Czy mięśniak macicy może stać się guzem złośliwym?

Mięśniak macicy to guzek, który znajduje się w narządach rodnych wielu kobiet. Warto wiedzieć, że istnieje ryzyko jego złośliwości. Kto znajduje się w strefie zagrożenia?

Czy mięśniak macicy może stać się guzem złośliwym?

Czym jest mięśniak macicy?

Mięśniak macicy to guz uznawany za łagodny. Wzrasta, powstając z pojedynczego włókna mięśnia gładkiego. Guz ma charakter prokreacyjny, rozwija się aż do momentu menopauzy. Czy może okazać się złośliwy? Istnieje takie ryzyko! Tej informacji udziela dr. hab. Sławomir Woźniak.

Jak powstają guzy narządów rodnych?

Mięśniaki macicy stanowią około 95 procent łagodnych guzów narządu rodnego. Jakie są przyczyny ich powstawania? W dużym stopniu odpowiedzialne są za to zaburzenia hormonalne. Wysoki poziom estrogenów występuje wtedy przy niskim poziomie progesteronu.

Jakie objawy wiążą się z mięśniakiem macicy?

  1. Ból, który uciska narządy wewnętrzne. Może pojawić się w okolicach podbrzusza i przypominać dolegliwości, jakich przysparza rwa kulszowa. Często pojawiają się także parcia na pęcherz i odbytnicę czy problemy z zaparciami i nietrzymaniem moczu.
  2. Niepokojący sygnał, jaki wiąże się rozwojem mięśniaków podśluzowych, to krwawienie międzymiesiączkowe oraz zbyt obfite menstruacje. Częstość tego zjawiska może doprowadzić do anemii, a nawet niewydolności krążenia.
  3. Mięśniaki, mające swoją lokalizację pod śluzówką macicy, mogą być przyczyną niepłodności, poronień i przedwczesnych porodów.
  4. Jedną z nietypowych sytuacji związanych z rozrastaniem się mięśniaka jest jego wydalenie. Zdarzają się sytuacje, że guzek uwypukla się do jamy macicy oraz poprzez szyjkę przedostaje się do pochwy. Rodzący się mięśniak wywołuje silne skurcze macicy, podobne do porodowych.