Dlaczego kobiety łysieją? Poznaj przyczyny i leczenie

Coraz więcej kobiet skarży się na chorobliwe wypadanie włosów i osłabienie ich struktury. Przyczyny łysienia typu kobiecego mogą być różne.

Schne Frau entdeckt Haarausfall

Aż w 80% przypadków wypadanie włosów u kobiet ma podłoże androgenowe, czyli hormonalne. 20% to skutki uboczne ciężkich operacji, długotrwałego leczenia i stresu.

Jak zdiagnozować przyczynę?

Łysienie o podłożu hormonalnym można dziś ustalić ze 100% skutecznością.

Służą do tego:

  1.  Trichogram – lekarz wyrywa niewielką ilość włosów, aby dokładnie obejrzeć ich strukturę i na tej podstawie ocenić przyczynę.
  2.  Wideodermatoskopia – lekarz wykonuje zdjęcia skóry głowy w dużym powiększeniu i na tej podstawie określa ich ilość, grubość i strukturę jw.Dzięki tym badaniom uzyskujemy 100% pewność. Pozostałe 20% lekarz ustala na podstawie wywiadu z pacjentką.

Jak leczyć łysienie kobiece?

Leczenie farmakologiczne

  • Pierwszy rodzaj leczenia polega na podaniu miejscowych preparatów do wcierania w skórę głowy, które mają za zadanie pobudzić krążenie, a także zmniejszyć stan zapalny i świąd – tłumacza dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog z łódzkiej Kliniki Medevac. – Drugi rodzaj polega na doustnym podaniu hormonów hamujących negatywny wpływ androgenów na cebulki mieszków włosowych.
    Zdaniem specjalisty odwrócenie tych procesów jest dość skomplikowane i trwa ok. pół roku.
  • Cierpliwość jest w przypadku tego problemu gwarancją sukcesu – zapewnia lekarz. –  Wyjątek stanowią pacjentki, które zbyt późno zgłoszą się do dermatologa i dojdzie w ich przypadku do tzw. dystrofii – ostrzega.
    W przypadku pozostałych 20% przyczyn leżących u podłoża łysienia kobiecego, takich jak: ciężkie operacje, długie leczenie (tu: leki przeciwdepresyjne, nasercowe) i stres, pomocne są doustne suplementy.
  • Teoretycznie są do nabycia w każdej aptece, ale ja dobieram je każdorazowo do konkretnej przyczyny. Zwykle stosuję u moich pacjentek Wit. PP, witaminy z grupy B, najczęściej B1, najmniej cynku, bo hamuje wydzielanie łoju, a to zmniejsza zdolność włosów do wzrostu. W przypadku diet ‘cud’ należy zastosować makro i mikroelementy, uzupełniające pierwiastki konieczne do produkcji włosa  – wyjaśnia dr Pawlikowski.

Medycyna estetyczna

-Leczenie oraz dobrze dobrane do problemu zabiegi estetyczne pozwalają dziś nie tylko poprawić kondycję skóry głowy, ale i samych włosów, które w konsekwencji szybciej odrastają, ale też mają zdecydowanie lepszą jakość, niż przed terapią – zapewnia dr Roman Prończuk, lekarz medycyny estetycznej z warszawskiej Kliniki Medi-Derm.
Zdaniem specjalisty warto zadbać o skórę głowy, poddając ją zabiegom karboksyterapii połączonej z osoczem lub mezoterapii igłowej. Terapię, podobnie jak tę farmakologiczną, dobiera lekarz w zależności od stanu skóry głowy, włosów i przyczyn problemu. Na czym one polegają i czy są bolesne?

Karboksyterapia z osoczem

Pobudzająca krążenie karboksyterapia nie jest zabiegiem bolesnym, jedyny dyskomfort  pochodzi z deponowania gazu, co jest odczuwalne jako rozpieranie, ucisk i ustępuje po kilku minutach. Cały zabieg trwa 15 minut, po czym metodą mezoterapii igłowej lekarz podaje w skórę głowy pozyskane wcześniej osocze bogatopłytkowe  PRP. Zabieg na owłosionej skórze głowy odbywa się bez znieczulenia, ale również nie jest bolesny.

Mezoterapia igłowa

Ten zabieg jest znany ze swojej skuteczności. Polega na bezpośrednim wstrzyknięciu w skórę głowy niewielkich dawek gotowego koktajlu na bazie: kwasu hialuronowego, aminokwasów, witamin z grupy B i cynku.
– Tak skomponowana formuła wpływa na poprawę struktury włosów, reguluje wydzielanie sebum, stymuluje wzrost oraz spowalnia wypadanie. Zabieg zapobiega również powstawaniu i nawrotom łupieżu, gdyż odbudowuje międzykomórkowe spoiwo i zachowuje funkcję ochronną skóry głowy – tłumaczy dr Prończuk.
Lekarz dokonuje wyboru koktajlu, w zależności od rodzaju problemu.

Do wyboru są dwa preparaty: Hair Revitalizing ora Dermaheal HL.

Pierwszy zawiera kwas fosfatydylocholinowy, ryboflawinę (witamina B), nadtlenek dysmutazy i kompleks aminokwasów. Zadaniem formuły jest stymulacja cebulki włosa i poradzenie sobie z różnymi rodzajami łysienia (np. męskie, żeńskie, plackowate, spowodowane stresem, niedoborami pokarmowymi i pierwiastkami śladowymi, poinfekcyjne, po ciąży, w okresie menopauzy).
Drugi zawiera Peptydy: Decapeptide-4, Acetyl Decapeptide-3, Oligopeptide-41, Copper Tripeptide-1, ponadto zawiera 56 składników aktywnych: 13 witamin, 24 aminokwasy, 5 minerałów, 4 koenzymy, 4 kwasy nukleinowe, 2 czynniki redukujące, 4 peptydy biomimetyczne. Preparat wspomaga odrastanie włosów, poprzez rewitalizację cebulek włosowych i stymulację krążenia. Zapobiega problemom związanym ze skórą głowy i zwiększa gęstość oraz grubość włosów, głęboko nawilża i odżywia, zarówno włosy, jak i skórę głowy.
W zależności od stanu i potrzeb skóry zaleca się wykonanie od 4 do 6 zabiegów w odstępach, co 10-14 dni. Po wykonaniu serii zabiegów włosy odzyskują blask, miękkość, strukturę i gęstość, są mocne i odżywione. A przede wszystkim zostaje zahamowany proces ich wypadania w nadmiernej ilości.