BSB, czyli nowy zabieg na blizny potrądzikowe

Blizny to częsty problem nie tylko ze względu na doznane urazy, ale też przebyty lub aktywny trądzik. Blizny potrądzikowe mają zwykle charakter zanikowy (są zagłębione w skórze).

Foto Pixabay.com

Dzieje się tak dlatego, że w miejscu ustępującego stanu zapalnego powstaje tkanka łączna. Włókna tkanki łącznej powodują trwałe przyrośnięcie powierzchni skóry do tkanki podskórnej z jednoczesnym jej zaciągnięciem – na twarzy tworzą się tzw. dzioby.

To mocno szpecący defekt i ma on wpływ na komfort życia moich pacjentów w każdym wieku – wyjaśnia dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog. Dotąd w leczeniu blizn przyrośniętych na twarzy i ciele, niezależnie od ich pochodzenia, stosowane były niżej wymienione metody:

  • mikrodermabrazję,
  • laseroterapię (Nd;Yag, CO2, Erb;Yag),
  • peelingi chemiczne wysokoaktywne
  • i radiofrekwencję.

Leczenie wymienionymi metodami jest oczywiście skuteczne, ale wymaga większej ilości często bolesnych zabiegów i może nie dać pacjentowi pełnej satysfakcji (spektakularnego efektu).

Dziś w celu zredukowania cierpienia pacjenta oraz uzyskania efektu spektakularnej poprawy łączy się je z zabiegiem BSB (Blunt Subcision Blade) – uwolnienia przyrośniętej blizny, od którego zaczyna się każdą skuteczną terapię z zastosowaniem innych, ww. metod – wyjaśnia lekarz.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na przecięciu włókien tkanki łącznej pomiędzy powierzchnią skóry a tkanką podskórną. Dotychczas zabieg był możliwy do wykonania jedynie igłą. Niestety metoda ta charakteryzowała się dużą bolesnością mimo znieczulenia każdej blizny z osobna, długim czasem trwania zabiegu ze względu na konieczność opracowywania pojedynczych blizn, długim czasem gojenia po zabiegu i małą skutecznością. Wprowadzenie innowacyjnej metody polegającej na zastosowaniu opatentowanego noża chirurgicznego całkowicie zmieniło możliwości związane z zabiegiem podcięcia blizn.

Zastosowanie znieczulenia całkowicie wyłączającego ból w opracowywanej strefie, długość noża umożliwiająca wykonanie zabiegu z wkłucia tylko w jednym miejscu oraz wysoka sprawność i duża szybkość pracy, a także możliwość połączenia zabiegu z innymi metodami (np. laser) na jednej sesji to najważniejsze cechy pozwalające uzyskać znakomite efekty w krótkim czasie i bez bólu. Metoda BSB (Blunt Subcision Blade) pozwala na połączenie podcięcia blizn również z miejscowym, warstwowym wypełnieniem kwasem hialuronowym w celu uzyskania jeszcze lepszego efektu wyrównania blizn oraz przyspieszenia gojenia.

Czy boli, skala bólu od 1 do 5: 2 w skali do 5

Inne odczucia pacjenta: Uczucie pociągania skóry na twarzy. Drętwienie twarzy w wyniku działania znieczulenia.

Jak wygląda pacjent zaraz po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu buzia jest delikatnie spuchnięta i zaczerwieniona, często widać płytkie krwiaki. Zasinienia ustępują po około 7 dniach. Makijaż można wykonać praktycznie od razu po zejściu z fotela, miejsca wprowadzenia noży to dwa punkty na skroniach wielkości grubej igły.

Jak długo trwa rekonwalescencja i jak przebiega?

Początkowo buzia jest obrzęknięta przez około 3 dni i widoczne są zasinienia o różnym nasileniu, następnie obrzęk i zasinienia powoli ustępują przez kolejne 5-6 dni.

Czas zabiegu: 30 min. Ilość i jak często: 1 zabieg w życiu. Efekty: W zależności od stanu początkowego – całkowite lub częściowe wygładzenie powierzchni skóry.

Jak wygląda przykładowa terapia blizn? Ile po BSB stosuje się zabiegów np. laserowych i w jakich odstępach?

BSB (BLUNT SUBCISION BLADE), to obecnie zabieg, od którego powinna się rozpocząć każda terapia leczenia blizn potrądzikowych zanikowych. Zabieg gwarantuje bardzo dobry efekt i definiuje przebieg dalszej terapii laserowej, kolejność technologii oraz ustawienia laserów. Pierwszy cykl obejmuje 3 zabiegi laserowe wykorzystujące technologie CO2, Erb;Yag i pikosekundową następnie po odczekaniu 6 miesięcy możemy ponownie ocenić nasilenie problemu i zaplanować kolejne zabiegi

Wskazania:

  • Blizny potrądzikowe o charakterze zanikowym.

Przeciwwskazania:

  • Zaburzenia krzepliwości krwi.
  • Aktywny trądzik.

Cena: 1500
Gdzie jest wykonywany jest zabieg BSB: Klinika Pawlikowski, Łódź, dr Bartosz Pawlikowski – dermatolog.

Wpis znaleziono dzięki:

- Zabiegi

- Dermatologia

- Blizny potrądzikowe

  • alek

    Zanim przystąpi się do zabiegów i laserów frakcyjnych lepsze jest wypróbowanie nieinwazyjnych metod. Mój problem trądzikowy należał do naprawdę głębokich, ale udało mi się go wyleczyć, a następnie blizny usuwałem plastrami Sutricon. I zadziałało – laser oczywiście tez rozważałem, ale dopiero jakby nic innego nie przyniosło skutku.