Czy wiesz jak się bezpiecznie opalać, skorzystaj ze wskazówek!

Myślisz, że nie ma nic prostszego niż opalanie? A jednak to nie takie łatwe! Dobra i zdrowa opalenizna to sztuka. Dlaczego? Nie zawsze jest równa, czasem pozostają po niej przebarwienia lub dochodzi do wystąpienia alergii bądź poparzeń.

czy wiesz jak bezpiecznie sie opalac

Miesiące letnie oraz zimowe są szczególnie trudne dla skóry, gdyż narażona jest na działanie skrajnych temperatur. Aby nie dopuścić do jej nadmiernego przesuszenia lub przedwczesnego starzenia się i utraty jędrności, należy podejść do pielęgnacji w sposób świadomy.

Wyjątkowa pielęgnacja

Powinna być dobrana w zależności od rodzaju skóry. Lato jest czasem wyjątkowego nasłonecznienia, dlatego powinniśmy pamiętać o właściwej pielęgnacji, która odwdzięczy się nam na przyszłość. Taką pielęgnacją jest np. stosowanie antyoksydantów w postaci dobrego serum z witaminą C, dobrych filtrów przeciwsłonecznych, a także kremów nawilżających. Słońce jest wielkim dobrodziejstwem, jest niezbędne do metabolizmu witaminy D3, ale trzeba z niego umiejętnie korzystać. Pamiętajmy, że suma oparzeń słonecznych wpływa na rozwój nowotworów przyszłości, dlatego stosowanie kosmetyków ochronnych z filtrami jest absolutnie konieczne – mówi dr Ewa Rybicka.

Bezpiecznie na słońcu

Aby się mądrze, a więc bezpiecznie opalać, należy przede wszystkim znać swój fototyp skóry. Osoby z pierwszym fototypem skóry w skali Flitzpatricka, mają z reguły niebieskie oczy, jasne włosy i bardzo jasny odcień skóry. Obowiązkowo muszą chronić się przed słońcem, gdyż ich skóra zawsze ulegnie oparzeniu. Przy drugim fototypie należy stopniowo korzystać z kąpieli słonecznych, używać wysokich filtrów (nakładanych na skórę co kilka godzin), korzystać z parasola i chronić skórę ubraniem. Osoby z pozostałymi fototypami skóry (ciemnymi włosami, ciemniejszą karnacją) mają ułatwione zadanie, gdyż w ich przypadku skóra opala się z łatwością i rzadko ulega oparzeniom. Pamiętajmy jednak, że i w tym przypadku ochrona przeciwsłoneczna w postaci dobrych filtrów i tak jest niezbędna. Uchroni to np. przed przebarwieniami. Maksimum czasu, jaki możemy bezpiecznie przebywać na słońcu bez używania filtrów to 15-20 minut. Tyle wystarczy, aby organizm wytworzył potrzebną dawkę witaminy D – tłumaczy specjalistka.

Przebarwienia ? Do widzenia!

Może się jednak zdarzyć, że jakiś czas po opalaniu zaczną pojawiać się na skórze przebarwienia. Co robić, aby je wyeliminować? Sposób leczenia zależy od tego, jaka jest przyczyna powstawania przebarwień. Aby pozbyć się zmian pigmentacyjnych, należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią procedurę. Pomogą np. zabiegi laserowe lub te specjalne dedykowane przebarwieniom jak Vi Peel (system składający się z zabiegów w gabinecie i późniejszej pielęgnacji domowej). W codziennej pielęgnacji domowej warto stosować łatwo dostępne i możliwe do stosowania latem kremy rozjaśniające oraz z witaminą C, które stabilizują metabolizm melaniny – dodaje dr Rybicka.

Podpowiedzi udzieliła dr Ewa Rybicka z warszawskiej kliniki Estetica Nova.