Chcesz zostać ojcem? Jedz orzechy!

Jakiś czas temu naukowcy stwierdzili, że dieta bogata w orzechy może mieć niebagatelny wpływ na męską płodność. Jak jest naprawdę?

Wpływ orzechów na męską płodność
Chcesz zostać ojcem? Jedz orzechy!

Wpływ orzechów na męską płodność jest naprawdę ogromny – tak wynika z doniesień naukowców. Powyższą tezę komentuje dr Janusz Pałaszewski, specjalista w dziedzinie leczenia niepłodności, ordynator w Klinice INVICTA.

Wpływ orzechów na męską płodność

Hiszpańscy badacze potwierdzają wcześniejsze doniesienia naukowe o pozytywnym wpływie diety bogatej w orzechy na męską płodność. Poprawia ona ruchliwość i jakość materiału genetycznego plemników, a także zwiększa ich liczbę.
Randomizowane badania przeprowadzone zostały na grupie blisko 120 mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat. Obserwacja i analizy obejmowały okres 14 tygodni, w którym badani zmodyfikowali swój jadłospis.
Większość lekarzy, analizując przyczyny zaburzeń płodności u mężczyzn, koncentruje się na niehigienicznym trybie życia, nadużywaniu papierosów, alkoholu czy leków, wpływie zanieczyszczonego środowiska etc. Na tej podstawie formułuje się też zalecenia dla panów starających się o potomstwo. Tymczasem, jak się okazuje, recepta na poprawę jakości spermy może być bardzo prosta. Zdaniem hiszpańskich naukowców, wzbogacenie diety o orzechy może przynieść zbawienne efekty.

Wpływ orzechów na męską płodność
Chcesz zostać ojcem? Jedz orzechy!

Orzechy a plemniki

Orzechy są bogate w kwasy omega-3, antyoksydanty (np. witaminę C i E czy selen), a także kwas foliowy. Wszystkie powyższe substancje mają potwierdzony wpływ na parametry nasienia.
Uczestnicy opisywanego powyżej badania włączyli do codziennej diety (zachodnioeuropejskiej) porcję 60g mieszanki migdałów, orzechów włoskich i laskowych. Przedtem przeprowadzono szczegółowe badania nasienia zarówno w grupie badanej, jak i kontrolnej. Po 14 tygodniach spożywania orzechów powtórzono testy. Wyniki były zaskakujące. U panów spożywających codziennie orzechową mieszankę zaobserwowano wzrost liczby plemników o 16%, ich żywotności – o 4% i ich ruchliwości – o 6%. Dodatkowo o 1% poprawiła się morfologia plemników (większy odsetek miał prawidłowy wygląd pod mikroskopem). Ponadto znacznie obniżył się też poziom tzw. fragmentacji DNA plemników. Oznacza to, że więcej z nich miało odpowiedniej jakości materiał genetyczny.

Czy tym wynikom można ufać?

Dr Janusz Pałaszewski podkreśla, że z pewnością potrzebne są kolejne badania, by potwierdzić wpływ orzechów na męską płodność. Pomogą one także dowiedzieć się więcej o mechanizmach wpływających na poprawę nasienia. Niemniej specjalista zachęca wszystkich panów, którzy chcą zostać ojcami, do zadbania o odpowiednią zbilansowaną dietę.