„Co Pan na to, doktorze z sieci” Anna Krysiukiewicz-Fenger i Katarzyna Koper

Szukając porady medycznej w Internecie, na ogół potrzebujemy jej szybko, szczególnie jeśli pomocy potrzebuje dziecko i jest środek nocy. Musimy zdiagnozować dolegliwość i sprawnie jej zaradzić. Nie ma czasu na potwierdzanie czy autor artykułu lub wypowiedzi na forum zna się na rzeczy. To pułapka, w którą bardzo łatwo wpaść. Internet to świetne narzędzie, tylko czy porady medyczne w nim publikowane są rzetelne? Na to pytanie odpowiadają doktor Anna Krysiukiewicz-Fenger i Katarzyna Koper w książce „Co pan na to, doktorze z sieci?”.

„Co Pan na to, doktorze z sieci” Anna Krysiukiewicz-Fenger i Katarzyna Koper

Lekarz z sieci leczy dzieci, czyli  dlaczego rodzice wolą Internet od pediatry?Lekarz z sieci leczy dzieci, czyli  dlaczego rodzice wolą Internet od pediatry?Fakty i mity o diagnozach z InternetuTak brzmi podtytuł książki autorstwa cenionej przez wielu rodziców i środowisko medyczne doktor Anny Krysiukiewicz-Fenger oraz dziennikarki i psychodietetyka Katarzyny Koper. Osobom zorientowanym w temacie porad z internetu może powiedzieć wszystko. Autorki już we wstępie do książki demaskują kto stoi za tysiącami porad medycznych w sieci i jakie intencje mają ich autorzy. Słusznie zauważają, że doktor z Internetu jest niezawodny bo dostępny o każdej porze dnia i nocy, odpowie nawet na najtrudniejsze pytanie, nic go nie zaskoczy, nie bywa zmęczony, nie spieszy się i co najważniejsze bardzo szybko dokonuje diagnozy dolegliwości. Ten doktor ma bardzo wiele twarzy – może to być zaangażowany w swoją pracę pediatra prowadzący bloga, internetowy serwis parentingowy, dziennikarz który konsultuje swoje teksty z lekarzem lub nie, mogą to również być inni rodzice, chętnie dzielący się swoim doświadczeniem. Najczęściej rodzic natrafia na materiały autorstwa, określanych przez autorki mianem, samozwańczych ekspertów od rozmaitych terapii naturalnych lub armii występujących incognito specjalistów od marketingu. Ich krzykliwe tytuły i obiecane błyskawiczne efekty to chwyt marketingowy, obliczony na zysk a obiecywany murowany efekt okazuje się gruszkami na wierzbie. Autorki dostrzegają też pozytywne strony doktora z sieci. Podkreślają, że pod względem edukacji rodziców ma zaliczoną świetną pracę. Chętnie dzieli się nowinkami i ma ogromną przestrzeń, gdzie można znaleźć informacje na każdy temat. By umiejętnie z niego korzystać warto pozyskać nieco fachowej wiedzy, która pozwoli ocenić wartość treści z internetu.

„Co Pan na to, doktorze z sieci” Anna Krysiukiewicz-Fenger i Katarzyna Koper

W każdym z przypadków podstawową, złotą zasadą jest zachowanie zdrowego rozsądku i trzeźwy osąd. Nikt bowiem lepiej nie zna dzieci od ich rodziców – wnikliwa obserwacja i telefon do lekarza to pierwsze podstawowe kroki, które rodzic powinien podjąć w kryzysowej sytuacji. Dzięki lekturze książki rodzice dozbroją się w świetną wiedzę, co pomoże im zyskać więcej pewności siebie. Książka obfituje w cenne informacje, konkretne przykłady, praktyczne porady – jest dawką eksperckiej, fachowej i rzetelnej wiedzy, świetnie przedstawionej w formie odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców pytania. Dzięki temu jest łatwa do przyswojenia i zapamiętania. Autorki omawiają w niej pokutujące do dziś mity, uspokajają i wyjaśniają częste u dzieci objawy, których nie należy mylić od razu z chorobą.

“Co Pan na to doktorze z sieci?” to książka dla wszystkich tych, którzy chcą stać się świadomymi rodzicami i najlepszą pierwszą pomocą dla swoich pociech.

Doktor Anna Krysiukiewicz-Fenger

Specjalista w zakresie pediatrii, przez wiele lat związana z Kliniką Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, początkowo Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, następnie Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, gdzie zdobyła wiedzę i doświadczenie w leczeniu dzieci z różnymi problemami hormonalnymi i metabolicznymi. Od kilku lat, kierując oddziałami pediatrii warszawskich szpitali, koordynuje leczenie małych pacjentów i dzieli się doświadczeniem w kształceniu młodych lekarzy. Występuje w roli eksperta w programach telewizyjnych i prasie parentingowej. Pasjonuje się zgłębianiem wiedzy z zakresu psychosomatyki. Prywatnie, mama dwójki dzieci.

Katarzyna Koper

Dziennikarka i psychodietetyk. Specjalizuje się w popularyzacji wiedzy o zdrowiu, zdrowej diecie i psychologii. Jej artykuły można przeczytać m.in. na łamach „PANi”, „Newsweek Zdrowie”, „Shape”. Współpracuje przy produkcji programów telewizyjnych o tematyce zdrowotnej. Motywuje, edukuje, promuje aktywny styl życia i wspiera osoby, które pragną zmienić swoje nawyki żywieniowe. Fascynuje ją nutrigenomika czyli wpływ odżywiania na ekspresję genów. Relaksuje się gotując i ćwicząc jogę. Żona Konrada i mama trzech synów.