz nagminnie przedawkowywana, bowiem żele na ząbkowanie, w których się znajduje są natychmiast połykane wraz ze śliną dziecka, co nie przynosi efektu przeciwbólowego, a jedynie ryzyko komplikacji.

Nasze babcie radziły sobie w sposób naturalny, dając dzieciom naturalne gryzaki oraz naturalne preparaty (napary i inne) do picia, co przynosiło efekty, a nie szkodziło dzieciom. Współcześnie coraz więcej rodziców idzie w tę stronę i pragnie pomagać maluchowi w najbardziej naturalny i nieingerencyjny sposób, jak to tylko możliwe.

Naturalne gryzaki i leki

Leki na ząbkowanie u dzieci, które składają się wyłącznie z naturalnych składników i nie wywołują żadnych skutków ubocznych, to np. Camilia i Viburcol. Można je stosować już nawet u najmniejszych dzieci. Camilia dodatkowo znajduje się w jednorazowych minimsach, dzięki czemu zachowuje się higienę podczas aplikacji. Leki działają i przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Gryzaki drewniane

Naturalne drewno, odpowiednio wyszlifowane jest świetnym gryzakiem. Zarówno pomaga w wyrzynaniu zęba, jak i uśmierza swędzenie i ból. Nie uczula, jest bezpieczne, poza tym zapach, który posiada jest przyjemny dla malucha.

Gryzak z bursztynu bałtyckiego

W Polsce np. na Kaszubach najbardziej popularny był gryzak z bursztynu. Można jeszcze dziś usłyszeć historie, jak dzieci podgryzały wielki kawał bursztynu. Obecnie gryzaki są dostosowane dla maluszków i bezpieczniejsze, jednak metoda pozostała niezmienna. Kwas bursztynowy ma bardzo dobre działanie dla naszego zdrowia, np. dzięki wydalanej kamforze i jodzie, łagodzi ból i przyspiesza gojenie drobnych ran i otarć, co jest pomocne podczas ząbkowania. Wchłania on również kwaśny odczyn śliny dziecka. Bursztyny wspomagają odporność i korzystnie jonizują powietrze. Korale-gryzaki są wytwarzane tak, aby były bezpieczne – kamienie są oszlifowane i oddzielone od siebie supełkami.

Gryzak z korzenia irysa

Korzeń irysa był i jest uwielbiany przez dzieci, dzięki swojemu zapachowi. Zawiera on olejki eteryczne, dzięki czemu dzieci bardzo lubią go podgryzać. Gryzaki wykonane z korzenia łagodzą ból i uczucie swędzenia, działają również przeciwzapalnie. Konsystencja, która w trakcie gryzienia staje się bardziej gumowa, sprawia, że dziecko może łatwiej uśmierzyć swędzenie.