Ciekawostki ślubne, czyli o nocy poślubnej i prezentach

Tematyka ślubna wiąże się z wieloma tradycjami, przesądami i zwyczajami. Większość z nich jest nadal aktualna, jak na przykład wybór miesiąca z literą „r” na termin ceremonii, ale niektóre z nich stają się coraz bardziej problematyczne.

Ciekawostki ślubne, czyli o nocy poślubnej i prezentach

Mówią o tym wyniki Ogólnopolskich Badań Nowożeńców 2015, przeprowadzone przez Grupę Portali Weselnych, które szczegółowo biorą pod lupę branżę oraz zwyczaje ślubne. W ankiecie, przeprowadzonej w marcu 2015 roku wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski.

Redakcja serwisów fotograf-wesele.pl i filmy-wesele.pl należących Grupy zapytała pary z całej Polski, które zawarły związek małżeński w 2014 roku o kilka ciekawostek związanych z tym wydarzeniem.

Tanie wino, różaniec i płacząca lalka…

Ciekawostki ślubne, czyli o nocy poślubnej i prezentach2Prezenty ślubne są zazwyczaj kłopotliwą kwestią – ile wypada włożyć do koperty, co podarować młodej parze, ile wydać na podarunek? Okazuje się, że to problem dla większości osób – tylko 30% nowożeńców jest w pełni zadowolonych z prezentów jakie otrzymali od zaproszonych gości.

Spośród wszystkich nieudanych prezentów młodzi małżonkowie wytypowali te najgorsze, o których nawet rok po ślubie niełatwo zapomnieć. Wśród nich znalazły się ręczniki, pościel, filiżanki, wazony, zestawy garnków, czy ścierki.

Pary były również niezadowolone z otrzymanych Biblii, różańców, kwiatów, taniego wina, a także płaczącej lalki. Jednak wszystkie te prezenty przebiły… puste koperty, które zdarzyło im się otrzymać, czy takie ze zbyt małą kwotą w środku – pary wspominały o kwocie 50 zł. – dodaje zaskoczona wynikami sondażu Gabriela Pyjas z redakcji portalu fotograf-wesele.pl

Striptiz i inne atrakcje weselne

Tylko 6% osób potwierdza, że jedną z głównych atrakcji na ich wieczorze panieńskim lub kawalerskim był striptiz. Atrakcyjność tej formy rozrywki w stosunku do poprzedniego roku spadła o 3%. W trakcie wesela pary młode decydują się natomiast na atrakcje innego typu. Popularne są czekoladowe fontanny, serwowanie dziczyzny, puszczanie lampionów, fotobudka, czy pokazy zdjęć lub filmów.

Nowożeńcy nie zapomnieli o najmłodszych, dla nich przygotowali również specjalne zabawy, stół ze słodyczami, czy animatora zabaw.

Zanikające tradycje i nieudane noce poślubne

Tylko 24% par zaprosiło na swoje wesele księdza, który udzielał im ślubu. Większość z nich mieszka na wsi. W tej grupie na 90% wesel ksiądz bawił się razem z gośćmi przy stole, w przypadku 2% pił wódkę, a w przypadku 8% natomiast zaprezentował swoje taneczne umiejętności na parkiecie.

A co ze zwracaniem się do teściów? Aż 39% osób przyznało, że ma problem ze zwracaniem się do nich w formie „mamo/tato” – w tym 5% tylko do teścia, a 8% tylko do teściowej. Ponadto uchylamy rąbka tajemnicy nocy poślubnej – aż 50% nowożeńców nie skonsumowało nowo zawartego związku w jej trakcie, 12% deklaruje natomiast zachowanie czystości do momentu ślubu. Podróże poślubne Po intensywnym czasie przygotowań do tego ważnego dnia, 60% nowożeńców wybiera się w podróż poślubną. Na mapie najchętniej odwiedzanych miejsc przez pary młode znalazły się głównie kraje oraz miasta europejskie: Hiszpania, Włochy, Grecja, Chorwacja, Praga, Paryż, Rzym. Nieco dalsze kierunki to: Egipt, Tunezja, Bali, Ibiza, Teneryfa, Turcja, Cypr, Australia. W Polsce natomiast najczęściej odwiedzane są Tatry (w tym Zakopane), Bieszczady oraz nadmorskie kurorty. Zdarzają się również pary, które decydują się na podróż dookoła świata, lub do Chin czy Stanów Zjednoczonych.

Podsumowując państwo młodzi najbardziej lubią dostawać grube koperty, a następnie wyjechać w podróż poślubną. Co roku organizują też coraz więcej atrakcji i zabaw dla gości w trakcie wesela. Sen z powiek spędzają im natomiast relacje z teściami oraz całość kosztów i obowiązków związanych z organizacją ślubu.

Badanie zostało przeprowadzone przez Grupę Portali Weselnych w marcu 2015 roku, na próbie 303 osób będących około roku po ślubie. Organizator za każdą wypełnioną ankietę przekazał złotówkę na konto Śląskiego Hospicjum dla dzieci.