Dom nie tylko do mieszkania

dom nie tylko do mieszkaniaCoraz więcej osób zamiast tracić czas na dojazd na siłownię, do biblioteki lub kina woli zostać w domu. Nie oznacza to jednak, że rezygnują z ćwiczeń i ulubionych form rozrywki.

Indywidualne pomieszczenia specjalistyczne to najnowszy trend brany pod uwagę przy projektowaniu domu. Współczesne domy muszą spełniać wiele funkcji i odpowiadać potrzebom domowników. Właściciele chcą mieć pewność, że budując swoje wymarzone cztery kąty, tworzą kompleksowe budynki nie tylko do mieszkania, ale także miejsce rekreacji i rozrywki dla wszystkich członków rodziny – podkreśla architekt Leszek Szymula z ARCHON+ Biuro Projektów. Odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie inwestorów w tym zakresie, w naszym katalogu „Domy, które kochacie” proponujemy wiele rozwiązań uwzględniających pomieszczenia rekreacyjne – dodaje Leszek Szymula. Decyzja o umieszczeniu w projekcie piwniczki na wina, domowej sali kinowej czy sauny zależy od stylu życia całej rodziny jak i potrzeb poszczególnych domowników.


Po pierwsze relaks, czyli kino domowe
Własne kino w domu to idealny sposób na miłe spędzenie deszczowego wieczoru w towarzystwie ulubionych aktorów. Film oglądany na dużo większym niż zwykły telewizor ekranie, w dowolnie wybranym czasie to przyjemność, na którą decyduje się coraz więcej osób budujących nowy dom. Dlatego też przy zakupie projektu warto zastanowić się nad możliwością przeznaczenia jednego pomieszczenia na własny pokój filmowy. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na wielkość takiego pomieszczenia, ponieważ od tego zależy jak duży ekran możemy zamontować. Po drugie warto obliczyć jego optymalną długość – tutaj pomocne będą opinie ekspertów, którzy radzą by odległość pomiędzy fotelami, a ekranem stanowiła minimum podwójną szerokość ekranu. Należy też pamiętać, że najlepsze będzie pomieszczenie bez okien, w którym należy zapewnić odpowiednią wentylację. Warto unikać budowania pokoju na planie kwadratu, ponieważ ten kształt zakłóca odpowiednie rozchodzenie się dźwięku.

Po drugie pasja, czyli piwnica na wino
Prawdziwy koneser i kolekcjoner powinien wiedzieć, że piwniczka na wina musi być specjalnie przygotowana. Takie miejsce powinno mieć przepuszczającą podłogę wysypaną żwirem, uszczelnione ściany i sufit. Bardzo ważny jest system utrzymujący stałą temperaturę – wino powinno być przechowywane w temperaturze stałej 13 – 15° C. Zła temperatura może zaburzyć proces dojrzewania wina, doprowadzić do zmian w zapachu i smaku. Optymalny poziom wilgotności powietrza powinien wynosić 70%. W pomieszczeniu należy więc zainstalować odpowiedni system wentylacyjny. Nadmiar światła niekorzystnie wpływa na wino, ponieważ prowadzi do wytworzeniu się w winie związków siarki. Istotne jest zatem utrzymywanie w piwnicy stałych warunków, dzięki czemu kolekcja będzie mogła być bezpiecznie przechowywana przez lata.