Co zmienią przepisy o zarządzie sukcesyjnym?

W sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Projekt ten reguluje kwestie związane z tymczasowym zarządem przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy.

Co zmienią przepisy o zarządzie sukcesyjnym?

W myśl projektu ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej wielkość udziałów w firmie będzie ustalana na podstawie wielkości udziałów w spadku lub udziałów we współwłasności przedsiębiorstwa. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego będzie wymagało powołania zarządcy sukcesyjnego i zgody danej osoby na pełnienie tej funkcji oraz wpisania jej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zarząd sukcesyjny będzie ustanawiany z chwilą śmierci przedsiębiorcy.

Kto może zostać zarządcą sukcesyjnym?

Ustanowienie zarządu sukcesyjnego będzie możliwe także w razie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej. W razie upadłości przedsiębiorcy tej możliwości nie będzie.
Zarządcą sukcesyjnym może być osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Jednak nie każda – nie może być zarządcą sukcesyjnym ten, w stosunku do kogo wydano zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Można będzie ustanowić jednego zarządcę sukcesyjnego. Będzie on miał prawo prowadzenia firmy w spadku i podejmowania czynności związanych z sądowymi i pozasądowymi sprawami firmy. Zarządca będzie mógł ustanowić pełnomocnika. W sprawach, które dotyczą czynności, które nie przekraczają zwykłego zarządu, zarządca będzie działał za zgodą właścicieli firmy, a jeżeli zgody nie będzie – za zezwoleniem sądu.
Zarządca po ustanowieniu będzie musiał złożyć wykaz inwentarza firmy w spadku, a po wygaśnięciu zarządu wydaje firmę w spadku właścicielom.

Kiedy wygasa umowa o pracę?

Zarządca sukcesyjny od chwili śmierci przedsiębiorcy do dnia wygaśnięcia zarządu będzie wykonywać obowiązki pracodawcy. Jeżeli zarząd sukcesyjny zostanie ustanowiony z chwilą śmierci przedsiębiorcy, umowy o pracę będą nadal obowiązywały. Jeżeli natomiast zarząd sukcesyjny zostanie ustanowiony później, umowy o pracę wygasną w ciągu 30 dni, a pracownicy będą mieli prawo pierwszeństwa przyjęcia do pracy w razie ponownego zatrudnienia w przedsiębiorstwie.

Za zobowiązania przedsiębiorstwa w spadku solidarną odpowiedzialność ponoszą właściciele przedsiębiorstwa w spadku. Projekt reguluje terminy wygaśnięcia decyzji administracyjnej wydanej po śmierci przedsiębiorcy w przypadku, gdy zarząd sukcesyjny został powołany, i wtedy, gdy nie został on powołany. W razie ustanowienia zarządcy sukcesyjnego będzie on mógł złożyć do urzędu wniosek o potwierdzenie możliwości wykonywania tej decyzji. W okresie zarządu sukcesyjnego firma w spadku nie będzie miała osobowości prawnej i będzie podatnikiem. W sprawach zarządu sukcesyjnego właściwy będzie sąd spadku. Omawiana ustawa będzie miała zastosowanie, jeżeli śmierć przedsiębiorcy nastąpiła po 31 maja 2018 r. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca br.