Dlaczego Brytyjczycy jeżdżą pod prąd?

Okazuje się, że po „niewłaściwej” lewej stronie jezdni porusza się aż 1/4 mieszkańców świata! Mało kto wie, że ruch lewostronny obowiązywał w większości krajów, w tym także w Polsce, jeszcze 100 lat temu. Nie jest to zatem fanaberia mieszkańców wysp, a zakorzeniona w nich od wieków tradycja…

a2
Dlaczego Brytyjczycy jeżdżą pod prąd, Depositphotos.

Ruch lewostronny i samochody z kierownicą po prawej stronie spotkamy nie tylko w Wielkiej Brytanii ale i w jej byłych koloniach, a także m. in. na Cyprze, w Irlandii, Australii, Nowej Zelandii, Japonii czy Hongkongu. Niemal do końca XVI wieku lewą stroną drogi podróżowali kierowcy na całym świecie. Dlaczego preferowano lewy pas jezdni? Odpowiedzi należy szukać w odległej historii.

Dawno, dawno temu…

Lewą stroną drogi poruszano się już w czasach antycznych starożytni Babilończycy. W ich ślady ruszyli także Grecy i Rzymianie. Lewym pasem przemieszczały się kupieckie karawany, tą częścią jezdni maszerowały także rzymskie legiony. Zwyczaj ten przyjął się i praktykowany był również w średniowiecznej Europie.

Wygodniej i bezpieczniej!

Lewostronny ruch drogowy wynikał z praworęczności większej części społeczeństwa. Największą korzyścią wynikającą z lewostronności była możliwość łatwiejszego posługiwania się bronią ręczną. Praworęczny człowiek trzymał miecz w prawej ręce. Tak więc rycerze jeżdżący konno zajmowali pozycję z lewej strony drogi, aby w razie zagrożenia móc swobodnie odeprzeć atak przeciwnika.
Ruch lewostronny był wygodniejszy także dla wozów. Kiedy woźnica siedział po prawej stronie wozu, mógł lepiej kontrolować to, co działo się na drodze. Karoce podjeżdżały na dwór zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dlatego też drzwiczki były umieszczone po ich lewej stronie.
Lewostronność sprawdzała się również na morzu. Statki mijające się na wąskiej Tamizie powodowały wiele kolizji. Ustalono więc, iż mają ustępować sobie miejsca zgodnie z pozornym ruchem słońca za rufą statków, czyli właśnie w lewo. Potem przepis ten rozciągnięto na ruch drogowy i tak już zostało…

Lewa czy prawa?

Dopiero w XVIII w. we Francji za czasów Napoleona zaczęto popularyzować ruch prawostronny. Leworęczny cesarz ustawiał swoje armie do przemarszów po prawej stronie, by zasiać zamęt w oddziałach wroga (przygotowanych do lewostronnych walk). To właśnie w tym czasie Europa stopniowo zaczęła przechodzić na prawy pas…
Czy było to właściwe posunięcie? Zdania są podzielone, tak jak podzielona jest jezdnia.

 

obraz3
Dlaczego Brytyjczycy jeżdżą pod prąd, Depositphotos.