Dlaczego warto pamiętać o czyszczeniu nawiewów i klimatyzacji w samochodzie przed zimą?

Regularne czyszczenie nawiewów oraz klimatyzacji jest niezwykle ważne. Instalacji tej używa się przez cały rok, dlatego jeśli ostatnio jej stan sprawdzany był na wiosnę, to przed zimą warto wykonać przegląd.

Dlaczego warto pamiętać o czyszczeniu nawiewów i klimatyzacji w samochodzie przed zimą?

Trzeba pamiętać, że sprawnie działająca klimatyzacja ma bezpośredni wpływ na zdrowie kierowcy oraz pasażerów samochodu. Jeśli układ nie jest odpowiednio często czyszczony, to staje się doskonałym siedliskiem bakterii i grzybów. Wówczas szyby często parują, a z nawiewów wydobywa się nieprzyjemny zapach. Jest to nie tylko uciążliwe, zwłaszcza że warunki na drogach bywają trudne, ale też niebezpieczne dla zdrowia. Warto więc wiedzieć, jak zadbać o klimatyzację przed sezonem zimowym.

Serwis klimatyzacji – cały układ, czy tylko wybrane elementy?

Przegląd całościowy jest oczywiście wyjściem najlepszym, ale zajmuje sporo czasu, a do tego kosztuje więcej niż przegląd częściowy. Jeśli więc brakuje środków czy czasu na sprawdzenie całego układu, to warto ocenić chociaż najważniejsze jego części. Układ stanowi całość, dlatego nieprawidłowa praca jednego z elementów może spowodować niewłaściwe działanie całego systemu klimatyzacji. Większość przeglądów częściowych koncentruje się na elementach, które najszybciej się zużywają, czyli elementach filtra, w tym zarówno filtra kabinowego, jak i powietrza czy filtra osuszacza. Ponadto w czasie częściowego przeglądu klimatyzacja powinna być odgrzybiona oraz nabita, jeśli okaże się, że ilość czynnika jest niewystarczająca. Znacznie rzadziej dokonuje się przeglądu elektroniki.

Metody odgrzybiania klimatyzacji

Jedną z najprostszych czynności serwisowych jest odgrzybianie klimatyzacji. Sposobów jest wiele, a jednym z najczęściej stosowanych jest odgrzybianie chemiczne, które można wykonać samodzielnie. Odpowiednie preparaty oferuje m.in. moje-auto.pl. Środki grzybobójcze wprowadza się do układu klimatyzacji aplikując je do kanału dolotowego. Takie preparaty zwykle nie są szkodliwe dla ludzi, ale warto dokładnie przeczytać instrukcję. Po rozpyleniu środka trzeba odczekać wymagany czas, a następnie na chwilę uruchomić klimatyzację, aby wydmuchać resztki substancji.

Inną, nieco droższą metodą odgrzybiania jest ozonowanie. W klimatyzacji rozpyla się ozon, czyli aktywny tlen, który ma bardzo silne działanie grzybo- oraz bakteriobójcze. Usuwa z klimatyzacji nie tylko organizmy żywe, ale również nieprzyjemne zapachy. Co więcej, ozon ulega biodegradacji.

Kolejną metodą odgrzybiania klimatyzacji jest zastosowanie ultradźwięków. Cząsteczki środka czyszczącego są wprowadzane do układu za pomocą ultradźwięków. Dzięki temu powstaje mgiełka, która bardzo skutecznie oczyszcza nawet najmniej dostępne miejsca, a także sprawnie usuwa bakterie, grzyby i wszelkie inne zanieczyszczenia. Jest to sposób bardzo wydajny, ale najkosztowniejszy.

Wymiana filtrów przed zimą – dlaczego trzeba to zrobić?

Sprawnie działające filtry to podstawa całego systemu klimatyzacji. Po lecie i jesieni zwykle są one w opłakanym stanie, dlatego warto przed zimą dokonać ich wymiany. Najłatwiej wymienia się filtr kabinowy, który umieszczony jest w kabinie samochodu. Można to zrobić samodzielnie. Równie nieskomplikowana jest wymiana filtru powietrza, który znajduje się zwykle pod maską, w pobliżu silnika. Nieco trudniejszym zadaniem jest wymiana filtra osuszacza – w tej kwestii najlepiej zdać się na fachowców. Koniecznie zapoznaj się z innym naszym artykułem: „Czyszczenie klimatyzacji i nawiewów, czyli jak przygotować samochód na zimę”.