Do kogo należą media w Polsce?

Od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości dużo mówi się o repolonizacji mediów. Teraz temat ten powraca przy okazji kupna spółki Polska Press przez Orlen. Do kogo należą pozostałe media w Polsce?

Do kogo należą media w Polsce?

Kim są właściciele polskich kanałów telewizyjnych, rozgłośni radiowych i prasy? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, kto tak naprawdę kieruje mediami, które śledzimy na co dzień? Sprawdźmy, do kogo należą najpopularniejsze z nich.

Stacje telewizyjne

W Polsce jest kilkaset kanałów telewizyjnych, ale większość mają trzy z nich: Telewizja Polska, Polsat oraz TVN. Według danych Nielsen Audience Measurement ranking najchętniej oglądanych stacji przez Polaków w 2019 roku wygląda następujaco:

  1. Polsat
  2. TVP1
  3. TVN
  4. TVP2
  5. TVN24
  6. TV4
  7. TVP INFO
  8. TV PULS
  9. TVN7
  10. TTV

Z tej dziesiątki nieco ponad połowa kanałów jest w rękach polskich firm. Są to: Polsat, TVP1 i TVP2, TV4, TVP INFO oraz TV PULS. Polsat oraz TV4 należą do Cyfrowego Polsatu, TV PULS do Telewizji Puls Sp. z.o.o., z kolei pozostałe stacje to własność Telewizji Polskiej SA. TVN, TVN24, TVN7 i TTV to z kolei kanały należące do amerykańskiej grupy Discovery.

Rozgłośnie radiowe

Podobnie wygląda sprawa ze stacjami radiowymi. Jak w przypadku telewizji, tak i tutaj polskie firmy mają nieznaczną przewagę nad zagranicznymi. Z dziesiątki najpopularniejszych rozgłośni radiowych sześć należy do rodzimych grup: ZPR Media SA (właściciela Eski i VOX FM), Polskiego Radia SA (właściciela Jedynki PR, Dwójki PR oraz Audytorium 17), a także Agory SA (właściciela radia Złote Przeboje). Najpopularniejsza stacja – RMF FM – jest niemiecka. Kontroluje ją Bauer Media Polska Sp. z.o.o., podobnie jak RMF MAX, czyli rozgłośnię plasującą się na siódmym miejscu. Natomiast RADIO ZET i radio PLUS to stacje należące do czeskiej firmy SFS Ventures.

Portale internetowe

W przypadku serwisów regionalnych do tej pory większość miała niemiecka Polska Press Sp. z.o.o. W tym momencie jest ona jednak własnością Orlenu. Z kolei w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych portali ogólnopolskich znalazły się własności polskie, niemiecko-szwajcarskie, a także po jednej czeskiej i amerykańskiej. Czołowe serwisy należące do rodzimych firm to WP (Grupa Wirtualna Polska SA), GAZETA.PL oraz WYBORCZA.PL (Agora), NATEMAT.PL (Glob360 Sp. z.o.o.), SE.PL (ZPR Media SA), a także INTERIA.PL (Cyfrowy Polsat SA). Spółka o niemieckich korzeniach Ringier Alex Springer Polska jest właścicielem ONET.PL i FAKT.PL, czeska grupa SFS Ventures posiada RADIOZET.PL, a amerykańskie Discovery TVN24.PL. Obcasy.pl od 16 lat są w posiadaniu polskiej mikroprzedsiębiorczyni. Do grupy obcasy.pl należą: www.bizneswiat.pl, www.zdrowebaby.pl, www.kulinareczka.pl, www.stylowaona.pl oraz inne serwisy.

Prasa

Spośród najczęściej czytanych dzienników w 2019 roku ponad połowa ma polskiego właściciela. Są to: Super Express, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Gazeta Prawna, Gazeta Polska Codziennie oraz Parkiet Gazeta Giełdy. Do wspomnianej już wcześniej spółki Ringier Alex Springer należy zaś Fakt oraz Przegląd Sportowy. W dziesiątce najpopularniejszych dzienników znalazł się również Puls Biznesu szwedzkiej Grupy Bonnier.
Z kolei dziewięć z dziesięciu najchętniej czytanych tygodników w Polsce ma rodzimych właścicieli. Jedyna obca spółka w rankingu to znowu Ringier Alex Springer, posiadająca gazetę Newsweek.
Zupełnie inaczej wygląda sprawa z miesięcznikami. Tutaj pierwsze osiem miejsc ma właścicieli niemieckich ze znaczną przewagą grupy Bauer Media Polska. Do polskich spółek należą jedynie dwie gazety z dziesiątki – Zwierciadło oraz Działkowiec.